איך לבחור קרן פנסיה?

בחירת קרן פנסיה היא משימה שאין להקל בה ראש, כיוון שהיא עשויה להשפיע באופן ניכר על גובה קצבת הפנסיה שתקבלו לאחר שתגיעו לגיל פרישה וכמובן להשפיע על איכות חייכם. אז איך לבחור קרן פנסיה נכון? הנה 3 דברים שכדאי שתשימו לב אליהם.

1) איך בוחרים קרן פנסיה? קודם כל משווים תשואות

אנשים רבים שואלים את עצמם רגע לפני בחירת הקרן הרצויה, איזו קרן פנסיה הכי טובה, כדי לקבל את ההחלטה הנכונה. על מנת לקבל תשובה לשאלה זו, חשוב לבצע השוואת קרנות הפנסיה, ובדגש על התשואות שלהן.

אמנם אף אחד לא יודע כיצד תתנהג כל קרן בעתיד, אבל התשואות שכל גוף מנהל השיג בעבר, מרמזות לנו מעט על מה שיקרה בטווח הארוך. כדי שההשוואה תהיה מדויקת ככל הניתן, כדאי להשוות בין תשואות לאורך תקופה ארוכה. באתר כמו גמל נט תוכלו לבדוק את התשואות בראייה של 3 שנים ואפילו 5 שנים לאחור. פרספקטיבה כזו מטשטשת הטיות נקודתיות, ומאפשרת לנו לראות את התמונה המלאה.

2) מדד שארפ – איך לבחור קרן פנסיה בהתאמה אישית?

אחד האלמנטים הקריטיים להשוואה בין קרנות פנסיה היא לבחון את המסלול הרלבנטי אליכם. פרמטרים כמו גיל, מצב משפחתי, רמת הסיכון והסיכוי המועדפת ועוד. כל אלה חשובים על מנת לבחור מסלול השקעה נכון עבור כספי הפרישה שלכם.

בהקשר זה חשוב להכיר את מדד שארפ, שמאפשר לנו לקבל מידע על היחס בין הפוטנציאל לתשואה לבין רמת הסיכון. ככל שהמדד גבוה יותר זה סימן שהקרן הצליחה להגיע לתשואה נאה יותר, ובסיכון שנחשב לנמוך.

ניתן דוגמה: אם קיימות 2 קרנות פנסיה עם תשואה דומה ואתם מתלבטים איזו מהן לבחור, כדאי לשים לב למדד שארפ: במידה ולאחת מהן יש מדד שארפ גבוה יותר מהאחרת, היא פחות מושפעת מהתנודתיות של שוק ההון, ולכן היא עדיפה יותר. ואם לשתי הקרנות יש מדד שארפ זהה? נעדיף את הקרן שיש לה תשואה גבוהה יותר.

3) בחירת קרן פנסיה תוך התחשבות בדמי הניהול

נתון נוסף שעשוי להשפיע על בחירתכם הוא דמי הניהול שתשלמו לגוף המנהל. לפי חוק, ניתן לגבות עד 6% מכל הפקדה ועד 0.5% מהסכום המצטבר בקרן שלכם. עם זאת, בפועל, דמי הניהול הממוצעים נעים סביב ה- 2.3% על כל הפקדה וסביב ה- 0.25% על סכום הצבירה. שימו לב שקיימות גם 4 קרנות פנסיה ברירת מחדל, שבהן משלמים דמי ניהול נמוכים ביותר. למה זה חשוב לדעת? כי דמי הניהול בסופו של דבר משפיעים מאוד על גובה הקצבה שתקבלו לאחר פרישתכם.

הבחירה נמצאת בידיים שלכם

קיימים פרמטרים נוספים שכדאי לקחת בחשבון בעת בחירת קרן פנסיה. למשל: רמת השירות שהחברות נותנות לפי דירוג של רשות שוק ההון ביטוח וחיסכון ומשרד האוצר, האיזון האקטוארי של הקרנות ועוד.

לכן, אם אתם רוצים לעשות בחירה מושכלת, פשוט פנו אל המומחים של פתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח. אנחנו מעמידים לשירותכם סוכני ביטוח מנוסים ומעודכנים שישמחו לשקלל עבורכם את כל הפרמטרים החשובים, שיעזרו לכם לקבל את ההחלטה הנכונה ביותר עבורכם, כדי שתשרת אתכם היטב בשנות הפנסיה שלכם.

איך לבחור קרן פנסיה
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
העברת קופת גמל
העברת קרן פנסיה לקופת גמל – צעד מבורך או שעדיף שיישכח?

העברת קרן פנסיה לקופת גמל היא רעיון שמדי פעם מתגנב לראשכם? חשוב לדעת שלא מדובר בשאלה של נכון או לא נכון, אלא להתייחס באופן פרטני ולבחון אותה לפי צורכיו ומטרותיו של החוסך. במאמר זה נדבר על היתרונות והחסרונות של מהלך זה.

קראו עוד »
תכנון פנסיוני
תכנון פנסיוני – למה זה חשוב?

תכנון פנסיוני הוא צעד מבורך שיכול לשרת אתכם בעתיד. החיים הם מסע מאתגר, אבל גם מלא בהזדמנויות. אנחנו עובדים קשה כדי להקים משפחה, לרכוש בית, לחסוך כסף לעתיד. אבל מה יקרה לנו כשלא נוכל לעבוד יותר?

קראו עוד »
להצטרפות לקרן פנסיה
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.