קצבה מזכה במסגרת תיקון 190

מהי קצבה מזכה במסגרת סעיף 190 לפקודת מס הכנסה, מי זכאי לפטור עליה ומהו גובה הפטור? במאמר זה תוכלו להתעדכן בכל מה שחשוב לדעת על תיקון 190 קצבה מזכה.

מה זה קצבה מזכה?

כאשר פורשים מהעבודה, בכל גיל שהוא, מתחילים לקבל קצבאות. מדובר בהכנסות שמשולמות ע"י המעסיק שלכם, או לחלופין קרנות הפנסיה למיניהן או קופות הגמל שבהן חסכתן, לצורך קבלת קצבה לכל חייכם.

את הקצבאות האלה מס הכנסה מסווג לשני סוגים:

1) קצבה מוכרת – חלק מכספי הפנסיה שעליהם ניתן לקבל פטור ממס ברגע שמגיעים לגיל פרישה (60). מדובר בעניין שמתואר בהרחבה במסגרת תיקון 190 לפקודת מס הכנסה, והיא נוצר כדי למנוע מצב שאדם משלם מס פעמיים בגין כספים שהופקדו לקרן הפנסיה, לקופת הגמל או לביטוח המנהלים שלו. קצבה זו פטורה מתשלום מס.

2) קצבה מזכה – תיקון 190 קצבה מזכה זו למעשה היא כל שאר הקצבאות שאדם מקבל מעבר לקצבה המוכרת. קצבה זו חייבת במס הכנסה, למעט מקרי זכאות לפטור. במאמר זה נתייחס לקצבה מסוג זה.

מי זכאי לפטור על קצבה מזכה?

במקרים מסוימים ניתן לקבל פטור או הקלות מס בגין קבלת קצבה מזכה:

  • מי שהגיע לגיל פרישה
  • מי שפרש בגין נכות של 75% לצמיתות

מהו סכום הפטור לקצבה מזכה?

לפי סעיף 9 א' (ב) לפקודת מס הכנסה, חלק מקצבה מזכה או כולה, שאדם מקבל לאחר שהגיע לגיל פרישה, תהיה פטור ממס עד לסכום השווה ל- 49% מתקרת הקצבה המזכה. שיעור הפטור יגדל בהדרגה עד 67% עד לשנת 2025.

נכון לשנת 2021, הפטור המרבי שניתן לקבל בקצבה מוכרת הוא 4,399 ₪. אך כאמור כאמור הוא אמור עוד לגדול ב-15% נוספים ולהגיע עד לסכום של 5,668 ₪ (וזאת בנוסף לנק’ הזיכוי להם תהיו זכאים בהמשך בתור גמלאים).

הפטור למעשה נקבע כאחוז מתוך תקרה הקצבה המזכה, ללא כל תלות בגובה הקצבה שמקבל אותו אדם. עם זאת, למען הסר ספק, חשוב לשים לב ולזכר שבמקרים מסוימים ייתכן והפטור לכאורה יעלה על גבוה הקצבה, אבל בשום פנים לא יקרה מצב שבו הסכום הפטור יעלה על גובה הקצבה

העלה הדרגתית של סכומי הפטור

ממשלת ישראל החליטה על העלאה מדורגת של הפטור ממס על קצבה מזכה, החל משנת 2015 ועד לשנת 2025. לכן, שיעור הפטור על הקצבה גדל באופן הדרגתי לאורך השנים, כמפורט בטבלה שלפניכם.

שנהשיעור הפטורהפטור לקצבה ב- ש"ח (במונחי 2017)תקרת ההון הפטורה בש"ח (במונחי 2017)
2016-201949%4,097 ₪737,352 ₪
2020-202452%4,347 ₪782,496 ₪
2025 ואילך67%5,601 ₪1,008,216 ₪

מה עוד כדאי לדעת על הקצבה המזכה?

חשוב לציין שהפטור על הקצבה מושפע מנוסחת הקיזוז או במילים אחרות – אם תמשכו פיצויים פטורים או תמשכו כסף פטור ממס באופן חד פעמי, משמעות הדבר היא שתקטינו את הפטור שלכם על הקצבה המזכה, והמס שלכם על הפנסיה החודשית יגדל.

עוד עניין שחשוב לשים לב הוא זקיפות שווי רכיב הפיצויים והתגמולים שניתן במהלך שנות עבודתכם. אם שכרכם נע סביבות ה- 35,000 ₪, חשוב לבדוק את הרובה של הקצבה המוכרת שעליה תוכלו לקבל פטור ממס בפרישתכם. מדובר בתהליך מורכב מאחר ומוטלת עליכם חובת ההוכה שמדובר בתשלומים שבגינם שילמו מס בעת הפקדתם.

יש לכם עוד שאלות על תיקון 190?

המומחים שלנו בפתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח ישמחו לענות על כל שאלה נוספת שיש לכם בנושא הפרישה, הביטוח והפיננסיים. אנחנו מעמידים לשירותכם צוות אדיב, מקצועי ומנוסה. צרו איתנו קשר עוד היום ונעזור לכם למצות את כל זכויותיכם כדי שתוכלו לפרוש בלב שקט.

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
מתכנן פרישה
על תפקידו ועל חשיבותו של מתכנן פרישה

פרישה היא שלב משמעותי בחיים, המהווה שינוי משמעותי בתחומים שונים, ביניהם היבטי המימון, הקריירה והחיים האישיים. פגישה עם מתכנן פרישה לצורך תכנון פרישה מוקדם היא חיונית על מנת להבטיח יציבות כלכלית לאורך תקופת הפרישה, ולממש את החלומות והמטרות האישיות.

קראו עוד »
מיסוי כספי פנסיה
מיסוי כספי פנסיה – כל מה שחשוב לדעת

מיסוי כספי פנסיה היא עניין שמעסיק לא מעט חוסכים, בין אם הם עומדים בפני פרישה ובין אם הם נקלעו למשבר כלכלי ומתלבטים אם כדאי להם למשוך את הכסף או לקבל הלוואה. במאמר זה נסביר על כל אחת מהסיטואציות האלה.

קראו עוד »
להצטרפות לקופת גמל תיקון 190
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.