קרן השתלמות

תוכן עניינים

קרן השתלמות היא אפיק חיסכון משתלם ביותר. מכיוון שהשם קצת מבלבל לא כולם מקשרים זאת ישירות עם מוצר שקשור לחיסכון כמו קופת גמל, אבל בעצם מדובר אפיק חיסכון לכל דבר.

מהי קרן השתלמות?

הקרן מיועדת לחוסכים לטווח ארוך או בינוני – בין אם מדובר על עובד שכיר, שנהנה מהפקדות של המעסיק או על עצמאי שמפקיד לקופה בעצמו. צפו בסרטון שבו תקבל הסבר מעמיק ב- 2 דקות על השאלה מה זה קרן השתלמות:

אילו יתרונות יש לקרן השתלמות?

 • דמי ניהול אטרקטיביים (פחות מאחוז)
 • משיכה הונית בפטור ממס רווחי הון אפשרית כבר לאחר 6 שנים
 • אפשרות למשיכה תוך 3 שנים לצורכי השתלמות מקצועית
 • תשואות מעולות בהשוואה לבנקים ולאלטרנטיבות אחרות
 • הלוואות בתנאים מצוינים
 • אפשרות להחלת ותק על קרנות "צעירות"
 • הוצאה מוכרת לעצמאים
 • הפקדה על חשבון המעסיק לשכירים
 • מגוון רחב של מסלולים להשקעה
 • הורשה למוטבים במקרה של פטירה ונזילות מיידית

 

מי יכול להפקיד לקרן השתלמות וליהנות מיתרונותיה?

קרן השתלמות לשכירים

במקומות מסוימים, כחלק מתנאי ההעסקה, נהוג שהמעסיק פותח עבור עובדיו קרן השתלמות. לעתים הדבר מותנה בעבודה רצופה במשך כמה שנים, ולפעמים מקבלים את ההטבה הזו כבר מהיום הראשון. מדובר בבונוס משמעותי, לאור העובדה שהוא מפקיד עבורכם 7.5% מגובה שכר הברוטו שלכם, ואתם תפקידו 2.5% נוספים משכרכם, כלומר מדי חודש תחסכו 10% משכרכם.

העובד יהנה מפטור ממס ריווחי הון הן על ההפקדות שנוכו ממנו והן על החלק שהועבר מהמעסיק, בהתאם לגובה תקרת המס. לצורך פתיחת חשבון שכיר יש לקבל את אישורו של המעסיק לפתיחה ולהפקדות לקופה.

חשוב לדרוש ולשאוף שתהיה לכם את ההטבה הזו כחלק מתנאי ההעסקה, אך זכרו שבניגוד לקרן פנסיה שמקום העבודה מחויב לתת לכם לאחר 3 חודשים, כאן מדובר רק בטוב הלב ובנדיבותו של המעסיק.

קרן השתלמות לעצמאים

במידה ואתם עצמאים תוכלו לפתוח קרן השתלמות ולהפקיד בה כמה כסף שתרצו, עד לתקרה שנקבעת מדי שנה. תוכלו להפקיד כספים בקרן באופן קבוע מדי חודש, או אחת לתקופה בהתאם לרצונכם. 

עצמאים נהנים מיתרונות מיסוי משמעותיים:

 • הוצאה מוכרת – תוכלו להפקיד מדי שנה כספים, כש – 4.5% (מקסימום 11,800 ₪) מתוך הכנסתכם תחשב לכם כהוצאה מוכרת. כלומר, בסוף שנת המס תשלמו פחות למס הכנסה, בזכות הפקדתכם.
 • פטור ממס רווחי הון – בעת משיכת כספים לא תצטרכו לשלם 25% מס על התשואה שהשיגה הקרן עבורכם.

על מנת לפתוח קרן השתלמות במעמד עצמאי יש לפנות לאחד מהגופים הפיננסיים המנהלים קרנות השתלמות או לסוכנים מטעמם ולהעביר תעודת עוסק מורשה או אישור על ניהול פנקסי חשבונות במס הכנסה.

העברת כספים מקרן השתלמות

בהתאם לתקנות הניוד של משרד האוצר ורשות שוק ההון הביטוח והחיסכון, ניתן:

 • להעביר כספים מקרן השתלמות שמנוהלת בחברה X לקרן השתלמות שמנוהלת בחברה Y
 • לעבור בין מסלול למסלול בתוך הקרן עצמה
 • להעביר כספים מקרן השתלמות לקרן פנסיה
 • לאחד קרנות השתלמות באמצעות תהליך שנקרא החלת ותק

כל זאת, תוך שמירה על הוותק המקורי של העובד בקרן, וללא עמלות, קנסות או אפילו תשלום מס.

משיכת קרן השתלמות – מתי זה אפשרי?

את הכספים שנצברו בקרן ההשתלמות ניתן למשוך לאחר 6 שנים ממועד ההפקדה הראשונה ללא תשלום מס על ריווחי ההון ובמידה והיו כאלה ועד תקרת הפקדה מוגבלת. ניתן להמשיך לחסוך גם למשך זמן ארוך יותר מ- 6 שנים וליהנות מפטור ממס ריווחי הון במועד המשיכה הרלבנטי. שימו לב שניתן למשוך את הכספים גם אם ממשיכים להפקיד אליה. בדיוק בגלל סיבה זו עדיף שלא למהר למשוך את הכספים שצברתם, ולהמשיך להפקיד אליה כסף, על מנת ליהנות מהתשואות ומנזילות הכסף, וליהנות מהיתרון העיקרי של אפיק זה – פטור ממס רווחי הון (25% מהרווח שצברתם).

במקרים מסוימים ניתן למשוך את הכסף כבר לאחר 3 שנים:

 • אם אתם מעוניינים לנצל את הכסף לצורך השתלמות מקצועית
 • אם הגעתם לגיל פרישה (62 לנשים, 67 לגברים נכון לשנת 2021)
 • אם יש בידכם קרן השתלמות נזילה ואתם מעוניינים להחיל ותק על קרן "צעירה" יותר
 • במקרה של פטירת החוסך, חלילה

באשר למשיכה מוקדמת, הרי שהדבר לא מומלץ, כי תשלום המיסים הוא מאוד גבוה, ועלול לנגוס לכם כמעט 50% מהצבירה, ולא תוכלו לממש את הטבות המיסוי שמגיעות לכם. אם אתם ממש חייבים את הכסף, שווה לבחון את האופציה של הלוואה (ראו בהמשך המאמר).

החלת ותק על קרן השתלמות

יש לכם מספר קרנות והחלטתם שאתם בכל זאת רוצים למשוך את הכסף? בקשו החלת ותק על הקרן. מדובר בתהליך שמאפשר להשתמש בוותק של הקרן הנזילה על הקרנות הלא נזילות, כדי למשוך את כל הכספים עוד לפני תום מועד החיסכון.

איתור קרנות השתלמות

משרד האוצר השיק מגוון כלים לרשות הציבור על מנת לעזור לו להתנהל טוב יותר מבחינה פיננסית, כך למשל תוכלו להיעזר באתר הר הכסף, שהושק בשיתוף פעולה עם בנק ישראל, על מנת לאתר כספים אבודים בקרנות השתלמות לא פעילות, שרשומות על שמכם. שימו לב שהשימוש באתר חינם. אם הגעתם לאתר שדורש מכם כסף, מדובר בהונאה!

חשוב לציין שהאתר אינו מראה את התמונה המלאה: לא ניתן לדעת בדיוק כמה חסכתם, באיזה מוצרים או מכשירים, איזה תשואות הם הניבות, מהם דמי הניהול שאתם משלמים וכו'. הטכנולוגיה די מוגבלת ולא מראה תמיד את כל החסכונות שבאמת יש לכם. מעבר לזה, תוכלו להשתמש בו רק עד 10 פעמים, לכן מומלץ להיעזר בסוכן של פתרונות עדיפים לצורך איתור קרנות השתלמות וחסכונות אחרים שלכם.

תקרת מס על קרן השתלמות והפקדה מעבר לתקרה

רשות המסים מפרסמת מדי שנה תקרות מס של קרנות השתלמות ומוצרים פיננסיים אחרים. זהו למעשה הסכום ששכירים ועצמאים רשאים להפקיד בחסכונותיהם, במסגרת חודשית קבועה או כסכום חד פעמי בסוך השנה, ולקבל באמצעות הטבות מס משמעותיות. התקרה על קרן השתלמות לעצמאים נכון לשנת 2021 עומדת על סכום של 18,480 ₪ ולשכיר 15,712 ₪. עם זאת, גם להפקדה מעבר לתקרת המס בקרן השתלמות יש יתרונות, כגון: קבלת הלוואה בתנאים טובים יותר, חיסכון בדמי ניהול תמורת תשואות יפות בהשוואה לאלטרנטיבות ועוד.

הלוואות מקרנות השתלמות

אם נקלעתם למשבר כלכלי מכל סיבה שהיא, תוכלו לקבל הלוואה על חשבון קרן ההשתלמות שלכם. כיום מדובר באחת האפשרויות הטובות ביותר לקבלת הלוואה, שכן בתי ההשקעות מציעים תנאים מעולים. תוכלו לקבל הלוואה ולפרוש את ההחזרים לתקופה שנעה בין 3-7 שנים, לנצל ריבית אטרקטיבית במיוחד ובמקביל להמשיך ולחסוך באפיק החיסכון המשתלם ביותר. ניתן לקבל הלוואה של עד 50% מהסכום שחסכתם בקרן לא נזילה או עד 80% בקרן נזילה.

איך פותחים קרן השתלמות?

קרן השתלמות ניתן לפתוח בבנק, באמצעות סוכני הביטוח, משווקים העובדים בבתי השקעות ובאופן דיגיטלי. על מנת לפתוח קרן במעמד עצמאי יש לפנות לאחד מהגופים הפיננסיים המנהלים קרנות השתלמות או לסוכנים מטעמם  ולהעביר תעודת עוסק מורשה או אישור על ניהול פנקסי חשבונות במס הכנסה. לצורך פתיחת חשבון שכיר יש לקבל את אישורו של המעסיק לפתיחה ולהפקדות לקופה. נציין שההמלצה היא לפתוח מדי שנה שנתיים קרן השתלמות חדשה, על מנת ליהנות משליטה מקסימלית על נזילות הכסף. ניתן לפתוח קרנות השתלמות ללא כל הגבלה.

איך לבחור קרן השתלמות?

רצוי לערוך סקר שוק בין קרנות השתלמות ולבחון:

 • דמי ניהול בקרנות השתלמות – גובה התשלום המותר לפי חוק עומד על 2% לשנה על הצבירה, ובממוצע משלמים בין 0.5% ועד 1%. עם זאת, קיימות קרנות השתלמות המיועדות לארגונים ולגופים מסוימים, שגובות דמי ניהול נמוכים אף יותר. כך למשל תשלמו רק 0.3% דמי ניהול בקרן לעובדי מדינה.
 • תשואות קרנות השתלמות – השוו את התשואות לטווח ארוך ככל הניתן, של 3 או 5 שנים, במטרה לנטרל תנודתיות, משברים או עליות תקופתיות של כל שוק ההון.
 • מדד שארפ – בחנו את היחס בין התשואה לסיכון בכל קרן. ככל שהציון יותר גבוה, כך נדב שהחברה פחות הסתכנה כדי להשיג את התשואה שאליה הגיעה.
 • היקף נכסים ומוניטין – בדקו מהו היקף הנכסים של כל קרן השתלמות במסלול הרלבנטי אליכם. ככל שהיקף הנכסים גבוה יותר, כך נדע שמדובר בגוף חזק ואמין יותר.

שימו לב: זכרו תמיד להשוות בין מסלולים דומים, על מנת לערוך השוואה נכונה. לרוב ברירת המחדל היא המסלול הכללי, עבור חשוב לבחון עם סוכן ביטוח אם יש מסלול שיוכל להתאים יותר לצורכיכם כדי שתמנפו את הכסף שלכם.

לצורך השוואה בין הקרנות תוכלו גם להיעזר באתר גמל נט של משרד האוצר שמציג את כל הנתונים שציינו, אך עם זאת – מדובר במערכת שאנשים רבים טוענים שהיא מסורבלת. אפשר גם להיעזר במחשבון קרן השתלמות, אך הוא יוצא מתוך הנחה שתקבלו תשואה מסוימת, ולא לוקח בחשבון את העובדה ששוק ההון עלול להפתיע. לכן, לצורך השוואת קרנות השתלמות בצורה הנכונה, פשוט כדאי לפנות למומחים שלנו בפתרונות עדיפים.

יש לכם כבר קרן השתלמות ואתם לא מרוצים מהביצועים?

יתכן וקיבלתם למייל או בדואר את הדוח השנתי של קרן ההשתלמות או שנתקלתם בפרסומים בעיתונות על ביצוע הקרנות. אם יש לכם כבר קרן ואתם לא מרוצים מהביצועים שלה או מדמי הניהול שאתם משלמים עליה, כדאי גם לבדוק את הנושא של ניוד קרן השתלמות. כמובן שניתן להתייעץ עם סוכן פנסיוני מקצועי ומנוסה כדי להתייעץ בכל עניין הנוגע לכך. 

יש לכם שאלות, או האם אתם זקוקים למידע נוסף בנוגע לקרן לשכירים או עצמאים? צרו קשר עם פתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח בכל עת, ואנחנו נשמח לתת לכם מענה בכל שאלה

צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.

לקבלת הצעה לביטוח או לחיסכון עוד היום
במחיר המשתלם ביותר מכל חברות הביטוח בישראל
השאירו פרטים, ונציג יחזור אליכם מיד לשיחת ייעוץ