פנסיה לעצמאים

פנסיה לעצמאים היא ללא ספק שינוי מבורך.

תאמינו או לא – אך רק ב 2017 נחקק בישראל חוק הקובע שגם עצמאים מחויבים לחסוך לגיל פרישה. מדובר בשינוי נפלא וחיוני, המשלב בתוכו יתרונות רבים לעצמאים שלא חסכו עד כה לצורך יציאה לגמלאות.

המודעות לחשיבות החיסכון לפנסיה גוברת במדינה, כחלק ממגמה עולמית: במדינות רבות בעולם אנשים הגיעו לגיל פרישה וכיום אינם מצליחים ״לסגור את החודש״. עצמאים רבים מוצאים את עצמם עם קשיים כלכליים בשנים שלאחר גיל העבודה, כתוצאה מהיעדר הכנסות מתאימות, והיעדר חסכונות המספיקים לשמור על רמת החיים הקודמת שלהם.

כתוצאה מכך, עצמאים רבים נאלצים בגילאים מבוגרים להמשיך לעבוד, על מנת להשלים את ההכנסה הנדרשת להם לקיים רמת חיים סבירה. על מנת להימנע ממצב זה ו/או לצמצמו המדינה חוקקה חוק המחייב עצמאים לחסוך באופן קבוע לפנסיה על מנת להבטיח לעצמם רמת חיים טובה גם בעת גיל הזקנה. 

פנסיה לעצמאים – מאיפה מתחילים? 

עצמאי רשאי להפקיד כספים לפנסיה במסגרת אחת מהקרנות הפנסיה שיבחר. החיסכון מתחלק כך, ששני שלישים מופקדים לחיסכון, ושליש מהסכום מוקדש למצב של אבטלה, סכום אותו ניתן לקבל רק אם במהלך השנתיים האחרונות לפני מקרה האבטלה הופרשו כספים. 
 

מהו הסכום החודשי המומלץ לחיסכון במסגרת פנסיה לעצמאים?

המדינה הגדירה כללים ברורים לסכומי החיסכון החודשיים, המחושבים באופן יחסי להכנסתו החודשית של כל עצמאי באחוזים. עם זאת, לעצמאים המעוניינים להבטיח לעצמם רמת חיים גבוהה עם פרישתם משוק העבודה, מומלץ להפקיד סכומים גבוהים יותר בכל חודש באופן פרטי, וכמובן שמי שיתחיל לחסוך מוקדם, יצבור יותר כספים ויהנה מתשואות גבוהות. למי שלא מעוניין או לא יכול להפקיד כל חודש את הסכום הדרוש, יכול לעשות זאת גם פעם ברבעון. עצמאים שיתעלמו מהחוק ייאלצו לשלם קנס שנתי בגובה 500 ש"ח.

טבלת הפקדה חודשית לעצמאים:   
 

הכנסה חודשיתשיעור הפקדהההפקדה המקסימלית
עד 5,136.5 ש״ח 4.45%    229 ש״ח
10,273-5,136.5 ש״ח        
 
12.55%645 ש״ח
10,273 ש״ח       874 ש״ח


הטבות מס לעצמאים – מה כדאי לדעת? 

מכיוון שהמדינה מנסה לעודד את החיסכון לפנסיה, ישנן הטבות והחזרי מס ששווה לדעת עליהם, לדוגמה:

  • המדינה מחזירה למפקידים לפנסיה החזר מס. בסוף השנה, בנוסף, גם הרווחים של קרן הפנסיה יהיו פטורים ממס עד תקרה מסוימת הקבועה בחוק. על מנת ליהנות ממלוא ההטבות רצוי להפקיד את הסכום המקסימלי שקבעה המדינה במסגרת החוק ואף מעבר לכך.   
  • כתוצאה מיישום החוק הופחתו דמי התשלום לביטוח הלאומי,  בהתאם להכנסות ולהפקדות החודשיות בקופה.
  • החוק מעניק אפשרות משיכת הכספים באופן פטור ממס במצב של סגירת העסק.

יש לכם שאלות או זקוקים למידע נוסף בנוגע לביטוח פנסיוני חובה לעצמאים? צרו אתנו קשר בכל עת, ונשמח לתת לכם מענה בכל שאלה. 

פנסיה לעצמאים
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
הפקדה לפנסיה לעצמאים  – כל מה שצריך לדעת

הפקדה לפנסיה לעצמאים היא עניין שעד לפני כמה שנים היה נתון לשיקול דעתם. אך מאחר ורוב העצמאים לא היו מפקידים כסף לטובת חיסכון פנסיוני, היו הופכים לנטל על המדינה. כל זה השתנה עם חוק חובת הפקדה לפנסיה לעצמאים שנכנס לתוקפו ב- 2017.

קראו עוד »
להצטרפות לחיסכון פנסיוני
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.