ביטוח רכב לנהג חדש – המדריך השלם לנהג המתחיל!

ברכות, בשעה טובה הוצאתם רישיון והנה עוד רגע אתם עולים על הכביש. אבל רגע לפני שזה קורה, חשוב שתעשו ביטוח רכב לנהג חדש שיעניק לכם שקט נפשי. ודאי מתעוררות אצלכם לא מעט שאלות בנושא. לכן, אנחנו כאן כדי לעזור לכם קצת לעשות סדר בדברים.

מי מוגדר בתור נהג חדש?

לפי החוק, כל נהג שעבר את מבחן הנהיגה המעשי (טסט), מוגדר כנהג חדש לתקופה של שנתיים, מרגע קבלת רישיון הנהיגה וללא תלות בגילו. חשוב להבחין בין נהג חדש לנהג צעיר, שטרם מלאו לו 24 שנים, ועליו חלות תקנות מיוחדות, שאינם בהכרח חלות על נהג חדש ולהפך. עם זאת, בהחלט יתכן מצב של שילוב בין השניים: נהג חדש שהוא גם נהג צעיר. תוכלו לקבל מידע נוסף בסרטון שהכנו שמסביר על ההבדלים בין ביטוח רכב לנהג חדש לבין צעיר.

אילו הגבלות חלות על נהג חדש?

 • חובת שלט על שמשת הרכב האחורית – מוטלת על הנהג החובה ליידע את הנהגים האחרים שהוא חסר ניסיון, ולכן עליהם לגלות כלפיו זהירות וסבלנות
 • חובת מלווה בחצי השנה הראשונה – עליו לנהוג רק לצד מלווה במשך שישה חודשים לאחר קבלת הרישיון, אלא אם כן גילו יותר מ- 24.
 • עד שני נוסעים בלבד – נהג חדש רשאי להסיע רק עד 2 נוסעים בכל נסיעה, אלא אם כן יש לצדו מלווה.
 • הקפדה יתרה על חוקי התנועה – במידה והוא מבצע עבירת תנועה, החוק יתייחס אליו בחומרה רבה, ובמקרים חריגים וקיצוניים הנהג אפילו ייאלץ לעבור מבחן נוסף (תיאוריה או טסט) ואפילו עלולים לשלול לו את הרישיון, למשל במקרים של נהיגה במהירות מפורזת, תחת השפעת אלכוהול או סמים או גרימת תאונה עם נפגעים. נהגים חדשים נוטים לנהיגה מהירה, מרגישים ביטחון מופרז על הכביש, או נוהגים בלילה אחרי בילוי בהשפעת אלכוהול או אפילו עייפות מצטברת. כמו כן לעתים הם מתקשים לנהוג במצבים מאתגרים בהם יש מזג אוויר סוער, כבישים מפותלים ועוד. לכן עולה הסיכוי שיהיו מעורבים בתאונות.
 • קורס רענון נהיגה לאחר 5 שנים מיום קבלת הרישיון – המדינה מעוניינת להוריד דרסטית את מספר תאונות הדרכים, ולשם כך דורשת מנהגים חסרי ניסיון ומיומנות חובה זו. המטרה היא שכל נהג יסגל לעצמו נהיגה בטוחה ואחראית, תוך הקפדה על חוקי התנועה ושמירת החוק, מה שיוביל לירידה במספר תאונות הדרכים.

מדוע התעורר הצורך להציע ביטוח רכב לנהג חדש?

בשנת 2020 חלה ירידה משמעותית במספר תאונות הדרכים הקטלניות בכבישים בינעירוניים, נתון שנוטים לייחס לסגרי תקופת הקורונה. עם זאת, במרחב העירוני, לצערנו עדיין הנתונים גבוהים – 101 אנשים נהרגו השנה בתאונות דרכים, לעומת 86 בשנת 2019.

לפי נתונים שפורמו לאחרונה באתר של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה אחוז הנהגים החדשים על הכביש עומד רק על 3.5%. בשנת 2019 היו 22,773 תאונות דרכים, מתוכן 560 היו תאונות עם הרוגים. נהגים חדשים בעלי ותק של שנתיים או פחות היו מעורבים ב- 2,714 בכל תאונות הדרכים (כ- 12%), וב- 61 תאונות קטלניות (10%). במילים אחרות, בהשוואה לגודל שלהם באוכלוסיית כלל הנהגים, הם מעורבים הרבה יותר בתאונות דרכים.

לכן, הגיוני שוותק הנהיגה הוא פרמטר בעל השפעה מכרעת על מחירי ביטוח הרכב וכמובן גם על גובה ההשתתפות העצמית, בהתאם לסיכון שחברת הביטוח לוקחת על עצמה בעת ביטוח נהג חדש, שעלול סטטיסטית להיות מעורב בתאונה.

מתכננים לרכוש ביטוח נהג חדש? חשוב שתדעו!

 • ביטוח נהג חדש כולל למעשה לשלושה רבדים:
  1) ביטוח חובה – החוק מחייב כל בעל רכב לעשות ביטוח חובה כדי לכסות פגיעות גוף לנהג, לנוסעים ברכב, להולכי רגע שנקלעו לזירת האירוע או נהגים ונוסעים ברכבים אחרים שנפגעו בתאונה. ביטוח זה מציע כיסוי אחיד בין החברות, בהתאם לדרישות מפקח הביטוח. עם זאת, הפרמיה שתשלמו בגין ביטוח זה אינה זהה, ועלולה להיות מושפעת משלל פרמטרים, כגון: גיל, ותק, עבר ביטוחי ועוד. כאן תוכלו לקרוא על מה קורה במקרה שנתפסתם בנהיגה ללא ביטוח חובה.
  2) ביטוח צד ג' לנהג חדש – מכסה נזק לרכוש ולרכב של צד שלישי שגרמתם במסגרת תאונה. בביטוח זה קיים שוני בין החברות שבא לידי ביטוי הן בתנאים והן במחיר.
  3) ביטוח מקיף – מכסה הן נזק שנגרם לרכב ולרכוש של צד ג', אך גם נזק שנגרם לרכב שלכם וכן מכסה מקרים של גניבת הרכב. כשמו כן הוא – הביטוח המקיף ביותר, אך לכן הוא גם יקר ביותר בהשוואה לביטוח צד ג'. גם כאן, קיים שוני בין החברות שמתבטא בתנאים ובמחיר כאחד.
 • בדקו זכאות לקבל החזר מהביטוח ומהו גובה ההשתתפות העצמית – חשוב לבדוק מהו הסכום המרבי שבו חברת הביטוח תפצה אתכם וכמה תצטרכו לשלם במסגרת ההשתתפות העצמית במקרה וייגרם נזק.
 • בצעו השוואה חכמה – חברות הביטוח מציעות פוליסות שונות במחירים שונים ועם תנאים שונים. ישנם הרבה פרמטרים שצריך לקחת בחשבון שלא תמיד באים לידי ביטוי בעת השוואת מחירי ביטוח רכב אונליין. כדאי לפנות למומחים של פתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח כדי שיבצעו עבורכם השוואה מעמיקה ואיכותית כדי לאתר את הפוליסה המשתלמת ביותר

אנחנו כאן בשביל להתאים לכם פתרון מנצח

אנחנו כאן כדי להציע לכם מגוון פתרונות נוספים המתאימים לנהגים חדשים כגון – ביטוח זמני לתקופה קצרה, או שמתאים במיוחד למי שמעוניין בביטוח רכב לחיילים, סטודנטים ועוד.

ביטוח רכב לנהג חדש
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
להצעת מחיר לביטוח רכב לנהג חדש
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.