איחוד קרנות השתלמות – מתי זה כדאי ומתי פחות?

יש מי שטוען שאיחוד קרנות השתלמות הוא עניין ששווה על מנת להגדיל את כוח המיקוח מול הגוף המנהל בעניין דמי הניהול. אבל מצד שני יש מי שטוען שמדובר דווקא בצעד פחות מומלץ. במאמר זה נפרט על הטיעונים לכאן ולכאן.

הצורך באיחוד קרנות השתלמות

לפעמים ישנם מקרים שבהם ישנם מספר קרנות פנסיה או קרנות השתלמות, בגלל חוסר מודעות או עקב חוסר תשומת לב או דווקא להפך – מתוך ידיעה מוחלטת. עם זאת, לפעמים מתעורר הצורך לאחד את כל הקרנות הקיימות לקרן אחת.

כך למשל, במקרים רבים יש מי שמעוניין לאחד קרנות פנסיה לקרן פנסיה אחת, כדי שיהיה לו נוח לעקוב אחר החיסכון שלנו, או לחלופין יש מי שמעוניין לאחד את קרנות ההשתלמות באמצעות החלת ותק. כל זאת מתוך מטרה אחת ברורה – שיהיה קל לנהל את המשאבים הפיננסיים ולרכז את הכול תחת קורת גג אחת.

האם כדאי לאחד קרנות?

התשובה היא שהדבר בהחלט אפשרי, אבל חשוב לשקול כל צעד ושעל לפני שאתם עושים אותו ולהבין קודם כל את ההשלכות והמשמעויות שלהם. כדי להמחיש את היתרונות של איחוד קרנות השתלמות, נפנה לרגע את הזרקור על מוצר אחר דווקא – קרנות פנסיה: ניתן לאחד קרנות פנסיה לקרן אחת, אבל מומלץ מאוד לבדוק שתהליך האיחוד לא פגע בדמי הניהול שאתם משלמים. כדאי מאוד לנצל את איחוד הקרנות על מנת להוריד את דמי הניהול ככל הניתן. עם זאת, העניין שונה מעט כשמדברים על איחוד קרנות השתלמות, שכן מדובר במוצר חיסכון לטווח בינוני ולא במוצר חיסכון פנסיוני.

איחוד קרנות השתלמות – היתרונות

מקודם דיברנו על איחוד קרנות פנסיה וראינו שכדאי לאחד אותם על מנת להוזיל את דמי הניהול. עם זאת, כשמדברים על איחוד קרנות השתלמות, מדובר דווקא בצעד שצריך לשקול תוך התחשבות בצרכים וברצונות שלכם.

אם מדברים על הוזלת דמי הניהול, הרי שאם קרנות ההשתלמות שלכם נמצאות אצל אותו גוף מנהל, תוכלו לקבל מבחינת דמי הניהול לקבל הטבות דומות שיכולה לקבל קרן השתלמות בעלת סכום חיסכון גבוה. 

אם מדברים על נוחות, הרי שללא ספק מדובר בפתרון מעולה. כיום הרבה אנשים מחליפים עבודות לעתים קרובות ולעתים כל מקום עבודה פותח לנו קרן השתלמות חדשה, לפעמים בלי שתכננו או שהבנו מה זה אומר בכלל, בגופים שונים ובמסלולים שונים. חלקנו אפילו משלבים עבודה גם בתור שכירים וגם בתור עצמאים ופותחים לעצמנו גם כן קרן השתלמות. במצב כזה קשה מאוד לעקוב אחר החסכונות שלנו או לזכור בכלל שהם קיימים. נכון שלכאורה ניתן להעזר באתר הר הכסף של משרד האוצר, אבל כבר הסברנו פה בעבר למה זה לא פתרון אופטימלי, למרות שהוא נותן מסוגל לספק לנו מידע מפורט על הקרנות שברשותינו. לכן זה מאוד מפתה לשים את כל הכסף בחברה אחת, במסלול אחד, לאחד בין כל הקרנות תחת קורת גג אחת. גם אם רק ננייד את הקרנות בנפרד, כי יתכן וכל אחת מהן עם ותק שונה, ממעסיק שונה וממעמד שונה (שכיר/עצמאי), עדיין זה יקל עלינו מאוד את המעקב.

במסגרת איחוד קרנות השתלמות, אפשר לבצע תהליך שנקרא החלת ותק – אם למשל יש בידנו קרן השתלמות אחת שכבר קיימת 6 שנים, וקרן נוספת שבה הוותק נמוך יותר והכספים עדיין לא ניתנים למשיכה, נוכל להחיל את הוותק של הקרן הוותיקה על אחותה הצעירה וכך נוכל למשוך את כספי שתי הקרנות בפטור ממס. עם זאת, גם אם משכתם רק חלק מהכסף ולא את כולו, לא תוכלו יותר להפקיד יותר אל הקרן ולא לבצע תהליך נוסף של החלת ותק.

איחוד קרנות השתלמות – מהם החסרונות ומתי זה פחות מומלץ?

קרן השתלמות היא מוצר לחיסכון והשקעה לטווח הבינוני, ולכן חשוב לדבר על הנושא של פיזור סיכונים. אם יש לכם כמה קרנות השתלמות, שווה לשקול אולי דווקא להעביר את חלקן לגוף מנהל אחר. כך, אם קרן אחת הפסידה כספים, יתכן והמתחרות שלה פחות נפגעו, ושם הכסף שלכם הצליח אפילו להניב תשואה טובה יותר.

גם אם גמישות חשובה לכם, עדיף להימנע מאיחוד קרנות השתלמות. קרנות נפרדות מאפשרות להגדיל את נזילות הכספים והגמישות שלכם בהתנהלות עם כספי החסכונות שלכם. למעשה אנשים רבים פותחים מדי שנה קרן השתלמות חדשה כדי שכשהשנים יחלפו תהיה לכם תמיד קרן שתוכל לשמש אותם לצורך החלת ותק על קרנות צעירות, וכך יוכלו ליהנות מגמישות מקסימלית שתאפשר להם למשוך כספים מקרנות ההשתלמות בכל עת.

עדיין מתקשים להחליט מה לעשות? אנחנו כאן!

לא משנה אם תחליטו על איחוד קרנות או על פתיחת קרן השתלמות לצורך הפקדות, בכל מקרה תוכלו ליהנות מיתרונותיו הרבים של מכשיר זה, שיש להם משמעות כלכלית עצומה, שרק מתחזקת ככל שהשנים חולפות, לרבות אפקט הריבית דריבית. אבל כדי שיהיה לכם כמה שיותר כסף בעתיד, כדאי לפנות לאחד המומחים שלנו בפתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח שיסביר לכם במקצועיות ובאדיבות על המשמעויות של כל צד ויעזור לכם להשיג תנאים אטרקטיביים בקרנות ההשתלמות של החברות המובילות. השאירו פרטים ונדאג לחזור אליכם בהקדם.

איחוד קרנות השתלמות
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
האם כדאי למשוך כספי פנסיה
האם כדאי למשוך כספי פנסיה כדי לכסות את המשכנתא ואת ההלוואות?

הריבית הגבוהה מביאה לכך שיותר ויותר ישראלים מושכים את קרנות הפנסיה וההשתלמות ושוברים חסכונות על מנת לכסות את המשכנתא והלוואות אחרות. האם גם לכם כדאי, אילו השלכות צפויות לטווח הארוך ומה אפשר עוד לעשות כדי לא לכרוע תחת הנטל?

קראו עוד »
קרן השתלמות מור
קרן השתלמות מור

קרן השתלמות מור הפכה להיות אחת הקרנות המבוקשות בשנים האחרונות. מה הפך אותה לכזו? אילו יתרונות היא מציעה ומה חשוב לדעת עליה?

קראו עוד »
קרן השתלמות אקסלנס
קרן השתלמות אקסלנס

קרן השתלמות אקסלנס היא אחת מקרנות ההשתלמות הגדולות בישראל, המנוהלת על ידי חברת הפניקס אקסלנס פנסיה וגמל בע"מ. במאמר זה נסביר אילו מסלולי השקעה היא מציעה, אילו יתרונות יש לה ולמה לשים לב לפני שבוחרים בה

קראו עוד »
קרן השתלמות פותחים רק עם המומחים!
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.