מה ההבדל בין חיסכון בקופת גמל לפי תיקון 190 לבין חיסכון בקופת גמל להשקעה?

בעשור האחרון צצו שתי אפשרויות חדשות לחסיכון: חיסכון בקופת גמל לפי תיקון 190 וחיסכון באמצעות קופת גמל להשקעה. בשניהם ניתן לחסוך כסף לגיל פרישה, אך יש ביניהם הבדלים שחשוב להכיר, כי כל אחד מהם מציע הטבות שונות, ולכל אחד מהם יש גם חסרונות. אז איך לדעת מה מתאים לכם? במאמר זה תמצאו את כל התשובות.

מה ההבדל בין קופת גמל תיקון 190 לבין קופת גמל להשקעה?

בשנים האחרונות פנסיונרים רבים חוסכים את כספיהם באמצעות קופת גמל על פי תיקון 190 לפקודת מס הכנסה. עם זאת, מאז שצצה קופת גמל להשקעה, הרבה מהם החליטו להתלבט בין השניים והתחילו לצוף המון שאלות בנושא. אנחנו כאן כדי לעשות סדר בדברים. אך לפני הכול, כדי להבין מה ההבדל בין שתי האפשרויות, חשוב להפנות את הזרקור לכל אחת מהן ולהסביר על מהותה. רק כך תוכלו לבחור בהמשך את הפתרון המתאים ביותר.

אפשרות ראשונה: חיסכון בקופות גמל על פי תיקון 190

תיקון 190 הוא שינוי חקיקתי שנולד בשנת 2012, לאחר שמדינת ישראל החליטה שברצונה לעודד אנשים שבבעלותם סכומי כסף נזילים בחשבונות הבנק או בחסכונות אחרים לבצע הפקדה חד פעמית של הסכומים האלה לקופת גמל, על מנת שהכסף שלהם יצבור תשואה וכך יעבה את קצבת הפנסיה שלהם בבוא היום.

עידוד זה בא לידי ביטוי במגוון מישורים, למשל: דמי ניהול אטרקטיביים בהשוואה לאלו שמשלמים כשחוסכים בכלים אחרים, שללב הטבות מס אטרקטיביות במועד משיכת הכספים, גמישות במעבר בין מסלולי ההשקעה ואפילו אפשרות לשמור על נזילות הכספים, כך שניתן יהיה למשוך אותם בכל רגע נתון.

אפשרות שנייה: חיסכון באמצעות קופות גמל להשקעה

בשנת 2016 נולד מוצר חיסכון חדש – קופת גמל להשקעה. מדובר בפתרון שמאפשר חיסכון לכל מטרה ומציעה אלטרנטיבה מעולה לאפיקי חיסכון אחרים כגון תוכנית חיסכון או חיסכון בקרן נאמנות. החידוש המשמעותי של קופת גמל להשקעה הוא בכך שניתן למשוך את כספי החיסכון עוד לפני הפרישה, אך מי שיבחר למשוך את הכסף בגיל פרישה בתור קצבה מוכרת – יקבל פטור ממס.

עוד הבדלים בין קופת גמל לפי תיקון 190 לבין קופת גמל להשקעה

אלו ההבדלים העיקריים בין חיסכון בקופת גמל על פי תיקון 190 לבין קופת גמל להשקעה:

 קופת גמל לפי תיקון 190קופת גמל להשקעה
מהות המוצרבהתאם לתיקון 190, ניתן להפקיד כספים לכל מוצרי החיסכון הפנסיוניים (הקצבתיים): קרנות פנסיה, קופות גמל או פוליסות ביטוח מנהלים.   מטרת ההפקדות היא להגדיל את היקף הקצבה שהחוסך יקבל בגיל הפרישה.  מדובר באפיק חיסכון שמאפשר לחסוך לכל מטרה שהיא. זוהי אלטרנטיבה למכשירי חיסכון אחרים (למשל תוכניות החיסכון בחברות הביטוח וקרנות נאמנות), ודמי הניהול בו אטרקטיביים יותר מאלו שנגבים בפוליסות חיסכון.

שימו לב! קופת הגמל להשקעה אינה משלמת קצבה.   כלומר, לא תוכלו למשוך קצבת פנסיה חודשית וקבועה מקופת גמל להשקעה וגם לא לנייד את הכספים למוצר אחר המיועד לתשלום קצבה, אלא רק אם תבצעו משיכה הונית חד פעמית של כספי החיסכון שלכם.  
תשלום מס רווחי הון בזמן משיכת הכספיםהגעתם לגיל 60 והחלטתם למשוך את כספכם? תוכלו לבחור אם למשוך את כספכם כקצבת זקנה שפטורה מתשלום מס, או אם למשוך את הסכומים הצבורים עם חבות מס רווחי הון בשיעור של 15% על הרווח הנומינלי (במקום תשלום של מס רווחי הון בשיעור של 25% על הרווח הריאלי, שנהוג במכשירי חיסכון אחרים).   במעמד משיכת הכספים מקופת גמל להשקעה תחויבו בתשלום מס רווחי הון בשיעור של 25% מן הרווח הריאלי. עם זאת, לא חייבים לחכות לגיל 60 על מנת למשוך את הכספים.  
תנאי משיכת הכספיםניתן לבצע משיכה של כספי החיסכון רק אם אתם עומדים בקריוטריונים: א. חציתם את גיל 60. ב. קיבלתם כבר 3 פעמים קצבת פנסיה מינימלית בסך 4,525 ש"ח לכל הפחות (נכון לשנת 2020).   הפטור ממס ניתן כתלות בגיל וקבלת קצבת פנסיה מינימלית.   לכן, אם בחרתם לדחות את יציאתכם לגמלאות ועוד לא התחלתם לקבל קצבת פנסיה, תהיו חייבים לשלם מס בשיעור של 35% עבור משיכת הכספים מהחיסכון שלו לפי תיקון 190. זהו החיסרון העיקרי של מוצר זה.  כספי החיסכון מקופת גמל להשקעה ניתנים למשיכה בכל רגע נתון בתור סכום חד פעמי, ולא רק בגיל הפרישה.  
מגבלות במשיכת הכספים  במעמד ביצוע ההפקדות למכשירי חיסכון על פי תיקון 190, סכום של 34,848 ש"ח (תקף לשנת 2020) מכלל הסכומים המופקדים, מרותק לחיסכון באופן אוטומטי.   מאחר וניתנת הטבת מס בהפקדה עד סכום זה, אין אפשרות לבצע משיכה חד פעמית של מלוא הסכום שהופקד בחיסכון שלו לפי תיקון 190, מבלי לקבל אישור לכך ממס הכנסה.   כל זאת מאחר והגוף שמנהל את החיסכון, "צובע" את הסכום הנ"ל באופן אוטומטי כסכום המיועד לקצבה מזכה (קצבת פנסיה עם פטור ממס רווח הון) אותה ניתן לפדות בכפוף לתשלום מס שולי.   כלומר – יהיה ניתן למשוך סכום זה למשיכה הונית רק בגיל פרישה, לאחר שתגישו טופס 161ד', ובכפוף לקבלת אישור לכך מטעם מס הכנסה.  ניתן לבצע משיכה של מלוא הכספים הצבורים בקופת גמל להשקעה בכל שלב, ללא מגבלות מיוחדות על היקף המשיכה.   עם זאת, אין הטבת מס בעת הפקדת הכספים.  
תקרת הפקדה שנתיתבחיסכון על פי תיקון 190 לפקודת מס הכנסה, תקרת ההפקדה מוגדרת לפי גילו של החוסך, ומגיעה לכמה מיליוני שקלים.  ההפקדה בקופות גמל להשקעה מוגבלת עד סכום של 71,337 ש"ח לשנה (נכון לשנת 2020)    
ניוד החיסכוןהחיסכון בקופת גמל לפי תיקון 190 ניתן לניוד בין מסלולי השקעה וקופות גמל שונות בחברות שונות, מבלי שהפעולה תירשם בתור אירוע מס החייב בתשלום מס רווחי הון.   לכן, תוכלו לדחות את ההתחשבנות מול מס הכנסה עד למועד משיכת הכספים.  החל משנת 2020 קיימת אפשרות לנייד את כספי החיסכון בין קופות גמל להשקעה ובין מסלולים מבלי שהדבר ייחשב כאירוע מס הגורר תשלום מס רווח הון.  
מסלולי השקעהההפקדה לפי תיקון 190 נעשית למכשירי חיסכון פנסיוני במסלולי השקעה ותיקים, עם נתוני תשואה שניתן לעקוב אחריהם, וניהול השקעות מקצוע המבוצע בידי מנהלי ההשקעות של חברות הביטוח ובתי ההשקעות.ההפקדה לחיסכון בקופות גמל להשקעה היא במסלולי השקעה חדשים.  

תיקון 190 או קופת גמל להשקעה – איך לבחור נכון?

שני האפיקים שהצגנו בפניכם במאמר מאפשרים לכם להמיר את כספי החיסכון שלכם לקצבה שפטורה ממס. ההחלטה באיזה ממוצרי החיסכון הללו יותר ישתלם לכם לחסוך, תלויה בשני פרמטרים: טווח ההשקעה הדרוש, והגיל בו תהיו מעוניינים לפדות את כספי החיסכון שלכם.

אם אתם תכננים למשוך את כספיכם לפני שתחגגו יומולדת 60, הפתרון הרלוונטי הוא קופת גמל להשקעה. אפשרות זו מומלצת גם עבור כל מי שמתכנן למשוך את הכספים לאחר גיל 60, אך אינו זכאי לקבל קצבת פנסיה מינמלית לפי השיעור הקבוע בחוק (4,525 ₪ נכון לשנת 2020). לעומת זאת, למי שמתכנן למשוך את כספי החיסכון אחרי גיל 60, ויש לו זכאות לקצבת פנסיה מינימלית בסכום שנקבע בחוק, יוכל ליהנות מהטבות הניתנות במסגרת חיסכון במסגרת תיקון 190.

 רוצים לקבל פרטים נוספים?

המומחים של פתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח עומדים לשירותכם בכל עניין ובכל שאלה. לאורך השנים ליווינו אינספור לקוחות מול חברות הביטוח ובתי ההשקעות המובילים בארץ. נשמח לעמוד גם לשירותכם כדי שתוכלו ליהנות מביטחון כלכלי ומשקט נפשי בשנות הפרישה ובכלל. צרו איתנו קשר עוד היום ותיהנו משירות אדיב ומקצועי.

מה ההבדל בין חיסכון בקופת גמל לפי תיקון 190 לבין חיסכון בקופת גמל להשקעה
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
קיבוע זכויות בגיל פרישה
קיבוע זכויות בגיל פרישה: מה חשוב לדעת?

קיבוע זכויות בגיל פרישה הוא הליך חשוב שנועד למזער באופן ניכר את חבות המס שלכם על החיסכון הפנסיוני. יש ליזום את התהליך מול רשות המיסים, על מנת להימנע מתשלום סכום גבוה למדינה שלא לצורך. אז איך עושים זאת נכון?

קראו עוד »
איפה כדאי להשקיע 100 אלף ₪?
איפה כדאי להשקיע 100 אלף ₪?

איפה כדאי להשקיע 100 אלף ₪ היא שאלה שחולפת בראשם של אנשים רבים שהספיקו לצבור כסף פנוי.  השקעה של 100 אלף ₪ היא הזדמנות טובה להגדיל את ההון הפיננסי. עם זאת, חשוב לבחור את אפיק ההשקעה המתאים ביותר, בהתאם לצרכים ולמטרות שלכם. במאמר זה נתמקד בהשקעות בשוק ההון ונבחן את יתרונותיהם.

קראו עוד »
תכנון פנסיוני
תכנון פנסיוני – למה זה חשוב?

תכנון פנסיוני הוא צעד מבורך שיכול לשרת אתכם בעתיד. החיים הם מסע מאתגר, אבל גם מלא בהזדמנויות. אנחנו עובדים קשה כדי להקים משפחה, לרכוש בית, לחסוך כסף לעתיד. אבל מה יקרה לנו כשלא נוכל לעבוד יותר?

קראו עוד »
להצטרפות לקופת גמל תיקון 190
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.