השוואת קופות גמל להשקעה – כך תעשו את זה נכון

בשעה טובה החלטתם לפתוח גמל להשקעה, או לחלופין – החלטתם לעבור לגוף מנהל אחר. אבל כדי ליהנות מכמה שיותר רווח, חשוב להבין מי מצטיין בניהול מוצר זה. השוואת קופות גמל להשקעה היא צעד חשוב ומשמעותי ביותר כי היא יכולה לעזור לכם לקבל החלטה נכונה.

למה בכלל צריך להשוות בין הקופות?

קיימים לא מעט בתי השקעות אשר משווקים את אחד מוצרי החיסכון האהובים ביותר בשנים האחרונות – קופת גמל להשקעה. מאז אוגוסט 2020, שבו משרד האוצר הכריז שניתן גם לנייד את הכספים בין הגופים המנהלים, התחרות בין בתי ההשקעות עלתה מדרגה, וכל אחד מהם מנסה למשוך אליו כמה שיותר חוסכים תוך הצעת תנאים מפתים (למשל – דמי ניהול נמוכים).

מי שעושה את השקעתו הראשונה או אינו מודע לחשיבותה של השוואת קופות גמל להשקעה, עלול להשקיע את כספו בצורה פחות מוצלחת. כלומר, גם אם הקופה שלו תצליח להגיע לתשואות חיוביות, יכול להיות שבחברה מוצלחת יותר, הוא היה יכול להגיע לתשואות הרבה יותר גבוהות, ולהרוויח יותר. במילים אחרות – הוא עלול להפסיד כסף.

השוואת קופות גמל להשקעה – שלב אחר שלב

השוואה נכונה ומעמיקה בוחנת הרבה יותר מפרמטר אחד. רק כאשר מקבלים כמה שיותר בהירות בנוגע לביצועי הקופות, אפשר לקבל החלטה נכונה.

אז מה צריך לעשות לצורך השוואת קופות גמל להשקעה? הנה כמה נקודות למחשבה:

  • השוו בין מסלולים זהים – הכי חשוב, כשאתם ניגשים להשוואת קופות גמל להשקעה או כל מוצר אחר, זה לוודא שאתם משווים בין מסלולים זהים. זה אולי נשמע מובן מאליו, אבל הרבה אנשים מתבלבלים ומשווים בין מוצרים זהים במסלולים שונים. יש הבדל משמעותי בין מסלול שמושקע יותר במניות לבין מסלול שמושקע במוצרים סולידיים יותר כמו אגרות חוב.
  • השוו בין התשואות לאורך פרק זמן ארוך – תמיד טוב לבחון את הביצועים לאחור ככל הניתן, לפחות ל- 3 שנים ואם ניתן אז גם ל- 5 שנים לאחור. אמנם העבר אינה בהכרח מעיד על העתיד, אז עדיין מדובר בפרמטר חשוב שיכול להעיד על מקצועיותו של הגוף שמנהל את הכספים. בחינת ביצועים לאורך זמן מונעת הטיה עקב אירועים יוצאי דופן. לא כל בתי ההשקעות יכולים להציג תוצאות לאורך 5 שנים, מאחר ומדובר במוצר חדש יחסית (מ- 2016), אז נסו לבחון את התוצאות ל- 3 שנים או לפחות שנה לאחור.
  • השוו את מדד שארפ – תשואות הן ללא ספק מדד חשוב, אבל מדד שארפ יכול להשלים את התמונה. מדד זה מודד עד כמה אותו בית השקעות הסתכן כדי להגיע לתשואה שהגיע. המטרה שלכם היא, מן הסתם, כמה שפחות לסכן את כספכם. לכן, אם אתם מתלבטים בין שתי חברות שהגיעו לתשואה דומה, מדד זה יוכל לעזור לכם להבין איפה יותר בטוח לשים את כספכם. ככל שהציון שלו יותר גבוה, החברה פחות הסתכנה.
  • השוו בין דמי הניהול – כיום החוק מגדיר מה המקסימום של דמי ניהול שבית השקעות יכול לגבות מעמיתיו הן מההפקדות והן מהצבירה. בפועל, דמי הניהול הרבה יותר נמוכים, הודות לתחרות הקיימת בין הגופים. דמי הניהול הם רכיב משמעותי ש"נוגס" בכסף שתוכלו להרוויח. ככל שדמי הניהול גבוהים יותר, כך תקבלו סכום נמוך יותר. עם זאת, לפעמים כדאי לשלם דמי ניהול גבוהים, אם התשואה גבוהה במיוחד, כי זה מתקזז בהשוואה לקופות אחרות. אך אם יש שתי קופות גמל עם תשואה דומה, מדד שארפ דומה ואחת גובה דמי ניהול יקרים יותר מרעותה, הרי שנעדיף את זו שגובה פחות דמי ניהול
  • השוו היקף / יתרת נכסים – היקף הנכסים הוא כמה כסף אותו בית השקעות מנהל. ככל שיהיה לו יותר כסף, נוכל להסיק שציבור החוסכים כנראה יותר סומך עליו, כנראה בכלל הצלחה לאורך זמן, ותק, מוכרות ממוצרי חיסכון אחרים וכדומה. חוכמת ההמונים יכולה להשקיע על קבלת ההחלטות שלנו.
  • השוו את המוניטין של החברה – ככל הנראה תעדיפו להשקיע את הכסף שלכם אצל גוף שידוע במתן שירות איכותי, זמני תגובה מהירים, כלים דיגיטליים ומוניטין טוב. ניתן לראות בקלות את כמות התלונות ומידת שביעת הרצון של כל גוף שנותן שירות בעמודי הפייסבוק ובכלל.

מאיפה להתחיל?

השוואת קופות גמל להשקעה נותנת לנו פרספקטיבה טובה יותר כדי לבדוק איפה כדאי לפתוח קופה. עם זאת, יש כל כך הרבה משתנים וקיים צורך להישאר מעודכנים כל הזמן כדי להחליט מי הקופה שתניב עבורנו כמה שיותר רווח. כדי להפוך את התהליך הזה להרבה יותר קל, פשוט ונוח אפשר פשוט להעזר בנבחרת המומחים של פתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח. אנו משתמשים באמצעים מתקדמים שמבצעים את ההשוואה עבורכם, ובכך חוסכים לכם גם כסף וגם זמן יקר במציאת הקופה המושלמת. צרו קשר ונשמח לעמוד לשירותכם ולוות אתכם במקצועיות ובאדיבות בתהליך.

השוואת קופות גמל להשקעה (1)
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
קופת גמל להשקעה מומלצת
איזה קופת גמל להשקעה מומלצת?

אם אתם מחפשים קופת גמל להשקעה מומלצת הדבר הראשון שאתם צריכים לעשות הוא לבדוק איפה תוכלו למקסם את החסכונות הכספיים שלהם. אז איך עושים את זה נכון ואיך לדעת שקיבלתם המלצתם אמינה? מוזמנים לקרוא ולגלות

קראו עוד »
להצטרפות לקופת גמל להשקעה
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.