משיכת כספים מקופת גמל מבלי לשלם מס

אם אתם זקוקים לכסף בשל סיבה מסוימת, אחת האופציות שעומדת לרשותכם היא משיכת כספים מקופת הגמל. כך תמשכו אותם מבלי שתצטרכו לשלם מס.

בעידן הקורונה כולנו מנסים להיות יצירתיים ולנצל את החסכונות שיש לנו, לפחות עד שהמצב יאפשר לנו לחזור לעבוד במלוא המרץ. אחד החסכונות האלה הוא קופת גמל. אמנם מדובר במוצר חיסכון לגיל פרישה, אבל במקרים מסוימים ייתכן ותוכלו למשוך משם את הכספים שצברתם וליהנות מהם כבר עכשיו. אבל אם כבר למשוך – אז כמובן מבלי לשלם מס, כדי שתוכלו לנצל כמה שיותר ממנו. 

משיכת כספים מקופת גמל – מי זכאי, מתי ואיך?

חשוב להסביר שהכספים בקופת הגמל מתחלקים לכספים שהפקדתם בתור עצמאיים או שכירים, כספים הוניים או כספים לקצבה וכן למועדים שונים. ננסה לעשות מעט סדר במושגים:

•    כספים הוניים – הכסף שהפקדתם בקופת הגמל שלכם משנת 2005 ועד סוף שנת 2007. כספים אלו ניתן למשוך כסכום חד פעמי בגיל פרישה ועם פטור ממס.

•    כספים לקצבה – הכסף שגם אתם וגם המעסיק שלכם הפקדתם לקופת הגמל מינואר 2008 ואילך. כספים אלו ניתן למשוך כקצבה חודשית בלד, החל מגיל פרישה (או בהתאם לכללי המס).

•    אם הפקדתם כספים לקופת הגמל לפני 2005? הרווחתם! את הכספים אלה תוכלו למשוך בכל שלב שהוא, כסכום חד פעמי.

משיכת כספים מקופת גמל ללא מס ולפני גיל 67

תוכלו למשוך כספים מקופת הגמל שלכם ללא מס, אם אתם עומדים באחד הקריטריונים הבאים:
•    ביצעתם הפקדות במעמד עצמאי עד דצמבר 2005 ובקופה יש וותק של 15 שנים.
•    ביצעתם הפקדות במעמד שכיר עד דצמבר 2004 לאחר שחלפו 6 חודשים מסיום עבודתכם ולא עבדתם במקום אחר.
•    ביצעתם הפקדות במעמד שכיר עד דצמבר 2007 והגעתם לגיל 60.
•    סכום הכספים בחיסכון הפנסיוני שלכם נמוך מ- 94,033 ₪ והגעתם לגיל פרישת חובה.
•    סכום הכספים בקופה הגמל שלכם נמוך מ- 8,000 ₪.

טיפ: אם תמשכו את הכספים מקופת הגמל מבלי שעמדתם באחד התנאים, תהיו חייבים לשלם מס של 35%. עם זאת ייתכן בהמשך שתהיו זכאים לקבל החזר מס על כך.

משיכת כספים מקופת גמל כסכום חד פעמי פטור ממס בגיל 67

ברכות! הגעתם לגיל 67 והחלטתם שאתם לא מעוניינים בקצבה מקופת הגמל, אלא בסכום חד פעמי. אם צברתם בכל החסכונות הפנסיוניים שלכם סכום שנמוך מ- 94,033 ₪, תוכלו למשוך את כל הכספים בבת אחת עם פטור ממס, אפילו אם הפקדתם את הכספים לאחר שנת 2008. שימו לב שאם הסכום שצברתם גבוה מהתקרה שהוגדרה, לא תוכלו למשוך את הסכום באופן חד פעמי ללא מס.

כדי להוכיח שאין לכם סכומים שצברתם מעבר לסכום שהוגדר, פקיד מס הכנסה יבקש מכם להציג דוח מסלקה פנסיונית, שיציג את כל החיסכון הפנסיוני שלכם. כמו כן דעו שהמשיכה שאתם מעוניינים לבצע אפשרית לכל מי שאינו מקבל קצבה מקופת גמל אחרת (אלא אם כן מדובר בקצבה מקופת גמל שהיא קרן ותיקה או קצבה בהסדר פנסיה תקציבית).

חשוב לדעת: הקלות במשיכת כספים לבעלי הכנסות נמוכות

אם יש לכם הכנסות נמוכות, אתם זכאים להקלות במשיכת כספים מקופת הגמל. רשות המסים מעוניינת להקל על בעלי הכנסות נמוכות, ולכן אם יש לכם סכום נמוך בקופת הגמל, תוכלו למשוך אותו בקלות יחסית, מבלי לגשת למס הכנסה כדי לקבל פטור, אלא רק על סמך הצהרה על גובה ההכנסה הצפוי בשנת המס. כך שאם אתם זקוקים לכסף בדחיפות, כדאי לבחון את האפשרות הזו.

משיכת כספים מקופת גמל
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
פתיחת קופת גמל
פתיחת קופת גמל – כל מה שצריך לדעת

פתיחת קופת גמל הוא עניין מורכב שכדאי להיעזר בו עם סוכן ביטוח פנסיוני. במאמר זה נסביר מהי קופת גמל, מי זכאי לה, מה חשוב לבדוק לפני שפותחים קופת גמל ואיך סוכן יכול לעזור לכם בבחירת הקופה האידיאלית.

קראו עוד »
מתי צריך לשלם פנסיה לעובד
מתי צריך לשלם פנסיה לעובד?

מתי צריך לשלם פנסיה לעובד היא שאלה שמטרידה מעסיקים רבים, ובעיקר מעסיקים שחווים צמיחה והרחבה של העסק, ולראשונה מתחילים להעסיק עובדים חדשים. במאמר זה ננסה לעשות עבורכם סדר בדברים.

קראו עוד »
להצטרפות לקופת גמל
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.