מהן ההרחבות הקיימות במסגרת פוליסת ביטוח אחריות מקצועית?

ביטוח אחריות מקצועית עשוי להיות ההבדל בין תביעת נזיקין שאי אפשר להתאושש ממנה לבין מקרה יותר פשוט לפתרון. חשוב לדעת מהו הכיסוי הבסיסי ומהן ההרחבות האפשריות – בכדי שתוכלו לבחור מה שנכון לעסק שלכם

מהי פוליסת ביטוח אחריות מקצועית?

מטרתה של פוליסת ביטוח אחריות מקצועית היא להגן על בעלי מקצוע במקרה של תביעת נזיקין עקב נזקים שנגרמו לצד שלישי בתום לב כתוצאה מרשלנות של המבוטח. מרבית הפוליסות מוצעות עבור בעלי מקצועות חופשיים, אך לא רק (לדוגמה, גם ביטוח אחריות מקצועית למדריכי חדר כושר).

מובן, כי לאנשים העוסקים בתחומים שונים ומגוונים (הנדסה ואדריכלות, רפואה, ראיית חשבון, עריכת דין, חשמל, טכנאי מיזוג אוויר ועוד) יהיו צרכים שונים. על כן, פוליסות ביטוח אחריות מקצועית המוצעות בשוק הן מגוונות ושונות בהתאם.

מה צריך לקחת בחשבון בעת השוואת פוליסות?

כיוון שלבעלי מקצועות שונים קיימים צרכים שונים ניתן להוסיף הרחבות שונות מעבר לפוליסה הבסיסית. בעת השוואה בין פוליסת ביטוח אחריות אחת לאחרת ו/או בעת רכישה של ביטוח אחריות מקצועית בפעם הראשונה, חשוב לעבור על רשימת ההרחבות ולבקש להוסיפן בהתאם לצרכים העסקיי הייחודיים שלכם.

  1. כיסוי מחוץ לגבולות ישראל: הפוליסות הרגילות מכסות את המבוטח רק במקרה של אירוע בשטח ישראל (וכן שטחי C ואזורים מסויימים בשטחי B). במידה והינכם עוסקים במשלח ידכם גם בחו"ל, רצוי לשקול הרחבת הפוליסה, כך שתכסה גם תביעות במקרים המתרחשים באיזורים הרלוונטיים.
  2. הוצאות דיבה השמצה ולשון הרע: הרחבה זו תכסה את המבוטח גם מקרים של תביעות נזיקין בגין לשון הרע, הוצאת דיבה או השמצה – כאשר הדבר נעשה בתום לב.
  3. המשך כיסוי מיוחד בעת הפסקת פעילות: במקרה של הפסקת הכיסוי, מכל סיבה שהיא (למשל, הפסקת עיסוק במקצוע, יציאה לגמלאות וכו'), הינכם עדיין חשופים לתביעות על מקרים שהתרחשו בזמן פעילותכם בעבר. ניתן לרכוש כיסוי מיוחד להפסקת פעילות, אשר יבטיח כיסוי במקרים שכאלו. לרוב, מדובר בכיסוי בו הפרמיות הולכות ויורדות במהלך השנים.
  4. תקופת גילוי מאוחרת: אשר מבטיחה כיסוי – בדר"כ לתקופה של מספר חודשים – במקרה והפוליסה לא תחודש ע"י חברת הביטוח. יש לשים לב כי הרחבה זו מכסה רק תביעות על מקרים שהתרחשו תחת הזמן בו הפוליסה הייתה בתוקף, וכי היא אינה כוללת אי חידוש ביטוח עקב אי תשלום.
  5. הפרת חובת סודיות: הרחבה זו מכסה תביעות בגין הפרת חובת סודיות, אשר בוצעה בתום לב.
  6. אי יושר עובדים: הרחבה זו מכסה את המבוטח מחבות הנוצרה עקב מעשה של אחד מעובדיו, כגון תרמית, הונאה, חריגה מסמכות ביודעין, מעילה באמון, פשע ועוד. יש לשים לב כי הרחבה זו אינה מכסה את העובד אשר ביצע את המעשה – אלא את מעסיקו. כמו כן, על פי רוב הרחבה זו אינה תקפה לגבי בעלים, שותפים, קבלנים וקבלני משנה.
  7.  פגיעה בפרטיות/אבדן מסמכים/חריגה מסמכות: שלוש הרחבות אלו, בדומה להרחבת לשון הרע, תפקידה לכסות את המבוטח במקרים של חבות עקב פגיעה בפרטיות, אבדן מסמכים (או אמצעי מידע אחרים) שבאחריות המבוטח וחריגה מסמכות – כאשר אלו נעשו בתום לב.
  8. פגיעה באוטונומיה: הרחבה זו רלוונטית בעיקר לעוסקים במקצועות הרפואה. תפקידה להגן על המבוטח במקרים של תביעה בגין פגיעה באוטונומיה של הפרט, עקב הפרת חובה מקצועית. כלומר, במקרים בהם לא נמסר לתובע מלוא המידע הרלוונטי או לא התקבלה הסכמה.

בחירת פוליסה נכונה עושה את כל ההבדל!

כפי שאתם מבינים, ביטוח אחריות מקצועית עשוי לעשות את ההבדל בין תביעה שהשלכותיה אדירות לבין מקרה שההתמודדות איתו פשוטה יותר. כלומר, כיסוי נכון ואיכותי עשוי להציל את העסק שלכם בעת הצורך. מעבר לכך, כיסוי נכון במסגרת ביטוח אחריות מקצועית עשוי גם להגן על התובעים מפני מקרים בהם לעסק אין את היכולת הכלכלית לשלם את הפיצויים שיקבעו על-ידי בית המשפט. ביטוח אחריות מקצועית הוא תחום התמחות של משרדינו. אתם מוזמנים לפנות אלינו לקבלת ייעוץ מקצועי בנושא.

מהן ההרחבות הקיימות בביטוח אחריות מקצועית
תרצו לחזור לנושא מסוים?
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.