כל מה שחשוב לדעת על פריסת פיצויים

לקראת פרישה ככל הנראה תשמעו את הביטוי פריסת פיצויים בכל מקום אפשרי. אז מה זה בדיוק? איך זה מתבצע? למי זה מיועד? והאם זה כדאי בכל תנאי? כל התשובות במאמר זה.

מה זה פריסת פיצויים?

פריסת פיצויים היא למעשה הליך מסוים שבו מחלקים את החלק של הפיצויים שחייב במס על פני מספר שנים. שיטה זו נועדה להקטין באופן ניכר את המס שתצטרכו לשלם בגין קבלת הפיצויים, וכך תוכלו לחסוך אלפי שקלים ואפילו מעבר לכך.

כיצד מתבצעת הפריסה?

מס הכנסה מאפשר לפרוס את הפיצויים על פני 6 שנים שנספרות קדימה או לאחור. לרוב, ההעדפה היא לפריסת פיצויים קדימה וזאת מתוך מחשבה שרמת ההכנסה בעתיד תרד (למשל כשהוא יוצא לפנסיה), ולכן תשלומי המס יהיו נמוכים יותר.

הפריסה מתבצעת בהתאם לחוקים הבאים:

  1. על כל 4 שנות ותק האדם זכאי ליהנות משנת פריסה אחת . כלומר אם אדם עבד 20 שנים,  הוא יוכל לבצע פריסת תשלומים של 5 שנים (5=20/4)
  2. ניתן לפרוס את הפיצויים ל- 6 שנים לכל היותר
  3. במידה והפרישה קרתה בפועל אחרי 1 לאוקטובר, ניתן לפרוס את הפיצויים רק בשנה שלאחר מכן. במקרים מסוימים זהו יתרון לפרוש ב- 3 החודשים האחרונים של השנה, כדי לדחות את הפריסה בשנה שלאחר מכן, כי כשאתם מגיע לגיל פרישה לרוב יורדת רמת הכנסתו, וניתן לחסוך מס באמצעות דחיית הפריסה
  4. מס הכנסה יבקש מכם לשלם מקדמה על מלוא הסכום שחייב במס
  5. תחויבו בתקופת שנות הפריסה להגיש מדי שנה דוח שנתי למס הכנסה

למעשה, מס הכנסה גובה מס בהתאם להכנסה הצפויה לכם בעתיד. המס והמקדמה מחולקים בהתאם למספר שנות הפריסה. לכן, מדי שנה צריך לצרף לדוח השנתי שאתם מגישים למס הכנסה את האישור הרלבנטי. במידה והמס בעתיד יהיה גבוה מהצפוי תצטרכו להשלים את החסר, ובמידה והמס יהיה נמוך יותר, תקבלו החזר מס.

לצורך פריסת פיצויים יש למלא טופס 116 ג' ולצרף טופס 161 וטופס 161 א' ולהגיש אותם לפקיד השומה הקרוב למקום מגוריכם.

למי כדאי לבצע פריסת פיצויים ומתי?

לא לכל אדם מתאים לבצע הליך זה. פריסת פיצויים מתאימה רק לאנשים שצופים שרמת ההכנסה שלהם תרד בשנים הקרובות וכתוצאה מכך המס יירד גם כן וגן במידה והצפי הוא שבשנים הקרובות תהיה הפחתה של מדרגות המס.

איך לעשות את זה נכון?

לפני שאתם ממלאים טופס לפריסת פיצויים כשעוזבים מקום עבודה או כשפורשים, אחת האפשרויות שמוצעות לכם היא לבצע פריסת פיצויים מתוך הרעיון של תכנון מס נכון שיחסוך לכם המון כסף בטווח הזמן המיידי ובטווח הארוך. אם אתם רוצים לפרוש בראש שקט ולמקסם את הכסף שמגיע לכם אחרי שעבדתם כל כך קשה כדי להשיג אותו, מומלץ לפנות ליועץ פרישה. אצלנו בפתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח תוכלו לקבל ייעוץ פרישה והכוונה, שמכירים לעומק הן את תחומי הפנסיה והפרישה והן את תחומי הביטוח והחיסכון, כדי להעניק לכם מעטפת של שירותים שמאפשרת לכם לראות את התמונה המלאה. השאירו פרטים ונשמח לחזור אליכם.

כל מה שחשוב לדעת על פריסת פיצויים (1)
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
מתכנן פרישה
על תפקידו ועל חשיבותו של מתכנן פרישה

פרישה היא שלב משמעותי בחיים, המהווה שינוי משמעותי בתחומים שונים, ביניהם היבטי המימון, הקריירה והחיים האישיים. פגישה עם מתכנן פרישה לצורך תכנון פרישה מוקדם היא חיונית על מנת להבטיח יציבות כלכלית לאורך תקופת הפרישה, ולממש את החלומות והמטרות האישיות.

קראו עוד »
מיסוי כספי פנסיה
מיסוי כספי פנסיה – כל מה שחשוב לדעת

מיסוי כספי פנסיה היא עניין שמעסיק לא מעט חוסכים, בין אם הם עומדים בפני פרישה ובין אם הם נקלעו למשבר כלכלי ומתלבטים אם כדאי להם למשוך את הכסף או לקבל הלוואה. במאמר זה נסביר על כל אחת מהסיטואציות האלה.

קראו עוד »
לפרישה בראש שקט
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.