קרן השתלמות – אפיק החיסכון המשתלם ביותר לעובדים

קרן השתלמות היא אפיק חיסכון משתלם ביותר. מכיוון שהשם קצת מבלבל לא כולם מקשרים זאת ישירות עם מוצר שקשור לחיסכון כמו קופת גמל, אבל בעצם מדובר אפיק חיסכון לכל דבר.

מהי קרן השתלמות?

הקרן מיועדת לחוסכים לטווח ארוך או בינוני (3 עד 6 שנים) – בין אם מדובר על עובד שכיר, שנהנה מהפקדות של המעסיק או על עצמאי שמפקיד לקופה בעצמו. 

צפו בסרטון שבו תקבל הסבר מעמיק ב- 2 דקות על השאלה מה זה קרן השתלמות:

אילו יתרונות יש לקרן השתלמות להציע לכם?

 • משיכה הונית בפטור ממס רווחי הון אפשרית כבר לאחר 6 שנים

 • רוב הפקדה על חשבון המעסיק לשכירים

 • אפשרות למשיכה תוך 3 שנים לצורכי השתלמות מקצועית

 • מגוון רחב של מסלולים להשקעה

 • תשואות מעולות בהשוואה לבנקים ולאלטרנטיבות אחרות

 • הלוואות בתנאים מצוינים

 • אפשרות להחלת ותק על קרנות "צעירות"

 • דמי ניהול אטרקטיביים (פחות מאחוז)

 • הוצאה מוכרת לעצמאים

 • הורשה למוטבים במקרה של פטירה ונזילות מיידי

מי יכול להפקיד וליהנות מיתרונות אלה?

קרן השתלמות לשכירים

במקומות מסוימים, כחלק מתנאי ההעסקה, נהוג שהמעסיק פותח עבור עובדיו קרן השתלמות. לעתים הדבר מותנה בעבודה רצופה במשך כמה שנים, ולפעמים מקבלים את ההטבה הזו כבר מהיום הראשון. 

שכירים נהנים מיתרונות אדירים: 

 • מדובר בבונוס משמעותי – לאור העובדה שהוא מפקיד עבורכם 7.5% מגובה שכר הברוטו שלכם, ואתם תפקידו 2.5% נוספים משכרכם, כלומר מדי חודש תחסכו 10% משכרכם.
 • פטור על הפקדות – תיהנו מפטור ממס ריווחי הון הן על ההפקדות שנוכו ממנו והן על החלק שהועבר מהמעסיק, בהתאם לגובה תקרת המס. לצורך פתיחת חשבון שכיר יש לקבל את אישורו של המעסיק לפתיחה ולהפקדות לקופה.


לכן, חשוב לדרוש ולשאוף שתהיה לכם את ההטבה הזו כחלק מתנאי ההעסקה, אך זכרו שבניגוד לקרן פנסיה שמקום העבודה מחויב לתת לכם לאחר 3 חודשים, כאן מדובר רק בטוב הלב ובנדיבותו של המעסיק. 
עם זאת, יש לציין כי יש ענפים מסוימים במשק המחויבים על פי צו הרחבה לפתוח לעובדיהם קרן.

קרן השתלמות לעצמאים

במידה ואתם עצמאים תוכלו לפתוח לעצמכם קרן השתלמות ולהפקיד בה כמה כסף שתרצו, עד לתקרה שנקבעת מדי שנה. תוכלו להפקיד כספים בקרן באופן קבוע מדי חודש, או אחת לתקופה בהתאם לרצונכם.  

נכון לשנת 2023 תקרת הפקרה לקרן השתלמות לעצמאי עומדת על 19,900 ש"ח (לעומת 18,960 ש"ח בשנת 2022). 

עצמאים נהנים מיתרונות מיסוי משמעותיים:

 • הוצאה מוכרת – תוכלו להפקיד מדי שנה כספים, כש – 4.5% (מקסימום 11,800 ₪) מתוך הכנסתכם תחשב לכם כהוצאה מוכרת. כלומר, בסוף שנת המס תשלמו פחות למס הכנסה, בזכות הפקדתכם.
 • פטור ממס רווחי הון – בעת משיכת כספים לא תצטרכו לשלם 25% מס על התשואה שהשיגה הקרן עבורכם.

 

העברת כספים מקרן אחת לאחרת

לא מרוצים מביצועי הקרן שלכם? חשוב לדעת שיש מה לעשות!

בהתאם לתקנות הניוד של משרד האוצר ורשות שוק ההון הביטוח והחיסכון, ניתן:

 • להעביר כספים מקרן השתלמות שמנוהלת בחברה X לקרן השתלמות שמנוהלת בחברה Y
 • לעבור בין מסלול למסלול בתוך הקרן עצמה
 • להעביר כספים מקרן השתלמות לקרן פנסיה
 • לאחד קרנות השתלמות באמצעות תהליך שנקרא החלת ותק

כל זאת, תוך שמירה על הוותק המקורי של העובד בקרן, וללא עמלות, קנסות או אפילו תשלום מס.

משיכת קרן השתלמות – מתי זה אפשרי?

את הכספים שנצברו בקרן ההשתלמות ניתן למשוך לאחר 6 שנים ממועד ההפקדה הראשונה ללא תשלום מס על ריווחי ההון ובמידה והיו כאלה ועד תקרת הפקדה מוגבלת. ניתן להמשיך לחסוך גם למשך זמן ארוך יותר מ- 6 שנים וליהנות מפטור ממס ריווחי הון במועד המשיכה הרלבנטי. 

שימו לב: ניתן למשוך את הכספים מהקרן גם אם ממשיכים להפקיד אליה. בדיוק בגלל סיבה זו עדיף שלא למהר למשוך את הכספים שצברתם, ולהמשיך להפקיד אליה כסף, על מנת ליהנות מהתשואות ומנזילות הכסף, וליהנות מהיתרון העיקרי של אפיק זה שהוא– פטור ממס רווחי הון (25% מהרווח שצברתם).

חשוב לדעת שבמקרים מסוימים ניתן למשוך את הכסף כבר לאחר 3 שנים:

 • אם אתם מעוניינים לנצל את הכסף לצורך השתלמות מקצועית
 • אם הגעתם לגיל פרישה (62 לנשים, 67 לגברים נכון לשנת 2021)
 • אם יש בידכם קרן השתלמות נזילה ואתם מעוניינים להחיל ותק על קרן "צעירה" יותר
 • במקרה של פטירת החוסך, חלילה


באשר למשיכה מוקדמת, הרי שהדבר לא מומלץ, כי תשלום המיסים הוא מאוד גבוה, ועלול לנגוס לכם כמעט 50% מהצבירה, ולא תוכלו לממש את הטבות המיסוי שמגיעות לכם. אם אתם ממש חייבים את הכסף, שווה לבחון את האופציה של הלוואה (ראו בהמשך המאמר).

החלת ותק על קרן השתלמות

יש לכם מספר קרנות והחלטתם שאתם בכל זאת רוצים למשוך את הכסף? בקשו החלת ותק על הקרן. מדובר בתהליך שמאפשר להשתמש בוותק של הקרן הנזילה על הקרנות הלא נזילות, כדי למשוך את כל הכספים עוד לפני תום מועד החיסכון.

איתור קרנות השתלמות

לא בטוחים אם יש לכם קרן או היכן היא מתנהלת? תוכלו להיעזר באתר הר הכסף, שהושק ע"י משרד האוצר בשיתוף פעולה עם בנק ישראל, על מנת לאתר כספים אבודים בקרנות השתלמות לא פעילות, שרשומות על שמכם. 

שימו לב שהשימוש באתר חינם. אם הגעתם לאתר שדורש מכם כסף, מדובר בהונאה!

חשוב לציין שהר הכסף אינו מראה את התמונה המלאה: לא ניתן לדעת בדיוק כמה חסכתם, באיזה מוצרים או מכשירים, איזה תשואות הם הניבות, מהם דמי הניהול שאתם משלמים וכו'. הטכנולוגיה די מוגבלת ולא מראה תמיד את כל החסכונות שבאמת יש לכם. מעבר לזה, תוכלו להשתמש בו רק עד 10 פעמים, לכן מומלץ להיעזר בסוכן של פתרונות עדיפים לצורך איתור קרנות השתלמות וחסכונות אחרים שלכם.

חשוב לדעת – תקרת מס על קרן השתלמות והפקדה מעבר לתקרה

רשות המסים מפרסמת מדי שנה תקרות מס של קרנות השתלמות ומוצרים פיננסיים אחרים. זהו למעשה הסכום ששכירים ועצמאים רשאים להפקיד בחסכונותיהם, במסגרת חודשית קבועה או כסכום חד פעמי בסוך השנה, ולקבל באמצעות הטבות מס משמעותיות. 

התקרות לקרן השתלמות לעצמאים נכון לשנת 2023 עומדות על סכום של 19,900 ₪  ולשכיר 15,712 ₪. 

אחוז ההפקדה המירבי המזכה בהטבה במס הכנסה לעצמאי היא 4.5% עד 7% מההכנסה השנתית.

לשכיר אחוז ההפקדנ המירבי המזכה בהטבת מס עומד על 10% מהשכר, הנחלקים ל-2.5% הפקדות עובד, 7.5% הפקדות מעסיק, ולא יותר מ-15,712 ₪ לחודש (אך ניתן להפקיד מעבר לתקרה).

 להפקדה מעבר לתקרת המס בקרן השתלמות יש יתרונות, כגון: קבלת הלוואה בתנאים טובים יותר, חיסכון בדמי ניהול תמורת תשואות יפות בהשוואה לאלטרנטיבות ועוד.

סכום ההפקדה שנתי מירבי המזכה בפטור ממס רווח הון לעצמאי הוא 19,920 ₪ (עד תקרת הכנסה של 283,905 ₪ לשנה) ולשכיר 18,854 ש"ח. עבור מי שגם עצמאי וגם שכיר – 38,774 ₪

הלוואות מקרנות השתלמות

אם נקלעתם למשבר כלכלי מכל סיבה שהיא, תוכלו לקבל הלוואה על חשבון קרן ההשתלמות שלכם. כיום מדובר באחת האפשרויות הטובות ביותר לקבלת הלוואה, שכן בתי ההשקעות מציעים תנאים מעולים. 

תוכלו לקבל הלוואה ולפרוש את ההחזרים לתקופה שנעה בין 3-7 שנים, לנצל ריבית אטרקטיבית במיוחד ובמקביל להמשיך ולחסוך באפיק החיסכון המשתלם ביותר. ניתן לקבל הלוואה של עד 50% מהסכום שחסכתם בקרן לא נזילה או עד 80% בקרן נזילה.

איך פותחים קרן השתלמות?

קרן השתלמות ניתן לפתוח באמצעות סוכני הביטוח, משווקים העובדים בבתי השקעות ובאופן דיגיטלי. על מנת לפתוח קרן במעמד עצמאי יש לפנות לאחד מהגופים הפיננסיים המנהלים קרנות השתלמות או לסוכנים מטעמם ולהעביר תעודת עוסק מורשה או אישור על ניהול פנקסי חשבונות במס הכנסה. לצורך פתיחת חשבון שכיר יש לקבל את אישורו של המעסיק לפתיחה ולהפקדות לקופה. 

נציין שאנחנו ממליצים בחום לעצמאים לפתוח מדי שנה שנתיים קרן השתלמות חדשה, על מנת ליהנות משליטה מקסימלית על נזילות הכסף. ניתן לפתוח קרנות השתלמות ללא כל הגבלה.

איך לבחור קרן השתלמות?

רצוי לערוך סקר שוק בין קרנות השתלמות ולבחון:

 • דמי ניהול בקרנות השתלמות – גובה התשלום המותר לפי חוק עומד על 2% לשנה על הצבירה, ובממוצע משלמים בין 0.5% ועד 1%. עם זאת, קיימות קרנות השתלמות המיועדות לארגונים ולגופים מסוימים, שגובות דמי ניהול נמוכים אף יותר. כך למשל תשלמו רק 0.3% דמי ניהול בקרן לעובדי מדינה.
 • תשואות קרנות השתלמות – השוו את התשואות לטווח ארוך ככל הניתן, של 3 או 5 שנים, במטרה לנטרל תנודתיות, משברים או עליות תקופתיות של כל שוק ההון.
 • מדד שארפ – בחנו את היחס בין התשואה לסיכון בכל קרן. ככל שהציון יותר גבוה, כך נדב שהחברה פחות הסתכנה כדי להשיג את התשואה שאליה הגיעה.
 • היקף נכסים ומוניטין – בדקו מהו היקף הנכסים של כל קרן השתלמות במסלול הרלבנטי אליכם. ככל שהיקף הנכסים גבוה יותר, כך נדע שמדובר בגוף חזק ואמין יותר.


שימו לב:
זכרו תמיד להשוות בין מסלולים דומים, על מנת לערוך השוואה נכונה. לרוב ברירת המחדל היא המסלול הכללי, עבור חשוב לבחון עם סוכן ביטוח אם יש מסלול שיוכל להתאים יותר לצורכיכם כדי שתמנפו את הכסף שלכם.

לצורך השוואה בין הקרנות תוכלו גם להיעזר באתר גמל נט של משרד האוצר שמציג את כל הנתונים שציינו, אך עם זאת – מדובר במערכת שאנשים רבים טוענים שהיא מסורבלת. אפשר גם להיעזר במחשבון קרן השתלמות, אך הוא יוצא מתוך הנחה שתקבלו תשואה מסוימת, ולא לוקח בחשבון את העובדה ששוק ההון עלול להפתיע. לכן, לצורך השוואת קרנות השתלמות בצורה הנכונה, פשוט כדאי לפנות למומחים שלנו בפתרונות עדיפים.

יש לכם כבר קרן השתלמות ואתם לא מרוצים מהביצועים?

יתכן וקיבלתם למייל או בדואר את הדוח השנתי של קרן ההשתלמות או שנתקלתם בפרסומים בעיתונות על ביצוע הקרנות. אם יש לכם כבר קרן ואתם לא מרוצים מהביצועים שלה או מדמי הניהול שאתם משלמים עליה, כדאי גם לבדוק את הנושא של ניוד קרן השתלמות

כמובן שניתן להתייעץ עם סוכן פנסיוני מקצועי ומנוסה כדי להתייעץ בכל עניין הנוגע לכך. אנו עובדים עם כל הגופים הפיננסיים המובילים ומשתמשים במערכת חכמה המאפשרת השוואה מעמיקה תוך התייחסות לפרמטרים שונים כדי לבצע עבורכם את ההתאמה המושלמת.

יש לכם שאלות, או האם אתם זקוקים למידע נוסף בנוגע לקרן לשכירים או עצמאים? צרו קשר עם פתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח בכל עת, ואנחנו נשמח לתת לכם מענה בכל שאלה

קרן השתלמות

תוכן עניינים

מאמרים נוספים שיעניינו אתכם
בקשת הלוואה מקרן השתלמות
בקשת הלוואה מקרן השתלמות – צעד אחר צעד

בקשת הלוואה מקרן השתלמות מאפשרת לכם להשתמש בכספי החיסכון שלכם לכל מטרה, ובמקביל לתת לכסף להמשיך לעבוד בשבילכם. מהם תנאי ההלוואה, למי זה כדאי ואיך סוכן פנסיוני יכול לסייע לכם? במאמר זה נגלה לכם את כל התשובות.

קראו עוד »
קרן השתלמות אקסלנס
קרן השתלמות אקסלנס

קרן השתלמות אקסלנס היא אחת מקרנות ההשתלמות הגדולות בישראל, המנוהלת על ידי חברת הפניקס אקסלנס פנסיה וגמל בע"מ. במאמר זה נסביר אילו מסלולי השקעה היא מציעה, אילו יתרונות יש לה ולמה לשים לב לפני שבוחרים בה

קראו עוד »
קרן השתלמות לעוסק פטור
פטור ממס על קרן השתלמות – כך תקבלו בקלות!

פטור ממס על קרן השתלמות נחשב להטבת מס משמעותית וייחודית, ובזכותו קרן ההשתלמות היא ככל הנראה אפיק החיסכון וההשקעה האהוב ביותר. אז על מה בעצם מקבלים פטור, באילו תנאים, מה צריך לעשות לשם כך ומה תפקידו של סוכן הביטוח בכל הסיפור הזה?

קראו עוד »
אחוזי הפקדה לקרן השתלמות
אחוזי הפקדה לקרן השתלמות של שכירים ושל עצמאים

אחוזי הפקדה לקרן השתלמות היא נושא שמעסיק הן שכירים והן עובדים, הן שכירים והן עצמאים. במאמר זה נסביר בדיוק כמה כסף אתם צריכים להפקיד לקרן ההשתלמות, מהן התיקרות שחשוב לשים לב אליהן וגם נסביר איך אפשר למקסם את החיסכון שלכם בקלי קלות.

קראו עוד »
להתאמת קרן השתלמות משתלמת במיוחד
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.