מהו רצף קצבה בקרן הפנסיה – ומה אתם צריכים לדעת עליו?

בעת פרישה ממקום עבודה – ועל אחת כמה וכמה עם הגעה לגיל הפנסיה – ישנן החלטות פיננסיות חשובות לקבל. אחת מהן היא מה לעשות עם כספי הפיצויים שהצטברו. כאן נכנס המושג "רצף קצבה".

בעת פרישה ממקום עבודה – ועל אחת כמה וכמה עם הגעה לגיל הפנסיה – ישנן החלטות פיננסיות חשובות לקבל. בפרט, מרכיב הפיצויים בקרן הפנסיה הוא מוקד לדיון רב, ופעמים רבות קשה להחליט האם לפדות את הכסף מהפיצויים או לשמור אותו כמרכיב נוסף בקצבה החודשית. הבחירה לשמור את מרכיב הפיצויים לקצבה החודשית, נקראת בחירה ב"רצף קצבה".

יישור קו: מהם בדיוק הפיצויים בקרן הפנסיה?

בהפקדות מעסיק לתוכנית קרן הפנסיה שלכם, חלק מהסכום הוא מעין מקדמה לתשלום פיצויי פיטורין. עם זאת, כסף זה נשאר בקופת החיסכון גם במקרה של התפטרות.
כך, בעת עזיבת מקום עבודה (בין אם מרצון או פיטורין) – אתם יכולים לבחור לפדות את כספי הפיצויים או להשאירם בקופת קרן הפנסיה שלכם. ההמלצה הגורפת היא להשאירם בחיסכון הפנסיוני ולא למשוך אותם – שכן הדבר עלול להוביל לירידה חדה בקצבה החודשית אליה תהיו זכאים עם הגעה לגיל פרישה.

אז מה זה בדיוק רצף קצבה – ומה אתם צריכים לדעת?

בהנחה שהחלפתם מקומות עבודה כשכירים ושמרתם על רצף פיצויים (משמע, לא משכתם את כספי הפיצויים, אלא השארתם אותם בחסכון הפנסיוני, גם במעבר בין מעסיקים) – עם הגיעכם לגיל פרישה תצטרכו למלא טופס 161 א' למס הכנסה ושמו המלא הוא "הודעת עובד עקב פרישה מעבודה.“ בטופס זה תצטרכו לציין את בחירתכם לגבי מה ברצונכם לעשות עם כספי הפיצויים שהצטברו. 
במידה ולא תמלאו טופס 161 א' אזי החל משנת 2017, ברירת המחדל היא בחירה ברצף קצבה – דהיינו, ייעוד הכספים הנ"ל להיות חלק מהקצבה החודשית שלכם במועד הפרישה מעבודה. עם זאת, אתם יכולים לבחור אחרת, ולפדות את הכספים באופן מיידי לאחר סיום העסקה.

השינוי שנעשה בשנת 2017, ההופך את ברירת המחדל לקיום רצף קצבה, אינו מקרי שכן, למשיכת כספי הפיצויים השלכות רבות, הן מבחינת מיסוי עתידי גבוה יותר על הקצבה במועד הפנסיה שלכם (מעיין קנס של מס הכנסה בגין משיכה מוקדמת של כספי הפיצויים), והן מבחינת גובה הקצבה החודשית שתקבלו. 
כלומר, אם תרוקנו את צבירת החסכון ותמשכו את הפיצויים בכל סיום עבודה אזי תגיעו לגיל הפרישה עם צבירת חיסכון נמוכה. 

לעיתים, היכולת לקבל סכום כסף משמעותי "כאן ועכשיו" הוא מפתה, ועלול לסמא את עינינו מפני ההחלטה הנכונה ביותר עבורנו (לשמור על כספי הפיצויים בחשבון). 

בחירה ברצף קצבה היא משמעותית לגובה הסכום החודשי שתקבלו מקרן הפנסיה בגיל הפרישה. אך כפי שהוזכר לעיל, יש לכך גם משמעות מבחינת גובה המיסים שתשלמו והטבות המס שיוענקו לכם במועד הפרישה.

לרוב, שיעור המס על הכנסתכם בזמן הפרישה יהי נמוך מזה החל עליכם במהלך תקופת העבודה. כך שמשיכת כספי הפיצויים מיד עם סיום העסקתכם תגרור תשלום מס גבוה יותר מאשר המקרה בו הכספים היו נשארים בקרן  הפנסיה. 

השורה התחתונה – זהו בדיוק מסוג הנושאים בהם התייעצות עם סוכן ביטוח פנסיוני עשויה לעשות את ההבדל. מכיוון שישנה תלות משמעותית במאפיינים רבים – וכסף רב מונח על השולחן – ידע מקצועי ובדיקה מקיפה יכולים למקסם את התוצאות עבורכם מבחינה כלכלית.

יתרה מכך, מכיוון שהחיסכון הפנסיוני הוא מרוץ למרחקים ארוכים, והתוצאה הסופית (כלומר, כמה כסף תקבלו כל חודש עם יציאתכם לפנסיה) תלויה בהחלטות רבות לאורך הדרך – אף פעם לא מוקדם מדי לקבל ליווי מקצועי. אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר בכל עת, ונשמח לעמוד לשירותכם.

מהו רצף קצבה בקרן הפנסיה
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
האם כדאי למשוך כספי פנסיה
האם כדאי למשוך כספי פנסיה כדי לכסות את המשכנתא ואת ההלוואות?

הריבית הגבוהה מביאה לכך שיותר ויותר ישראלים מושכים את קרנות הפנסיה וההשתלמות ושוברים חסכונות על מנת לכסות את המשכנתא והלוואות אחרות. האם גם לכם כדאי, אילו השלכות צפויות לטווח הארוך ומה אפשר עוד לעשות כדי לא לכרוע תחת הנטל?

קראו עוד »
מה זה קרן פנסיה משלימה
מה זה קרן פנסיה משלימה?

הרבה אנשים מנסים להבין מה זה קרן פנסיה משלימה, ואנחנו כאן כדי לענות על שאלה זו ועל שאלות נוספות כמו במה היא שונה מקרן רגילה או מקופת גמל, למה היא חשובה ועוד.

קראו עוד »
ביטוח פנסיה לעובד חדש
ביטוח פנסיה לעובד חדש – כל מה שחשוב לדעת

ביטוח פנסיה לעובד חדש הוא אינו דבר מובן מאליו, וזאת למרות שבמדינת ישראל קיים חוק שלפיו כל מעסיק חייב לשלם פנסיה לעובדים שלו. במאמר זה, נדון על ההיבטים השונים של הפקדה לפנסיה לעובד חדש, ונציע לך כמה טיפים שיעזרו לך להתחיל לחסוך לפנסיה כבר היום.

קראו עוד »
להצטרפות לקרן פנסיה
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.