כל מה שרציתם לדעת על פריסת פיצויים קדימה

פריסת פיצויים קדימה היא אחת הדרכים לבצע הליך שנועד להקטין את המס שתשלמו על הפיצויים שתקבלו עם יציאתכם לגמלאות. מהם יתרונותיה, כיצד היא מתבצעת, למי זה מתאים ולמה כדאי לשים לב?

פריסת פיצויים קדימה – לחזות את העתיד

כאשר פורשים מהעבודה מקבלים פיצויים, מענק פרישה ותשלומים נוספים שחלקם חייבים במס. אם לא מבצעים פריסת פיצויים, ייתכן מאוד שתאלצו לשלם על הכנסות אלה תשלום מס גבוה מאוד, שיצמצם מאוד את הכסף שהרווחתם. אם הייתם מקבלים את ההכנסות האלה לא בבת אחת אלא לאורך כמה שנים, הכנסותיכם היו נמוכות יותר, ולכן הייתם משלמים מס נמוך יותר.

מס הכנסה, מציע מחווה טובה למען אזרחי ישראל, פריסת פיצויים קדימה או לאחור. כלומר, תוכלו לבחור אם לשלם מס בהתאם להכנסותיכם בעבר או להכנסות שאתם מצפים שיהיו לכם בעתיד. אנחנו בעצם חוזים כמה אנחנו נרוויח, ומשלמים את המס עם פרישתנו.

דוגמה: נניח ופרשנו, עם סכום של 200,000 שחייב ב- 50% מס, נצטרך לשלם אותו כעת בפרישה. אך יתכן במידה ונפרוס את הפיצויים שלנו, נגלה שאנחנו חייבים רק 30% מס, ואז נשלם רק 60,000 ₪. את הסכום הזה נשלם כיום, בפרישה, לפי אחוזי הפריסה שאנחנו צופים שנהיה בהם בשנים הבאות.

איך זה עובד?

פריסה קדימה מבוססת על צפי ההכנסות שלכם בשנים הבאות. אבל איך בעצם אנחנו אמורים לדעת כמה אנחנו אמורים להרוויח? למעשה אנחנו לא אמורים לדעת בדיוק, אך אנחנו כן יכולים לשער או לתת הערכה ולהעביר על כך הצהרה למס הכנסה. כל עוד ההערכה הזו נראית הגיונית לפקיד השומה ומקובלת עליו, הוא יאשר לנו את תשלום המס עכשיו. אבל חשוב לציין שלמעשה מדובר במקדמה. כלומר, מס הכנסה יבקש מכם להגיש מדי שנה דוח הכנסות שנתי, כדי לראות שאכן הצהרתכם נכונה. במידה והרווחתם יותר – תאלצו לשלם את ההפרש, ולהפך: אם תרוויחו פחות ממה ששיערתם, תוכלו לקבל החזר מס.

אחד העקרונות החשובים והייחודיים בפריסת פיצויים קדימה הוא שכל 4 שנות ותק מהוות שנת פריסה אחת, כלומר – אם עבדתם 24 שנים, אני יכול לפרוס ל- 6 שנים, ואם עבדתם 20 שנה אני יכולה לפרוס ל- 5 שנים. אם עבדתם יותר מ- 24 שנים, אתם לכאורה אמורים לקבל פריסה גדולה יותר, אבל ניתן לבצע פריסה של עד 6 שנים בלבד. אם עבדתם תקופה שאינה מתחלקת ב- 4 יעגלו לכם את הפריסה כלפי מעלה. למשל – אם עבדתם 10 שנים, תקבלו 2.5 ויעגלו לכם את התוצאה ל – 3 שנות פריסה.

עוד עניין שחשוב לדעת היא שפריסת המס מתחילה מאותה שנה שבה פרשתם מעבודתכם, אלא אם כן פרשתם בשלושת החודשים האחרונים של שנת המס. במקרה כזה, אם תבקשו, תוכלו להתחיל את הפריסה בשנת המס הבאה.

מהם היתרונות והחסרונות של פריסה קדימה?

היתרון המרכזי הוא שפריסת פיצויים קדימה יכולה לחסוך לכם בתשלום המס, במקרה שאתם צופים שתרוויחו פחות ממה שאתם מרוויחים כיום או לחלופין, אם אנחנו יודעים שצפוי להתרחש רפורמה שתקטין את מדרגות המס. עם זאת, לצעד יש חיסרון בולט: בניגוד לוודאות שקיימת בפריסת פיצויים אחורה, בפריסה קדימה הפורש אינו בטוח לגבי הכנסתו העתידית או מדרגות המס שיחולו עליו בעתיד.

למי מתאים לבצע פריסת פיצויים קדימה?

בשעה טובה הגעתם לגיל העבודה, ונניח שעכשיו אתם מרגישים שזה הזמן לנסות להגשים את החלום שלכם להפוך לעצמאים ולהפוך את התחביב שלכם לעסק. ייתכן ואתם צופים שבשנים הראשונות הכנסותיכם תהיינה נמוכות ביותר בהשוואה להכנסותיכם כשכירים. במקרה כזה פריסת פיצויים קדימה יכולה להתאים לכם מאוד, כי אתם צופים שהכנסותיכם יקטנו או במילים אחרות – אתם צופים שאחוז המס שתצטרכו לשלם יהיה נמוך יותר מזה שאתם נמצאים בו כיום.

דוגמה נוספת אדם שעובד כיום ומרוויח 28,000 ₪ אבל בפנסיה הוא אמור לקבל רק 10,000 ₪ והוא נמצא כיום ב- 35% מס, אבל בעתיד הוא יצטרך לשלם רק 20%. לכן, במצב כזה גם כן כדאי לבצע פריסת פיצויים קדימה.

מתלבטים איזו פריסה מתאים לכם?

צרו קשר עוד היום עם המומחים לייעוץ פרישה של פתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח. פרישה ויציאה לגמלאות היא תהליך שכרוך בלא מעט קבלת החלטות לשאלות מורכבות, וכל החלטה כזו יכולה להשפיע בסופו של דבר על כמה כסף תוכלו לנצל במהלך הפנסיה שלכם. אנחנו כאן כדי להפוך את התהליך הזה לפשוט יותר עבורכם.

פריסת פיצויים קדימה
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
מתכנן פרישה
על תפקידו ועל חשיבותו של מתכנן פרישה

פרישה היא שלב משמעותי בחיים, המהווה שינוי משמעותי בתחומים שונים, ביניהם היבטי המימון, הקריירה והחיים האישיים. פגישה עם מתכנן פרישה לצורך תכנון פרישה מוקדם היא חיונית על מנת להבטיח יציבות כלכלית לאורך תקופת הפרישה, ולממש את החלומות והמטרות האישיות.

קראו עוד »
מיסוי כספי פנסיה
מיסוי כספי פנסיה – כל מה שחשוב לדעת

מיסוי כספי פנסיה היא עניין שמעסיק לא מעט חוסכים, בין אם הם עומדים בפני פרישה ובין אם הם נקלעו למשבר כלכלי ומתלבטים אם כדאי להם למשוך את הכסף או לקבל הלוואה. במאמר זה נסביר על כל אחת מהסיטואציות האלה.

קראו עוד »
לפרישה בראש שקט
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.