החלת ותק על קרן השתלמות

באמצעות תהליך החלת ותק על קרן השתלמות ניתן להאציל ותק של קרן השתלמות נזילה גם לקרנות לא נזילות, לבצע משיכות כספים לפני תום מועד החיסכון

קרן השתלמות היא מוצר חיסכון מעניין במיוחד. מצד אחד הוא מיועד לכל מטרה, והוא נזיל מתום שש שנות חיסכון בלבד – כלומר שייך לעולם החיסכון הנזיל לכל מטרה. מצד שני הוא מאפשר השתתפות של מעסיק בהפקדות (בקרן השתלמות של שכיר) ומזכה בהטבות מס – כלומר נהנה מיתרונות של תוכניות חיסכון פנסיוני.השילוב הזה הופך את קרנות ההשתלמות לאפיק חיסכון מומלץ ומשתלם במיוחד, שכדאי לשלב אותו הן בתוכניות לטווח בינוני, והן בתוכניות לטווח ארוך. לכל אדם יכולות להיות כמה וכמה קרנות השתלמות, שחלקן נזילות וחלקן עדיין לא.

מתי אפשר למשוך את כספי החיסכון בקרן השתלמות?

כאמור, קרנות השתלמות הופכות לנזילות (פתוחות למשיכת הכספים) בתום שש שנות חיסכון. במקרה של משיכה החוסך נהנה מהטבות המס. השימוש בכסף הינו לשיקולו הבלעדי של החוסך.
ניתן למשוך את הכספים גם בתום 3 שנות חיסכון, ובלבד שהם מיועדים לצורך השתלמות מקצועית. מכאן, אגב, בא שמה של התוכנית – קרן השתלמות. במקרה זה, החוסך נהנה באופן חלקי מהטבות המס.
גם משיכת הכספים בגיל הפרישה, לפני תום שש שנים, מזכה בהטבות המס.

למי שיש יותר מקרן השתלמות אחת, כאשר לפחות אחת מהן כבר נזילה, יכול למשוך כספים מכמה קרנות בבת אחת בתהליך הנקרא 'החלת ותק' – קרנות לא נזילות נהנות מן הותק של הקרן הנזילה, וניתן למשוך מהן כספי חיסכון עם חלק מהטבות המס.

למשיכת כספים באמצעות החלת ותק על קרן השתלמות יש מספר סייגים:

  • ניתן לבצע החלת ותק רק מקרן ותיקה שלא בוצעו ממנה משיכות בעבר.
  • לפחות אחת מן הקרנות בתהליך הינה קרן השתלמות לשכיר. לא ניתן לבצע הליך החלת ותק כאשר כל הקרנות בתהליך הן לעצמאים בלבד.
  • משיכת הכספים מתחילה בקרן "הצעירה" ואחר-כך בקרן "הוותיקה".
  • מן הקרן הצעירה יש למשוך את מלוא סכום החיסכון, ואילו מן הקרן הוותיקה ניתן למשוך סכומים חלקיים.
  • לאחר החלת הוותק ומשיכת הכספים לא ניתן עוד להפקיד בקרן הוותיקה.

לתשומת לב! משיכת כספים מקרנות השתלמות מומלצת רק כמוצא אחרון לצורך חיוני, שכן המשיכה מבטלת למעשה את היתרונות העצומים של קרן ההשתלמות כאפיק חיסכון.

צוות פתרונות עדיפים לשירותכם עם ייעוץ בנושא חיסכון לטווח קצר בינוני וארוך, ועם פתרונות חיסכון מובילים.

/ 5.

לקבלת הצעה לביטוח או לחיסכון עוד היום
במחיר המשתלם ביותר מכל חברות הביטוח בישראל
השאירו פרטים, ונציג יחזור אליכם מיד לשיחת ייעוץ