הפרשת פנסיה בזמן חל"ת בעקבות משבר הקורונה

עסקים רבים בישראל נקלעו למצב בו הופסקה פעילות העסק לחלוטין או שהצטמצמה באופן משמעותי ביותר. בעקבות המצב מעסיק רשאי להוציא עובד לחופשה ללא תשלום בהסכמת העובד. אבל לגבי הפרשת פנסיה בזמן חלת?

הפרשות פנסיה בזמן חלת

במידה ומעסיק כופה על העובד חופשה ללא תשלום לתקופה בלתי מוגבלת ,החוק מתייחס לכך כפיטורים ועל המעסיק לערוך לעובד שימוע לפני פיטורים ולשלם לעובד את כל זכויותיו לפי דין.

עובדים מתחת לגיל 67 שהוצאו לחופשה ללא תשלום של 30 יום או יותר החל מה-01.03.2020 בשל צמצומים במקום עבודתם עקב התפשטות וירוס הקורונה, זכאים לדמי אבטלה, למרות שלא פוטרו. רצוי לערוך רישום ראשוני ללשכת התעסוקה באופן מקוון (באינטרנט).

עובד המועסק  אצל 2 מעסיקים והגיש תביעה לדמי אבטלה אחרי שמעסיק אחד הוציא אותו לחל"ת, ינוכו מדמי האבטלה שהוא זכאי להם ההכנסות מהעבודה שהוא ממשיך לעבוד בה.

תשלומי ביטוח לאומי לעובדים בחל"ת:

מעסיקים ישלמו את  דמי הביטוח הלאומי עבור העובד ב-2 החודשים הקלנדריים המלאים שבהם העובד שוהה בחופשה. התשלום שעל המעסיק להעביר בכל אחד משני החודשים הראשונים עומד על סך של 348 ₪.

ביטוח פנסיוני וקרנות השתלמות בזמן חל"ת

בגין הימים בהם שהו העובדים בחל"ת המעסיק אינו צריך לבצע הפרשות לביטוח הפנסיוני או לקרנות השתלמות של העובדים, יש לדווח לחברות הביטוח ולבתי ההשקעות על שהותם של העובדים בחל"ת וזאת על מנת שיערכו רישום מסודר אצלם בדבר דילוג על התשלומים ולא יחייבו את המעסיק בדרישות לתשלום ההפקדות וריביות הפיגורים בגין התקופה שלא הופקדו לעובד כספים לתוכניות השונות שברשותו.

קרן פנסיה בזמן חלת

הפסקת ההפרשות השוטפות לקרן פנסיה אפשרית עד לתקופה של 5 חודשים ומוסדרת בתקנון קרנות הפנסיה.
בתקופת הפסקת ההפקדות  קרן הפנסיה שומרת על זכויות הביטוח של העובד (שארים ונכות) באמצעות גבית התשלום בגין הכיסויים הביטוחיים מצבירת הכספים בתוכנית. 

במידה והעובד מעריך כי לא יחזור לעבוד לאחר תקופה בת 5 עליו לבקש מקרן הפנסיה לערוך עבורו הסדר ביטוח זמני הניתן לביצוע לתקופה מירבית של שנתיים מיום הפסקת התשלומים לקרן אך לא יותר מהתקופה בה העובד היה פעיל בקרן הפנסיה.

ביטוח מנהלים בזמן חלת

בתוכנית ביטוח מנהלים על העובד להחיל הסדר ריסק זמני ולשלם באופן פרטי על הכיסוי הביטוחי בתוכנית.
בימים האחרונים הודיעו מרבית חברות הביטוח שבעקבות המצב הן יאפשרו לקבל את הכיסוי הביטוחי על חשבונן  במשך 3 החודשים הראשונים לתקופת החל"ת במקום לגבות את הפרמיה מצבירת החיסכון הקיימת ממרכיב התגמולים בפוליסה.

לאחר 3 חודשים יצטרך העובד להסדיר את תשלומי הפרמיה למרכיב הביטוחי באופן עצמאי וזאת לתקופה של 9 חודשים נוספים, סה"כ שנה ממועד הפסקת התשלומים. בחלק מחברות הביטוח ניתן להאריך את הסדר הריסק הזמני לתקוה מירבית של 24 חודשים ממועד הפסקת התשלומים. 

פנסיה בזמן חלת
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
קרן פנסיה ותיקה
מה זה קרן פנסיה ותיקה?

הרבה אנשים רוצים לדעת מה זה קרן פנסיה ותיקה, במה היא שונה מקרן פנסיה חדשה, מהם יתרונותיה ומגבלותיה ואיך היא עובדת. אנחנו כאן כדי לענות לכם על כל השאלות.

קראו עוד »
דירוג קרנות פנסיה לפי מדד השירות 2022
דירוג קרנות פנסיה לפי מדד השירות 2022

דירוג קרנות פנסיה הוא חלק בלתי נפרד בעת השוואת קרנות פנסיה. אז אילו חברות בתחום החיסכון הפנסיוני הציגו נתונים טובים ואילו חברות איכזבו? מוזמנים לצלול איתנו לניתוח הנתונים של דוח מדד השירות של שנת 2022, שפירסמה לאחרונה רשות שוק ההון.

קראו עוד »
להצטרפות לקרן השתלמותן]נסיה
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.