השוואה מקיפה: תיקון 190 לעומת פוליסת חיסכון, קרנות נאמנות ותיקי השקעות מנוהלים

אם גם אתם מתלבטים באיזה מוצר חיסכון כדאי לכם להשקיע את כספיכם, אתם לא לבד. תחום ההשקעות רווי בישראל של 2020, וקיימים אפיקי השקעה רבים ואטרקטיביים. מעבר לכך, מכשירים שבעבר אפשרו רק לקבל קצבאות, הפכו לאחרונה גם למכשירי השקעה שמתאימים לטווח הבינוני והארוך, וניתן להפקיד בהם כספים נזילים כדי לעבות את הונכם בתקופת הפנסיה. במאמר זה נשווה בין כמה מכשירים בולטים למטרה זו: חיסכון בקופת גמל לפי תיקון 190, פוליסת חיסכון, קרנות נאמנות ותיקים מנוהלים.

לפני הכול חשוב להבין שקיימים הבדלי מיסוי בין המכשירים השונים

חיסכון בקופת גמל לפי תיקון 190, פוליסת חיסכון, קרנות נאמנות ותיקים מנוהלים – לכל אחד מאפיקי ההשקעה האלה קיימים חסרונות ויתרונות, מטרות שונות והבדלים נוספים שמומלץ מאוד לשים לב אליהם. לכן חשוב מאוד לתכנן את עתידכם הכלכלי ולגבש אסטרטגיית השקעות כדי לנהל את כספכם על הצד הטוב ביותר. כך תוכלו להגדיל באופן משמעותי את פוטנציאל הרווח של חסכנותכם.

הצעד הבא שחשוב שתעשו הוא להכיר את הבדלי המיסוי בין אפיקי ההשקעה השונים, כדי שתוכלו לנצל את מירב הטבות המס שאתם זכאים לקבל במסגרת החוק. כך תוכלו למזער משמעותית את תשלום המסים בביצוע ההפקדות, בזמן השקעת הכספים בשוק ההון ואפילו במועד הפדיון.

מה ההבדל בין מכשירי חיסכון פנסיוניים ומכשירי חיסכון פיננסיים?

ניתן לומר שבמדינת ישראל קיימים שני סוגים מרכזיים של מוצרי חיסכון:

  מכשירי חיסכון פנסיוניים  מכשירי חיסכון פיננסיים
המטרה מוצרי חיסכון קצבתיים, כלומר שנועדו בעיקר כדי לשלם לחוסך קצבת פנסיה לאחר פרישתו נועדו לאפשר לחוסכים להשקיע את כספיהם הנזילים בשוק ההון ולשמור עליהם נזילים
דוגמאות קופות גמל קרנות פנסיה ביטוחי מנהלים פוליסות חיסכון קרנות נאמנות ניהול תיקים

יש לציין כי שבעשור האחרון בוצעו שינויי חקירה שבאמצעותם ניתן להמיר מוצרי חיסכון פנסיוניים למוצרי השקעה, להפקיד אליהם כספים וליהנות מהתשואה שהם נושאים.

הודות לאפשרות זו, ציבור החוסכים הוותיקים בישראל נהנה מגמישות רבה יותר בניהול הכספים שברשותו, ומתאפשרת לו התאמה אישית משופרת בבחירת אפיק החיסכון. כמו כן, אפשר בהחלט לשלב בין מוצרי חיסכון מסוגים שונים כדי ליצור פתרון מותאם אישית ואופטימלית עבורכם.

מה זה חיסכון בקופת גמל במסגרת תיקון 190?

בשנת 2012 תיקון 190 לפקודת מס הכנסה נכנס לתוקפו. השינוי החקיקתי בנולד כדי להעניק לציבור החוסכים שחצה את גיל 60 לחסוך כספים באמצעות הפקדת סכומים עצמאית לקופות גמל, מבלי להיאלץ לוותר על נזילותם.

כל זאת כדי לדרבן את הפורשים "לרפד" את החסכונות שיעמדו לרשותם לאחר פרישתם לגמלאות, וכך לסייע להם לשמור על רמת החיים שהיו מורגלים בה במהלך שנות עבודתם (או לכל הפחות – על רמת חיים דומה). 

מי שחוסך באמצעות קופות גמל במסגרת תיקון 190 לפקודת מס הכנסה, זכאי לקבל מגוון רחב של יתרונות שקופות גמל רגילות מציעות לחוסכים, מעצם היותן מכשירי חיסכון המושקעים בשוק ההון, לדוגמה: ניהול השקעות מקצועי ודמי ניהול אטרקטיביים ביותר בהשוואה למכשירי השקעה אלטרנטיביים.

להשקעה בקופות גמל על פי תיקון 190 יש גם יתרונות מיסוי מובנים, המאפשרים להימנע מתשלום עמלות ומבלי ליצור אירוע מס החייב בתשלום, וכך ליהנות מאפקט הריבית דריבית על הרווחים.

יתרונות המיסוי כוללים בין היתר:

 • דחיית החיוב במס רווחי הון למועד משיכת הכספים
 • אפשרות למעבר בין מסלולי השקעה שונים
 • יכולת לנייד את הכספים בין קופות גמל שונות
 • אפשרות לשנות של רמת החשיפה למניות בתיק ההשקעות על פי העדפותיו האישיות של החוסך.

כמו כן, נציין שבמסגרת תיקון 190 לפקודת מס הכנסה, חוסכים מעל גיל 60 יכולים למשוך את הכספים שהפקידו למוצרי חיסכון פנסיוניים באופן עצמאי, בכל עת שיזדקקו לכספים הללו, וזאת ללא צורך בתשלום קנסות שבירה, ובכפוף לתשלום מס רווח הון בלבד, אך בתנאי שהם מקבלים קצבת זקנה מזערית על סך 4,525 ₪ לפחות מדי חודש (נכון לשנת 2020).

מהי פוליסת חיסכון?

פוליסת חיסכון (שלעתים מכונה גם תוכנית חיסכון) מאפשרת לחוסכים לצבור כסף בכל קנה מידה ולכל מטרה, ולהשקיע אותו במבחר מסלולי השקעה עם פוטנציאל ליצירת תשואה עודפת. הכסף ניתן למשיכה בכל רגע נתון (בכפוף לתנאים שהוגדרו בפוליסה), ללא קנסות, עמלת פירעון מוקדם, תלות בגיל החוסך או צורך בקבלת קצבת פנסיה מינימלית.

ההפקדה לפוליסת חיסכון נעשית בהפקדה של סכום חד פעמי או באמצעות בהוראת קבע מתחדשת, ללא התחייבות או תקופת חיסכון מוגדרת מראש. בפוליסת חיסכון ניתן בעיקרון להפקיד גם סכומים נמוכים של מאות שקלים בלבד. כל זאת ללא סכום השקעה מינימלי, ללא התחייבות לתקופת חיסכון מינימלית ומבלי לאבד את נזילות הכספים.

היתרונות העיקריים בהפקדה לתוכניות חיסכון הם:

 • האפשרות להשקיע את הכספים בשוק ההון דרך מבחר של מסלולי השקעות על פי העדפתו של החוסך, שנהנה מניהול השקעות מקצועי.
 • מדובר במסלולי השקעה דומים יחסית למסלולי ההשקעה הזמינים במסגרת קופות גמל לפי תיקון 190
 • דחיית ההתחשבנות מול מס הכנסה בגין הרווחים עד יום הפדיון
 • דמי הניהול בתוכניות חיסכון הינם קבועים מראש וכפופים להסכם שנחתם מול חברות הביטוח, כך שהם תקפים לאורך כל תקופת החיסכון ואינם עולים.

מהי קרן נאמנות?

קרנות נאמנות הן מוצרי השקעה פיננסיים שמאגדים משקיעים כקבוצה, לטובת השקעה משותפת בני"ע סחירים. מדובר על קבוצת אנשים שבוחרת להפקיד כספים לחשבון שמנוהל על ידי מנהל השקעות מקצועי ("מנהל הקרן").

 • קרן הנאמנות משמשת בתור פלטפורמה להשקעה משותפת בתיק השקעות גדול, וניתן להשקיע בה גם סכומי כסף קטנים יחסית.
 • בקרן נאמנות קיימת אפשרות להשקיע כספים בפיזור נרחב יותר ובאופן זה למזער את רמת הסיכון הכרוכה בהשקעה וזאת בניגוד מהשקעה בניירות ערך באופן ישיר,
 • כאשר מפקידים כספים לקרנות נאמנות, הם נותרים במצב נזיל, וזאת בניגוד להשקעה ישירה בניירות ערך שלפעמים, משיקולי סחירות, אי אפשר להפוך אותה לנזילה

למרות זאת, יש לשים לב שלקרנות נאמנות יש גם כמה חסרונות משמעותיים, שהעיקרי שבהם הוא דמי ניהול גבוהים שלעתים מגבילים את יכולתה להשיג תשואה נטו חיובית.

מה זה ניהול תיקים?

מי שמעוניין בניהול צמוד יותר של כספיהם, פונה בדרך כלל לבתי השקעות ופותח אצלם תיק השקעות מנוהל. במסגרת זו הכספים נשארים בחשבון הבנק של המשקיע או מועברים אל חשבונו של המשקיע בבית ההשקעות (לטובת תשלום עמלות בשיעור מופחת).

ניהול התיק מטופל בידי מנהל תיקים מטעם בית ההשקעות, שהוא מומחה המורשה לסחור בניירות ערך עבור בעל התיק. במסגרת זו תקבלו טיפול מקצועי, צמוד וגמיש, והפעולות בחשבון שלכם נתונות לשיקול דעתו של מנהל ההשקעות, שפועל בהתאם לתנודות בשוק ההון והמגמות שמסתמנות בו.

זהו שירות שנועד לספק מענה אישי למשקיע, ובכך טמון יתרונו הגדול ביותר. המשקיע בתיק מקבל מידע תקופתי מתחדש ומפורט על כל הפעולות שבוצעו בתיק שלו, ועל התשואות שהשיג, ובנוסף הוא רשאי לפנות בכל עת למנהל התיקים שלו, הן לטובת קבלת מידע או התייעצות מקצועית, והן למטרת מתן הוראות לביצוע פעולות בתיק.

מהם ההבדלים המרכזיים בין מוצרי ההשקעה שציינו עד כה?

לאחר שהסברנו בקצרה על ארבעת מוצרי החיסכון, שניתן להפקיד אליהם סכומי כסף נזילים לטובת השקעה בשוק ההון, נראה במה הם נבדלים זה מזה:

  קופת גמל תיקון 190 פוליסת חיסכון   קרנות נאמנות ניהול תיקי השקעות
דמי הניהול בממוצע 0.63% סביב ה- 1% סביב ה- 1% סביב ה- 1%
הטבות המיסוי משיכה הונית מחויבת בתשלום מס רווחי הון בשיעור של 15% על הרווח הנומינלי.
היא אפשרית רק אם היא מתבצעת לאחר שלחוסך מלאו 60 ובהצגת 3 תלושי קצבה.

כל עוד האינפלציה נמוכה, מדובר בהטבה משמעותית מאוד.  
החוסך ישלם מס רווח הון בשיעור של 25% מתוך הרווח הריאלי בגין משיכה הונית החוסך ישלם מס רווח הון בשיעור של 25% מתוך הרווח הריאלי בגין משיכה הונית החוסך ישלם מס רווח הון בשיעור של 25% מתוך הרווח הריאלי בגין משיכה הונית
ניוד הכספים בין מסלולי השקעה ניתן לנייד את כספי הגמל שלו בין מסלולי השקעה שונים בכל עת ולפי הצורך (למשל לעבור ממסלול השקעה סולידי למסלול השקעה בסיכון גבוה יותר) – זאת מבלי שהפעולה נרשמת כאירוע מס, וללא עמלות ועלויות נלוות.   ניתן לנייד את כספי הגמל שלו בין מסלולי השקעה שונים בכל עת ולפי הצורך (למשל לעבור ממסלול השקעה סולידי למסלול השקעה בסיכון גבוה יותר) – זאת מבלי שהפעולה נרשמת כאירוע מס, וללא עמלות ועלויות נלוות.   המעבר בין מסלול השקעה באג"חים למסלול השקעה במניות, גורר אירוע מס שמחייב את המשקיע בתשלום של מס רווחי הון.   המעבר בין מסלול השקעה באג"חים למסלול השקעה במניות, גורר אירוע מס שמחייב את המשקיע בתשלום של מס רווחי הון.  
אפשרות להשקעה בנכסים בלתי סחירים   החיסכון בקופות גמל מאפשר למשקיע לבצע פיזור מאוזן של השקעותיו, ולחשוף את תיק ההשקעות שלו לנכסים בלתי סחירים אשר כמעט שאינם זמינים להשקעה דרך אפיקי ההשקעה החלופיים, כגון: השקעות נדל"ן ותשתיות.    החיסכון בפוליסות חיסכון מאפשר למשקיע לבצע פיזור מאוזן של השקעותיו, ולחשוף את תיק ההשקעות שלו לנכסים בלתי סחירים אשר כמעט שאינם זמינים להשקעה דרך אפיקי ההשקעה החלופיים, כגון: השקעות נדל"ן ותשתיות.    לא ניתן לא ניתן
נזילות הכספים המופקדים לחיסכון  בתנאי שחציתם את גיל 60 תוכלו למשוך את כספכם כסכום הוני (במשיכה חד פעמית או לבחור למשוך אותם כקצבת פנסיה, עם פטור מוחלט מתשלום מס.     הכספים נזילים ללא תלות בגילכם הכספים נזילים ללא תלות בגילכם הכספים נזילים ללא תלות בגילכם

עדיין מתלבטים, חוששים או שיש שאלות?

המומחים של פתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח עומדים לשירותכם בכל עניין שהוא. כבר למעלה מ- 20 שנה אנחנו עוסקים במוצרי חיסכון פנסיוניים ובייעוץ פרישה ועובדים מול חברות הביטוח ובתי ההשקעות המובילים בארץ. ליווינו אינספור חוסכים ותיקים והתאמנו להם את הפתרונות המשתלמים ביותר עבורם. הצטרפו עוד היום לרשימת לקוחותינו המרוצים. צרו קשר לקבלת פרטים נוספים.

השוואה מקיפה - תיקון 190
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
חיסכון פיננסי לעתיד

חיסכון פיננסי לעתיד הוא למעשה פוליסת חיסכון המשווקת ע"י חברת כלל. מהי פוליסת חיסכון, מהם היתרונות שהיא מציעה לחוסכים ומה חשוב לדעת לפני שמצטרפים?

קראו עוד »
קיבוע זכויות בגיל פרישה
קיבוע זכויות בגיל פרישה: מה חשוב לדעת?

קיבוע זכויות בגיל פרישה הוא הליך חשוב שנועד למזער באופן ניכר את חבות המס שלכם על החיסכון הפנסיוני. יש ליזום את התהליך מול רשות המיסים, על מנת להימנע מתשלום סכום גבוה למדינה שלא לצורך. אז איך עושים זאת נכון?

קראו עוד »
תכנון פנסיוני
תכנון פנסיוני – למה זה חשוב?

תכנון פנסיוני הוא צעד מבורך שיכול לשרת אתכם בעתיד. החיים הם מסע מאתגר, אבל גם מלא בהזדמנויות. אנחנו עובדים קשה כדי להקים משפחה, לרכוש בית, לחסוך כסף לעתיד. אבל מה יקרה לנו כשלא נוכל לעבוד יותר?

קראו עוד »
תנו לנו לחסוך לכם זמן וכסך!
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.