מידע חיוני לפורש

אם אתם נמצאים רגע לפני פרישה מעבודתכם ועומדים להתחיל את תקופת הפנסיה, כדאי שתתעדכנו במידע חיוני שיעזור לכם למצות את כל הזכויות שמגיעות לכם. קבלו את המדריך שלנו לפורש (מעודכן לשנת 2021).

אילו פטורים ממס מגיעים לכם?

  • נכון לשנת 2021, מגיעה לכם פטור ממס על פיצויים, לפי התקרה המוגדרת בחוק. כיום התקרה המוגדרת היא 12,340 ₪ כפול מס’ שנות הוותק שלכם. חשוב לדעת שבהחלט אפשר לבצע רצף פיצויים או רצף קצבה על כספי הפיצויים וכך להימנע מתשלום מס.
  • אדם שהגיע לגיל הזכאות יכול לקבל סכום הון מסוים שפטור ממס. נכון לשנת 2021 הסכום הוא: 791,856 ₪. את הפטור ניתן לנצל לצורך משיכת פיצויים, מעניקים, מענק שנים עודפות וכן לצורך היוון קצבה. את שאר הכסף הפטור ממיסוי, תוכלו להמיר לקצבה פטורה. כך תקטינו את גובה המס על הקצבה.
  • סך ההון הפטור שניתן לאדם שהגיע לגיל הזכאות: 791,856 ₪. פטור זה כולל מענקים פטורים שמשך הפורש ב-32 שנות העבודה שקדמו לגיל הזכאות. סך הפטור ניתן לניצול בגין משיכת מענקים, פיצויים, מענק שנים עודפות והיוון קצבה. את יתרת ההון הפטורה לניצול ניתן להמיר לקצבה פטורה על מנת להקטין את גובה המס על הקצבה.

שימו לב: מי שזכאי לפטורים הוא כל מי שהגיע לגיל הזכאות: 62 לנשים ו- 67 גברים, נכון לשנת 2021. כל זאת בתנאי שלא משכו פיצויים פטורים או ביצעו היוון קצבה. פעולות אלה פוגעות בפטור הכולל של מגיע למי שהגיע בגיל הזכאות ואפילו בפטור על קצבת הפנסיה החודשית.

איזו הטבה מגיעה לכם במסגרת היוון קצבה?

אם קיבלתם תגמולים לאחר שנת 2008, תוכלו למשוך אותם כקצבה בלבד, אלא אם כן הגעתם לגובה קצבה מזערית (4,498 ₪ נכון לשנת 2021). במקרה כזה, תוכלו למשוך כספים אלו כהיוון קצבה, בכפוף ליתרת ההון הפטורה שנותרה לניצול.

באילו מקרים מגיע לכם מענק שנים עודפות?

אם יש לכם קרנות הפנסיה וותיקות או אם יש לכם פנסיה תקציבית וצברתם 35 שנה חברות בקרן, אתם זכאים לקבל מענק שנים עודפות. מענק זה ניתן בגין הפקדות שבוצעו מעבר ל-35 שנה (70% קצבה). מענקים אלו חייבים במס, אך ניתן לבקש פטור על מענקים אלו במקרים מסוימים.

מתי אפשר לבצע פריסת מס ולמה זה טוב?

פריסת מס היא הטבה חשובה שכדאי לנצל, כי היא מקטינה את תשלומי המס. לכן מומלץ מאוד לבצע פריסת מס על החלק החייב במס. אפשר לבצע פריסה לתקופה של עד 6 שנים אחורה או קדימה. על כל 4 שנות עבודה מגיעה לפורש שנת פריסה אחת, אך לכל היותר תוכלו ליהנות מ- 6 שנות מס.

מה לגבי קרנות השתלמות וקופות גמל?

מומלץ לא למשוך את הכספים הקיימים בקופות הגמל וקרנות ההשתלמות בשל יתרונות המס הקיימים במוצרים אלו, אלא אם כן הגעתם לגיל פרישה ויש לכם כבר ותק של 3 שנים בקרן / קופה. במקרה כזה יהיה לכם פטור ממס.

באילו תנאים תוכלו להפקיד מענקים לקופת גמל?

הגעתם לגיל פרישה והמשכתם לעבוד? אתם מקבלים קצבה מינימלית (כ- 4,500 ₪)? תוכלו להפקיד את המענקים שמשולמים לכם כעובדים לקופת גמל וליהנות מיתרונות המיסוי שמגיעים לכם במסגרת תיקון 190 לקופת גמל.

מה מגיע לכם מביטוח לאומי?

אם הגעתם לגיל פרישה (62 לנשים ו- 67 לגברים), הרי שאתם זכאים לקבל קצבת זקנה מהמוסד לביטוח לאומי. במידה וקיים ותק של יותר מעשור, גובה הקצבה יהיה 2,337 ₪. מסכום זה מנכים לגבר מס בריאות בגובה של כ-288 ₪ גם עבור האישה (לאישה לא מנכים מס בריאות). כל זאת בתנאי שאתם לא עובדים לאחר גיל פרישה, או שמשכורתכם אינה עולה על 6,014 ₪. במידה ואתם משתכרים בשכר גבוה יותר, ידרשו מכם לשלם 0.6 ₪ לביטוח לאומי על כל 100 ₪ הכנסה.

אם אתם ממשיכים לעבודה ושכרכם גבוה מ- 10,000 ₪, אפשר לדחות את קבלת קצבת הזקנה, ולקבל תוספת של 5% בקצבה, בגין כל שנה שתדחו את פרישתכם, עד לגיל 70. במילים אחרות – תוכלו לצבור עוד 15% תוספת לקצבת הזקנה. בכל מקרה, בגיל 70 תקבלו מביטוח לאומי קצבת זקנה גם אם החלטתם להמשיך לעבוד ואם אתם מקבלים שכר גבוה. נשים שעובדות לאחר גיל פרישתן, גם כן זכאיות לקבל 5% תוספת על כל שנת דחייה, ולהוסיף עוד 15% לקצבתן, אך עד גיל 67 בלבד.

על מנת לקבל קצבה מביטוח לאומי, עליכם למלא טופס בקשה לקבלת קצבת זקנה, להחתים את חשב השכר שלכם על הטפסים ולמסור אותו בסניף הקרוב אל מקום מגוריכם או להעלות אותו לאתר של ביטוח לאומי, כשבוע לפני הפרישה.

לסיכום – מהם מקורות ההכנסה שלכם לאחר פרישה?

בהגיעכם לגיל פרישה תוכלו לקבל מספר מקורות פטורות ממס: קצבת זקנה מביטוח לאומי וקרן ההשתלמות. קצבה מקרן פנסיה או פנסיה תקציביתחייבת במס למעט פטור על קצבה שניתן לפי סעיף 9(7)א. תגמולים במעמד שכיר עד שנת 2008 פטורים ממס במשיכה הונית. תגמולים לאחר שנה זו ניתן למשוך כהיוון קצבה (פטור או חייב בהתאם לגובה הפטור שנוצל) ובתנאי שהפורש מקבל קצבה מינימלית של 4,498 ₪. לגבי תגמולים במעמד עצמאי – תקבלו פטור ממס לפי כללי המשיכה.

חשוב גם לוודא רצף ביטוחי בעיקר במקרים של ביטוחים קבוצתיים דרך מקומות עבודה ובמקביל לוודא הגנות ביטוחיות לקטסטרופות רפואיות שעלולות לקרות בכל שלב. וזה בדיוק מה שאנחנו עושים בשבילכם בפתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח. אתם מוזמנים להשאיר פרטים ואנחנו נדאג לעזור לכם לבחון בדיוק מה מגיע לכם, לאתר פקדונות אבודים, להתנהל מול חברות הביטוח והפנסיה ולדאוג לכל מה שמגיע לכם.

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
לתיאום פגישה עם יועץ פרישה
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.