נהיגה ללא ביטוח רכב – מהן ההשלכות והמשמעויות?

נהיגה ללא ביטוח רכב בתוקף או ללא ביטוח רכב מתאים, היא לא רק עבירה פלילית – היא גם מסכנת את ביטחונכם האישי ואת הנוסעים שאתכם. מהן ההשלכות אם חלילה תהיו מעורבים בתאונה, או אפילו סתם בבדיקת רשיונות אקראית?

נהיגה ללא ביטוח ראוי היא עבירה פלילית. אמנם יש מגוון סוגי ביטוח רכב, אך יש ביטוח שכשמו כן הוא – ביטוח חובה. יש לא מעט נהגים בישראל שנוהגים ללא ביטוח מתאים ובתוקף. מדובר בתופעה מדאיגה ונרחבת למדי, ולמרות שמדובר בביטוח חובה, נראה שהנהגים בארץ פשוט מצפצפים על החוק מתוך מטרה לחסוך מאות ואלפי שקלים על ביטוח.

חשוב להכיר: חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים

בשנת 1975 חוקק חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים בישראל, כל בעל רכב מחויב לבטח את רכבו בביטוח בסיסי, שנקרא ביטוח חובה לרכב. ביטוח זה נועד על מנת לכסות את כל מי שנפגעת בתאונת דרכים: הנהג, הנוסעים והולכי הרגל, שכתוצאה מהתאונה נגרמו להם נזקי גוף ונפש. כל זאת בתנאי שיש לכם רישיון מתאים ובתוקף.

כמו כן, החוק מציין גם מקרים בהם לא ניתן להגיש תביעת פיצויים, למשל: אם גרמתם לתאונה בכוונה, השתמשתם ברכבכם לביצוע פשע, נהגתם ברכב גנוב או ללא רשות מהבעלים, אם אין בידכם רישיון מתאים וכמובן – אם אין רכבכם לא היה מבוטח בעת התאונה.

מהן ההשלכות במקרה שנתפסתם בנהיגה ללא ביטוח חובה?

אם נתפסתם בנהיגה ללא ביטוח רכב, או שהביטוח שלכם אינו בתוקף או אינו תואם לסוג הרכב שברשותכם, דעו שאתם עלולים ליהכנס בהתאם לחומרת העבירה שביצעתם והיסטוריית העבירות שלכם. ייתכן ותקבלו "רק" קנס כספי של כמה מאות שקלים אם זו העבירה הראשונה בחייכם, אך אם תיתפסו שוב ושוב ללא ביטוח, אתם עלולים לקבל זימון לבית משפט לתעבורה ולקבל קנסות כבדים, ואף מעבר לכך – רשיונכם יישלל ואף אתם עלולים לקבל מאסר בפועל לתקופה בת 3 חודשים.

ומה קורה אם חלילה תהיו מעורבים בתאונת דרכים במקרה של נהיגה ללא ביטוח?

כאמור ביטוח חובה נועד על מנת לכסות את כל הפגיעות שקרו במסגרת תאונת דרכים. במקרה של נהיגה ללא ביטוח, המדינה מתערבת באמצעות "קרנית". הקרן הזו למעשה ממומנת מכספי הציבור שמשלם ביטוח חובה, במטרה לספק מענה למי שנפגע בתאונת פגע וברח, במקרים בהם מעורב רכב שאינו מבוטח, תאונות שנגרמות בזמן מירוצי מכוניות וכן במקרים נוספים שמוגדרים בחוק הפיצויים.

ההשלכות המשפטיות – חשוב לציין שבמקרה של תאונת דרכים שבה לרכב הפוגע אין ביטוח, הנהג ברכב הפוגע לא יכוסה על ידי "קרנית", וייתכן גם שיתבע ע"י הקרן בגין הפיצויים ששילמה לכל מי שנפגע במסגרת התאונה שנגרמה בגללו. אגב, נהיגה בפסילה דינה כנהיגה ללא בביטוח.

ההשלכות הכספיות – כשהנהג הפוגע אינו מבוטח, האחראיות הכספית מוטלת עליו, והיא עלולה להגיע לסכומים של עשרות אלפי שקלים ואף יותר. ההוצאות הנלוות לתאונות דרכים גבוהות ביותר: ראשית, ישנן הוצאות רפואיות בגין התאונה, שאינן ממומנות במסגרת קופת חולים או ביטוחי בריאות למיניהם. הוצאות רפואיות שנגרמות כתוצאה מתאונת דרכים אמורות להיות מכוסות באמצעות ביטוח החובה, ואם הרכב אינו מבוטח, הן על אחריותו של הנהג.

מה כדאי לעשות כדי ליהנות מכיסוי איכותי?

חשוב לציין כי נהיגה ללא ביטוח מקיף ו/או ביטוח צד ג' לרכב, לא נחשבת לפלילית, וזאת בניגוד לנהיגה ללא ביטוח חובה. עם זאת, עדיין כדאי שיהיה לכם אותם, כי בלעדיהם, אתם עלולים לסבול השלכות כלכליות משמעותיות במצבים שונים. למשל: אם במקרה של תאונה, שריפה, שטפון או ניסיון גניבה, ייגרמו נזקים לרכב שלכם – תאלצו לשאת בכל ההוצאות הכספיות ללא ביטוח מקיף. אם עקב נהיגה ברכבכם, ייפגע רכוש של אדם אחר, תוטל האחריות עליכם לשלם את הנזקים שנגרמו, והסכומים עשויים להיות משמעותיים ביותר.

אל תהמרו על חייכם ועתידכם – כך תיהנו מביטוח מעולה וממחיר שווה

נהיגה ללא ביטוח היא מסוכנת ביותר מבחינה כלכלית. ביטוחי רכב נועדו להגן עליכם גם בפן הזה ובמקרים מסוימים גם בפן משפטי. כשיש לכם ביטוחים מתאימים, עם הרחבות ראויות, תוכלו לחסוך גם בעלויות בעת הצורך.

אנחנו בפתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח מתמחים בהתאמת ביטוחי רכב איכותיים של מיטב חברות הביטוח, תוך התאמה אישית לצורכיכם. פנו אלינו עוד היום ונתאים לכם ביטוח רכב מעולה במחיר אטרקטיבי.

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.