החלת ותק על קרן השתלמות

באמצעות תהליך החלת ותק על קרן השתלמות ניתן להאציל ותק של קרן השתלמות נזילה גם לקרנות לא נזילות, לבצע משיכות כספים לפני תום מועד החיסכון

קרן השתלמות היא מוצר חיסכון מעניין במיוחד. מצד אחד הוא מיועד לכל מטרה, והוא נזיל מתום שש שנות חיסכון בלבד – כלומר שייך לעולם החיסכון הנזיל לכל מטרה. מצד שני הוא מאפשר השתתפות של מעסיק בהפקדות (בקרן השתלמות של שכיר) ומזכה בהטבות מס – כלומר נהנה מיתרונות של תוכניות חיסכון פנסיוני.השילוב הזה הופך את קרנות ההשתלמות לאפיק חיסכון מומלץ ומשתלם במיוחד, שכדאי לשלב אותו הן בתוכניות לטווח בינוני, והן בתוכניות לטווח ארוך. לכל אדם יכולות להיות כמה וכמה קרנות השתלמות, שחלקן נזילות וחלקן עדיין לא.

מתי אפשר למשוך את כספי החיסכון בקרן השתלמות?

כאמור, קרנות השתלמות הופכות לנזילות (פתוחות למשיכת הכספים) בתום שש שנות חיסכון. במקרה של משיכה החוסך נהנה מהטבות המס. השימוש בכסף הינו לשיקולו הבלעדי של החוסך.
ניתן למשוך את הכספים גם בתום 3 שנות חיסכון, ובלבד שהם מיועדים לצורך השתלמות מקצועית. מכאן, אגב, בא שמה של התוכנית – קרן השתלמות. במקרה זה, החוסך נהנה באופן חלקי מהטבות המס.
גם משיכת הכספים בגיל הפרישה, לפני תום שש שנים, מזכה בהטבות המס.

למי שיש יותר מקרן השתלמות אחת, כאשר לפחות אחת מהן כבר נזילה, יכול למשוך כספים מכמה קרנות בבת אחת בתהליך הנקרא 'החלת ותק' – קרנות לא נזילות נהנות מן הותק של הקרן הנזילה, וניתן למשוך מהן כספי חיסכון עם חלק מהטבות המס.

למשיכת כספים באמצעות החלת ותק על קרן השתלמות יש מספר סייגים:

  • ניתן לבצע החלת ותק רק מקרן ותיקה שלא בוצעו ממנה משיכות בעבר.
  • לפחות אחת מן הקרנות בתהליך הינה קרן השתלמות לשכיר. לא ניתן לבצע הליך החלת ותק כאשר כל הקרנות בתהליך הן לעצמאים בלבד.
  • משיכת הכספים מתחילה בקרן "הצעירה" ואחר-כך בקרן "הוותיקה".
  • מן הקרן הצעירה יש למשוך את מלוא סכום החיסכון, ואילו מן הקרן הוותיקה ניתן למשוך סכומים חלקיים.
  • לאחר החלת הוותק ומשיכת הכספים לא ניתן עוד להפקיד בקרן הוותיקה.

לתשומת לב! משיכת כספים מקרנות השתלמות מומלצת רק כמוצא אחרון לצורך חיוני, שכן המשיכה מבטלת למעשה את היתרונות העצומים של קרן ההשתלמות כאפיק חיסכון.

צוות פתרונות עדיפים לשירותכם עם ייעוץ בנושא חיסכון לטווח קצר בינוני וארוך, ועם פתרונות חיסכון מובילים.

קרנות השתלמות נזילות – החלת ותק
תרצו לחזור לנושא מסוים?
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
הצטרפות לקרן השתלמות
הצטרפות לקרן השתלמות – הדרך הנכונה

הצטרפות לקרן השתלמות היא צעד פשוט לכאורה, אבל על מנת למקסם את התשואות שלה, חשוב מאוד להיפגש עם סוכן פנסיוני ולהתייעץ איתו, כדי לעשות את הבחירה המתאימה ביותר לצורכיכם. איזה מידע חשוב תקבלו במסגרת הייעוץ? על כך במאמר שלפניכם.

קראו עוד »
האם כדאי למשוך כספי פנסיה
האם כדאי למשוך כספי פנסיה כדי לכסות את המשכנתא ואת ההלוואות?

הריבית הגבוהה מביאה לכך שיותר ויותר ישראלים מושכים את קרנות הפנסיה וההשתלמות ושוברים חסכונות על מנת לכסות את המשכנתא והלוואות אחרות. האם גם לכם כדאי, אילו השלכות צפויות לטווח הארוך ומה אפשר עוד לעשות כדי לא לכרוע תחת הנטל?

קראו עוד »
קרן השתלמות לעוסק פטור
פטור ממס על קרן השתלמות – כך תקבלו בקלות!

פטור ממס על קרן השתלמות נחשב להטבת מס משמעותית וייחודית, ובזכותו קרן ההשתלמות היא ככל הנראה אפיק החיסכון וההשקעה האהוב ביותר. אז על מה בעצם מקבלים פטור, באילו תנאים, מה צריך לעשות לשם כך ומה תפקידו של סוכן הביטוח בכל הסיפור הזה?

קראו עוד »
כמה מפרישים לקרן השתלמות
כמה מפרישים לקרן השתלמות?

כמה מפרישים לקרן השתלמות היא שאלה שמעסיקה מעסיקים ועובדים, שכירים ועצמאים. במאמר זה נסביר מהם אחוזי ההפקדה לקרן ההשתלמות, מהן התקרות להפקדות וניתן לכם טיפ חשוב שימקסם לכם את החיסכון.

קראו עוד »
בקשת הלוואה מקרן השתלמות
בקשת הלוואה מקרן השתלמות – צעד אחר צעד

בקשת הלוואה מקרן השתלמות מאפשרת לכם להשתמש בכספי החיסכון שלכם לכל מטרה, ובמקביל לתת לכסף להמשיך לעבוד בשבילכם. מהם תנאי ההלוואה, למי זה כדאי ואיך סוכן פנסיוני יכול לסייע לכם? במאמר זה נגלה לכם את כל התשובות.

קראו עוד »
קרן השתלמות מגדל
קרן השתלמות מגדל

קרן השתלמות מגדל היא אפיק חיסכון פנסיוני אשר מנוהל ע"י אחת מחברות הביטוח הגדולות, המוכרות והבולטות בארץ. למי היא יכולה להתאים, מהם יתרונותיה ואיך לבחור קרן בהתאמה אישית לצורכיכם הייחודיים?

קראו עוד »
להצטרפות לקרן השתלמות
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.