כמה כסף צריך לחסוך לפנסיה?

אחת השאלות הקשות בתחום החיסכון הפנסיוני לגיל הפרישה היא "כמה בעצם צריך לחסוך?" אז כיצד בכלל מתחילים לענות על השאלה הזו?

אחת השאלות הקשות בתחום החיסכון – ובחיסכון פנסיוני בפרט – היא "כמה בעצם צריך לחסוך?".  או ליתר דיוק – "כמה כסף צריך לצבור בחסכון?" רבים מיד ירצו לקפוץ ולענות: "כמובן, כמה שיותר!". התשובה בפועל היא מעט יותר מורכבת. הרי  צריך לזכור שהביטוי "כמה שיותר" משמעו הפקדות גבוהות יותר לפנסיה בזמן העבודה.  כלומר, מפחיתים מהשכר הפנוי לטובת החסכון.

כדי באמת לענות על השאלה, צריך בעצם לשאול שאלה אחרת והיא: "מהו הסכום החודשי שאצטרך, לאחר הפרישה מעבודה, כדי לשמור על רמת החיים שלי?"גם כאן, אנו עלולים לחשוב מיד שהתשובה ברורה – נצטרך את אותו הסכום שהרווחנו לפני הפרישה. 


עם זאת, ישנם מספר שינויים משמעותיים במבנה ההוצאות שלכם עם היציאה לפנסיה:

בראש ובראשונה, אם אתם עצמאים– אינכם מפקידים יותר לקרן הפנסיה – אחוז לא מבוטל מההכנסה החודשית במהלך עבודתכם הופקד לטובת החיסכון הפנסיוני שלכם. עם הפרישה, תתחילו ליהנות מפירות החסכון, ובפועל תפסיקו להעביר כספים לחסכון כך שבעצם תוכלו  ליהנות מאותה רמת החיים גם עם הכנסתכם מהעסק תפחת.

הקלה בנטל המס – זוהי עוד נקודה חשובה, שכן עם היציאה לגמלאות חלק מן הקצבה החודשית תהיה פטורה ממס דבר שיקרב אתכם להכנסתכם נטו טרם מועד הפרישה מעבודה.
בנוסף, כפנסיונרים תיהנו מתשלומים מופחתים לביטוח לאומי וביטוח בריאות.

מאידך, עם הכניסה לגיל השלישי עלולות לגדול ההוצאות הרפואיות. בנוסף, השינוי באורח החיים יכול להוביל להגדלת ההוצאות על טיולים ונסיעות, בידור, מתנות וכדומה.

נראה כי מתחיל להתבהר כי אין תשובה ישירה וחד משמעית בנוגע לסכום המדויק הדרוש לנו בחסכון.
כדי לקבל סדר גודל והבנה על מבנה ההוצאות העתידי – וכן על רצונותיכם בזמן הפרישה – מומלץ לשרטט לעצמכם מטרות לפרישה, לצד רשימה של הוצאות צפויות.

יתרה מכך, מומלץ להיעזר בגורמי מקצוע ולשקול שימוש בשירותי ייעוץ פרישה. מדובר בתהליך בו בוחנים ביחד – החוסך והיועץ – את כלל הגורמים הרלוונטיים: הרצונות והמטרות שלכם, מצבכם המשפחתי והמשאבים הכלכליים העומדים לרשותכם מקרן הפנסיה ואמצעי הכנסה נוספים. המטרה בייעוץ פרישה היא מיקסום פוטנציאל החסכון – וככל שעושים זאת מוקדם יותר, מרחב התמרון גדול יותר.

הינכם מוזמנים ליצור קשר עם המומחים של פתרונות עדיפים בכל עת, על מנת לקבל סיוע בתכנון הפרישה שלכם.

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
מתי צריך לשלם פנסיה לעובד
מתי צריך לשלם פנסיה לעובד?

מתי צריך לשלם פנסיה לעובד היא שאלה שמטרידה מעסיקים רבים, ובעיקר מעסיקים שחווים צמיחה והרחבה של העסק, ולראשונה מתחילים להעסיק עובדים חדשים. במאמר זה ננסה לעשות עבורכם סדר בדברים.

קראו עוד »
ביטוח פנסיה לעובד חדש
ביטוח פנסיה לעובד חדש – כל מה שחשוב לדעת

ביטוח פנסיה לעובד חדש הוא אינו דבר מובן מאליו, וזאת למרות שבמדינת ישראל קיים חוק שלפיו כל מעסיק חייב לשלם פנסיה לעובדים שלו. במאמר זה, נדון על ההיבטים השונים של הפקדה לפנסיה לעובד חדש, ונציע לך כמה טיפים שיעזרו לך להתחיל לחסוך לפנסיה כבר היום.

קראו עוד »
רוצים לפרוש בלי דאגות?
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.