מתקפות סייבר: האם גם אליכם פרצו למחשב בלי שתרגישו?

מדי יום מתרחשות אלפי מתקפות סייבר ברחבי הרשת. בגדול, ניתן לסווג אותן לשני סוגים עיקריים: ניסיון הונאה אקטיבי באמצעות פישינג או באמצעות שיטות פסיביות. אז מה ההבדל בין השיטות, למה לשים לב ואיך להתגונן?

מתקפות סייבר קורות על בסיס יומיומי בכל רחבי העולם, ומתחלקות לתקיפות סייבר אקטיביות ופסיביות. השיטה האקטיבית המוכרת ביותר היא פישינג אדם מתחזה לגוף מסוים (או לאדם אחר) ומנסה לשכנע אתכם לתת לו מידע רגיש באמצעות SMS, מיילים או שיחת טלפון.

לעומת זאת, בשיטה הפסיבית ההאקר פשוט משתמש בתוכנות זדוניות שאוספות עליכם מידע במהלך הגלישה, וכאן אתם עלולים בכלל לא לשים לב שנפלתם קורבן לפעולה זו. מרכיבים כמו קישורים, תמונות, מודעות ותוספים לדפדפן הם רק חלק מהדרכים שבהם האקרים יכולים לפרוץ למחשב שלכם. ברגע שאתם לוחצים על אחד מהם, קוד מסוים "מתלבש" על המחשב שלכם, ומתחיל לרגל אחריכם. כל זה כאמור קורה מבלי שבכלל תשימו לב שמשהו לא כשורה.

איך מתבצעות מתקפות סייבר מבלי שתשימו לב?

אחת הדרכים הידועות היא לשתול מודעה באתר מוכר שאתם נוהגים לבקר בו הרבה, ולהציע מבצע אטרקטיבי או כל דבר אחר שימשו את תשומת הלב שלכם. לרוב זה נשתל על ידי ספק מודעות צד שלישי, שבכלל אינו קשור לבעל האתר, באמצעות פלטפורמות המציעות ערוץ הכנסה באמצעות מודעות.

כמו כן לעתים הפריצה מתבצעת באמצעות תוסף לדפדפן. כיום כמעט בכל דפדפן ניתן להתקין תוספים מיוחדים, שיכולים לעזור לכם במגוון דרכים. התוספים האלה הן מעין תוכנות קטנות, שרצות על המחשב שלכם באמצעות שרת מרוחק של חברה מסחרית מוכרת וחוקרית. אלא שמדי פעם האקרים פורצים לשרתים האלה, ויכולים להתקין על המחשב שלכם תוכנה זדונית שעלולה להזיק לכם. גם כשיצרני הדפדפנים בודקים את הקוד שהם מעלים את התוסף שלכם לחנות התוספים, האקרים מצליחים לעקוף את מנגנוני ההגנה.

הפצחנים לעתים גם מפרסמים ברשת או בחנויות של אפליקציות שהן לגיטימיות,  כל מיני תוכנות ותוספים שנראים תמימים וחוקיים, אבל בפועל יש עליהם וירוסים או תוכנות שחודרות למחשב שלכם ופוגעות בו מבלי שתדעו. לכן לרוב ממליצים להשתמש רק בדפדפנים מוכרים.

מתרחשות פריצות סייבר גם לאתרים כדי לפגוע בהם. הרבה פעמים את גולשים לאתר ואפילו אינכם מודעים לכך שנפרץ והושתלה בו תוכנה מזיקה, ושהמחשב שלכם נדבק, וכשזה קורה – אתם מאפשרים לתוקף להשיג שליטה מרחוק גם לגנוב הרשאות.

כיצד ניתן להתגונן נגד מתקפות סייבר?

מעבר לזה שמומלץ להשתמש בדפדפן של חברה מוכרת, לעבוד ללא תוספים, לא להתייחס להפניות לאתרים לא ידועים, לא להתפתות למבצעים, להתקין תוכנה לאבטחת מידע ולדאוג לעדכן אותה חשוב גם שיהיה לכם ביטוח סייבר למשפחה או ביטוח סייבר לעסק.

אנחנו בפתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח מתמחים בהתאמת ביטוחי סייבר למגזר הפרטי והעסקי כאחד. פנו אלינו עוד היום ונשמח לעמוד לשירותכם בכל עניין ולענות לכם על כל שאלה.

תקיפות סייבר
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.