פריסת פיצויים אחורה – מהם היתרונות ולמי זה מתאים?

אם אתם שוקלים לבצע פריסת פיצויים לקראת פרישתכם, עומדות לבחירתכם שתי אופציות: פריסת פיצויים קדימה ופריסת פיצויים אחורה. במאמר זה נסביר מהי פריסת פיצויים לאחור ומהם יתרונותיה וחסרונותיה הייחודיים.

תזכורת: מהי פריסת פיצויים?

אחת האפשרויות בעת משיכה של פיצויים ממקום העבודה בעת פרישה, היא תשלום על החלק החייב במס. במקרה כזה, עלולים לשלם מס מאוד גבוה, על פיצויים שאם הייתם מקבלים מדי שנה, הייתם משלמים עליהם מס הרבה יותר נמוך כי רמות ההכנסה שלכם היו נמוכות יותר. מס הכנסה מבין את זה ומעוניין לבוא לקראת אזרחי המדינה, ולכן הוא מציע פריסת פיצויים שזה במילים אחרות תשלום של מס בהתאם להכנסות שלכם בשנים הקודמות (או ההכנסות שיהיו לך בשנים הבאות). כלומר, הוא מאפשר פריסת פיצויים אחורה או קדימה.

מה הייחודיות של פריסת פיצויים אחורה?

אם בוחרים באופציה לבחור בפריסת פיצויים אחורה, אז אין צורך להתחשבן מול מס הכנסה לאורך שנים, מאחר שההכנסות שלכם בשנים הקודמות הרי כבר ידועות וקיימות.

דוגמה: אם פרשתם מהעבודה ויש לכם 300,000 ₪ בפטור ממס ועוד 200,000 ₪ שעליהם עליכם לשלם מס נניח בגובה של 50%, שיש לשלם מיד עם יציאתכם לפרישה. אבל אם תבצעו פריסת פיצויים לאחור, ייתכן וגובה המס יירד, ולמשל יהיה רק 30%, כלומר תצטרכו לשלם רק 60,000 ₪ במקום 100,000 ₪ שתשלמו בפרישתכם, בהתאם לאחוזי המס שאתם שהייתם בהם בשנים הקודמות.

בדומה לפריסת פיצויים אחורה, את מענק הפרישה גם כן תוכלו לפרוס אחורנית, בהתאם לשנות העבודה שלכם, אך לא יותר מ- 6 שנים לאחור.

דוגמה: עובד עבד במשרה כלשהי במשך 18 שנה והרוויח 11,240 ₪ בחודש, וקיבלה מענק פרישה על 300,000 ₪ ויכול לבצע פרישה של עד 6 שנות פריסה לאחור.

המענק שלו שפטור ממס יהיה: 18*11240 = 202,320 ש"ח

המענק שחייב במס יהיה: 300,000-202,320 = 97,680 ₪

אופן פריסת הפיצויים יהיה: 97,680/6 = 16,280 ₪ מדי שנה שתצטרף להכנסה החייבת במס.

מה היתרון בפריסה לאחור?

לפריסת פיצויים אחורה יש יתרון משמעותי בהשוואה לפריסה קדימה. פריסת מס אחורנית יוצרת תחושת ביטחון וודאות עבור הפורש, שיודע בדיוק מה היתה ההכנסה שלו באותה שנה, מה היו מדרגות המס שלה ומה המס שהוא צפוי לשלם על כספי מענק הפרישה והפיצויים.

למי מתאים פריסת פיצויים אחורה?

פריסת פיצויים לאחור היא אידיאלית לעובדים שקיבלו פיצויים מוגדלים שחלקם חייב במס, ובמידה ובשנים הקודמות המשכורת שלהם היתה יחסית נמוכה. במילים אחרות – אם אחוז המס שהייתם חייבים לפני פרישתכם נמוך מאחוז המס שאתם חייבים כיום ומאחוז המס שתהיו חייבים בעתיד.

מתלבטים מהו הצעד הבא? תנו לנו לעזור לכם

בפתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח עומד לשירותכם צוות מקצועי של סוכני ביטוח פנסיונים ויועצי פרישה. פרישה היא תהליך מורכב שדורש הבנה מעמיקה בתחום, שכן לכל החלטה יש השלכות משמעותיות על עתידכם ועל עתיד משפחתכם. אנחנו כאן כדי להעניק לכם ייעוץ פרישה לסייע לכם לקבל את ההחלטה הנכונה להמשך הדרך. צרו איתנו קשר עוד היום כדי לפרוש בראש שקט.

פריסת פיצויים אחורה
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
מתכנן פרישה
על תפקידו ועל חשיבותו של מתכנן פרישה

פרישה היא שלב משמעותי בחיים, המהווה שינוי משמעותי בתחומים שונים, ביניהם היבטי המימון, הקריירה והחיים האישיים. פגישה עם מתכנן פרישה לצורך תכנון פרישה מוקדם היא חיונית על מנת להבטיח יציבות כלכלית לאורך תקופת הפרישה, ולממש את החלומות והמטרות האישיות.

קראו עוד »
מיסוי כספי פנסיה
מיסוי כספי פנסיה – כל מה שחשוב לדעת

מיסוי כספי פנסיה היא עניין שמעסיק לא מעט חוסכים, בין אם הם עומדים בפני פרישה ובין אם הם נקלעו למשבר כלכלי ומתלבטים אם כדאי להם למשוך את הכסף או לקבל הלוואה. במאמר זה נסביר על כל אחת מהסיטואציות האלה.

קראו עוד »
לפרישה בראש שקט
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.