מה חשוב לדעת על ביטוח במקרה של נזקים

רובנו מודעים לתרחיש אפשרי של רעידת אדמה או של אירוע בטחוני הגורם לנזק רב, כגון מלחמה או פעולת איבה. אך האם אנו מוכנים מבחינה ביטוחית לסיטואציות האלו? מה חשוב לדעת ומה כדאי לעשות?

אז מה חשוב לדעת על ביטוח במקרה של נזקים?

בתקופה האחרונה כולנו עדים לסיטואציה הנובעת ממשבר הקורונה ששינה לגמרי את מסלול החיים שלנו. 
זוהי תזכורת נחרצת לכך שאירועים לא צפויים עלולים לצוץ בכל עת – והמוכנות שלנו אליהם היא קריטית.
לעומת הקורונה, שנראה כאילו התפתחות האירועים נלקחה מסרט מדע בדיוני – רובנו במדינת ישראל מודעים לתרחיש אפשרי של רעידת אדמה או של אירוע בטחוני הגורם לנזק משמעותי לרכוש, כגון מלחמה או פעולת איבה.
על אף המודעות שלנו, טבעי לדחוק את המחשבות על אירועים שכאלה הרחק הרחק בראשנו ולנסות לא להתמודד איתן – או לפטור את העיסוק בנושא בטענה שהמדינה היא הכתובת לפיצוי במקרים שכאלו. 
אך האם זה אכן המצב? כיצד אנו יכולים להבטיח את השקט הנפשי שלנו במקרים של אסונות שכאלו?

ביטוח רעידות אדמה

במקרה של רעידת אדמה – המדינה אינה הכתובת לפיצוי. זוהי אחריות של כל אחד ואחת לדאוג לכיסוי ביטוחי מתאים בנושא זה. אם רכשתם ביטוח דירה, הפוליסה הבסיסית כוללת כברירת מחדל כיסוי לנזקי רעידת אדמה (אלא אם בחרתם באופן אקטיבי להסיר כיסוי זה).
עם זאת, במידה והינכם גרים בבית משותף, רצוי לשקול לרכוש הרחבת "ביטוח סכום נוסף". הרחבה זו כוללת תשלום פיצוי נוסף – בגין ערך הקרקע – ותפקידה לעזור לכם להתמודד עם מצב בו חלק מדיירי הבניין אינם מבוטחים, וכך שיקום המבנה אינו יכול להתקדם.
כיצד קובעים מחיר ביטוח דירה?

מלבד הדירה, חשוב לוודא אם רכבכם מבוטח במקרה של נזק מרעידת אדמה. ברוב הפוליסות הבסיסיות לא כלול כיסוי למקרה זה – אך ניתן לרכוש אותו בתשלום נוסף.

בנוסף, אם בבעלותכם עסק, רצוי לכלול כיסוי מנזקי רעידת אדמה, כחלק מהמעטפת הביטוחית שאתם רוכשים עבורו. שימו לב כי עבור ציוד מכני הנדסי (צ.מ.ה.) יש לרכוש ביטוח צ.מ.ה. נפרד, אליו גם כן ניתן להוסיף הרחבה המכסה נזקי רעידת אדמה.

ביטוח נזקי מלחמה ופעולות איבה

במקרים של מלחמה, מבצע צבאי או פעולות איבה – המדינה היא אכן גורם שמפצה בגין הנזקים שנגרמו, באמצעות מס רכוש וקרן פיצויים.
עם זאת, בעוד המדינה מעניקה פיצוי מלא על מבנה הדירה (וכן "צמודי מבנה“ כגון מטבח או רצפת פרקט) – הכיסוי לתכולה הינו חלקי: מוגדרת תקרת פיצוי בהתאם למצב המשפחתי. בנוסף, לא נכללים בכיסוי תכשיטים, כסף מזומן וחפצי נוי ואמנות.

מצורף קישור לתקרות הפיצוי לתכולת דירה, עפ"י מצב משפחתי. לקוח מאתר משרד האוצר:
במידה וברשותכם חפצים שאינם נכללים בכיסוי הביטוחי המוצע ע"י המדינה, או במקרה ותקרת הפיצוי אינה מספיקה עבורכם, רצוי להתאים את ביטוח הדירה הפרטי שלכם בהתאם (ניתן להרחיב את ביטוח התכולה כך שיכלול כיסוי לנזקי מלחמה וטרור, וכן לביטוח חפצי נוי ותכשיטים). 
לחילופין, ניתן לפעול גם מול מס ולרכוש "ביטוח רשות" עד לגובה 1,120,067 ש"ח. לשם כך, יש למלא טופס מיוחד בנציבות מס הכנסה, בו מפורט השווי הנוסף לכיסוי, ותשלום של 0.3% מהשווי הנוסף.

לסיכום – מה כדאי לכם לעשות כבר עכשיו?

ראשית, אם ברשותכם ביטוח דירה, רכב או ביטוח עסק – עברו על הפוליסות ובדקו את מידת הכיסוי שלכם: וודאו כי הינכם מבוטחים במקרה של רעידת אדמה; אם לא, שקלו לרכוש הרחבה זו. 

אם אתם מתגוררים בבית משותף, בדקו האם ברשותכם ביטוח "סכום נוסף". במיוחד בביטוח הדירה, בדקו את רכיב התכולה: האם תנאי הפוליסה מתאימים למצב הנוכחי שלכם? האם ברשותכם חפצי נוי ואומנות, תכשיטים וכיוצ"ב – והאם הם כלולים בפוליסה? ייתכן וכדאי לכם לבצע הערכה של שווי הרכוש שלכם, ולבצע התאמות לכיסוי הביטוחי בהתאם.

תרחיש של רעידת אדמה או תקופה של מלחמה ומתיחות ביטחונית נושאים מחיר כלכלי ונפשי כבד. הידיעה שיש ברשותכם כיסוי נכון במקרה של נזק מסיבות אלו יכול לעשות את ההבדל – ולהקנות מעט שקט נפשי ובטחון כלכלי בזמן שהם הכי נצרכים. לכן, רצוי להיערך כבר עכשיו. אתם מוזמנים בכל עת ליצור איתנו קשר ולקבל ייעוץ מקצועי.

מה חשוב לדעת על ביטוח במקרה של נזקים
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
חשיבותו של ביטוח שריפה במסגרת ביטוח דירה

ביטוח שריפה הוא כיסוי חשוב בפוליסת ביטוח דירה שנועד על מנת להגן על אחד הנכסים היקרים ביותר שלכם מפני נזקי שריפות. לצערנו אנחנו נחשפים לאחרונה למקרים רבים של שריפות שגרמו לנזק כלכלי עצום. אז מה הביטוח מכסה, ומה צריך לקחת בחשבון לפני שרוכשים אותו?

קראו עוד »
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.