מהי המשמעות של ביטול האג"ח המיועדות בקרנות הפנסיה?

במהלך חודש יולי 2022 יבוטלו האג"ח המיועדות בקרנות הפנסיה שמנפיקה המדינה ויכנס לתוקפו מגנון חדש להבטחת התשואה בקרנות הפנסיה. מהי המשמעות, למה ולמי זה טוב?

מה הן אותן אגרות חוב מיועדות?

אג"ח מיועדות הן למעשה אגרות חוב מיוחדות שמונפקות על-ידי ממשלת ישראל שנועדו להבטיח ריבית שנתית קבועה בשיעור של 4.86% צמוד למדד, בעבור 30% מנכסי קרן הפנסיה של כל חוסך באשר הוא.

מה שמיוחד באגרות החוב האלה, הוא קודם כל בכך שלא ניתן לרכוש אותן באופן עצמאי והן לא נסחרות בבורסה בניגוד לאגרות חוב אחרות. הן נועדו על מנת ליצור יציבות וביטחון לחוסכים ולמקבלי הקצבאות כאחד בקרנות הפנסיה.

במסגרת חוק ההסדרים שעבר בכנסת, בנובמבר 2021, הוחלט על רפורמה בקרנות הפנסיה בנוגע לאגרות החוב המיועדות: הוחלט מצד אחד להפסיק להנפיק אגרות חוב מיועדות חדשות לקרנות הפנסיה ומצד שני להקים מנגנון חלופי שיבטיח תשואה גבוהה יותר ושיחול על ההפקדות החדשות בקרנות הפנסיה החל מיולי 2022.

כיצד יעבוד המנגנון החדש להבטחת התשואה בקרנות הפנסיה?

כשהרפורמה תיכנס לתוקפה הגופים המנהלים ישקיעו 30% מנכסי קרנות הפנסיה בשוק ההון בחשבון מיוחד, שמבוסס על מדיניות מסלול ההשקעה הגדול ביותר שלהם. המדינה הציבה יעד שנתי של 5.15% תשואה מובטחת.

אם תשואת קרן הפנסיה בחשבון המיוחד שהוקם תהיה גבוהה מהיעד שהוצב, ההפרשות יעברו לקרן ייעודית של המדינה. ובמידה והקרן תשיג תשואה נמוכה מהיעד, המדינה תשלם מכיסה לקרנות הפנסיה מהעודפים שיצטברו באותה קרן. כלומר עודף של קרן אחת תסבסד קרן אחרת. תהליך זה יתבצע בפועל אחת ל – 5 שנים, כשהמטרה היא שהמדינה תקטין את סבסוד האג"ח המיועד.

יש לציין שההשקעה תתבצע רק עבור כספים חדשים שיופקדו בקרנות הפנסיה. כלומר, הכספים הוותיקים ימשיכו לקבל את תשואת האג"ח המיועד עד למועד הפירעון שלהן.

מהו היתרון של המנגנון החדש עבור החוסכים?

אחד היתרונות המהותיים של קרן הפנסיה הוא שיש תשואה מובטחת של 4.86%  בעבור 30% מנכסי הקרן כיום. כשהמנגנון החדש יכנס לתוקף, המשמעות היא שהתשואה המובטחת תהיה גדולה יותר עבור כל אחד ואחת בציבור החוסכים, כלומר תהיה תשואה שנתית מובטחת של 5.15% בעבור 30% מנכסי הקרן וזה עניין משמעותי ביותר עבור כל מי שחוסך בקרן פנסיה.

עבור ציבור הגמלאים מדובר בשינוי נהדר במיוחד. ציבור זה, שכבר מקבל קצבה מקרן הפנסיה, יהנה מקצבה המבוססת על תשואה פחות תנודתית, לאור העובדה שמנהלי ההשקעות יוכלו יותר בקלות להגיע לתשואה המבוקשת. בקרב ציבור מקבלי הקצבה שיצאו כבר לפנסיה אגב האג"ח המיועדות מהוות 60% מכלל הנכסים.

עליית התשואה המובטחת בקרנות הפנסיה מאפשרת גם את הגדלת הריבית התעריפים. לכן, לפי פרסומי רשות שוק ההון, הריבית התעריפית צפויה לגדול ביולי 2022 וגם קצבאות הפנסיה צפויות לגדול ב- 1.2%.

איזו קרן פנסיה הכי טובה?

לסיכום מתווה החיסכון החדש פועל לטובת החוסכים, אבל בואו נזכור שהוא משפיע רק על 30% מהקרן. מה לגבי התשואה של הנתח הגדול שלה? כדי להשיג תשואה טובה יותר חשוב לערוך השוואה מעמיקה בין הקרנות ולבחון שלל פרמטרים.

אנחנו בפתרונות עדיפים – סוכנות ביטוח מתמחים בייעוץ ותכנון פנסיוני כבר עשרות שנים ומלווים אינספור לקוחות מרוצים בקבלת ההחלטה הכי חשוב שתשיע על עתידם. אתם מוזמנים לפנות אלינו עוד היום, להתייעץ, להשוות ולהחליט היכן לפתוח קרן פנסיה או לאן לנייד את הקרן הפנסיה הקיימת כדי למקסם את כספכם. צרו איתנו קשר עוד היום.

ביטול אגרות חוב מיועדות בקרנות הפנסיה
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
קרן פנסיה ותיקה
מה זה קרן פנסיה ותיקה?

הרבה אנשים רוצים לדעת מה זה קרן פנסיה ותיקה, במה היא שונה מקרן פנסיה חדשה, מהם יתרונותיה ומגבלותיה ואיך היא עובדת. אנחנו כאן כדי לענות לכם על כל השאלות.

קראו עוד »
דירוג קרנות פנסיה לפי מדד השירות 2022
דירוג קרנות פנסיה לפי מדד השירות 2022

דירוג קרנות פנסיה הוא חלק בלתי נפרד בעת השוואת קרנות פנסיה. אז אילו חברות בתחום החיסכון הפנסיוני הציגו נתונים טובים ואילו חברות איכזבו? מוזמנים לצלול איתנו לניתוח הנתונים של דוח מדד השירות של שנת 2022, שפירסמה לאחרונה רשות שוק ההון.

קראו עוד »
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.