הסיבה שכדאי לבחור במסלולי השקעה מסוכנים בהפקדות לתיקון 190

חיסכון בהתאם לתיקון 190 מתאים לחוסכים וותיקים, כלומר הם נמצאים במצב שהם כבר חוששים לסכן את החסכונות שלהם ולכן מעדיפים להשקיע אותו במסלולים סולידיים. אך כידוע, ככל שהמסלול פחות חשוף למניות, פוטנציאל יורד. אז תנו לנו לשבור לכם מיתוס – הפקדה בתיקון 190 במסלולי השקעה בסיכון גבוה יותר, יכול להיות טוב גם בגיל השלישי.

חוסכים לעתיד? תמיד תשאלו את עצמכם מה המטרה שלכם

תיקון 190 נולד לפני כעשור מתוך רצון של המדינה לעודד את החוסכים הוותיקים להגיל את ההון העצמי שלהם לקראת שנות הפנסיה, כדי לעזור להם לשמור על רמת החיים שאליה התרגלו במהלך שנותיהם כעובדים מן המניין.

בזכות תיקון 190 לפקודת מס הכנסה החוסכים יכולים להפקיד את כספיהם הנזילים שחסכו לאורך חייהם ולהעבירו למכשירים פנסיוניים כמו קרנות פנסיה, ביטוחי מנהלים וקופות גמל, וליהנות ממגוון יתרונות שווים. בין היתר, ישנן הטבות מס במעמד משיכת הכספים, ניתנת האפשרות להוריש את כספי הגמל בקלות למוטבים וליהנות מגמישות רבה בניהול של מכשירי החיסכון האלה.

היכן מושקעים הכספים במסגרת חיסכון לפי תיקון 190?

החוסכים שבוחרים להפקיד את כספיהם הנזילים בהתאם לתיקון 190 לפקודת מס הכנסה, למעשה משקיעים אותו במוצרי חיסכון שמושקעים בבורסה. מדובר בחיסכון באמצעות כל אחד ממכשירי החיסכון הפנסיוניים הקצבתיים, כלומר: קרן פנסיה, ביטוח מנהלים או קופת גמל חדשה.

מדוע מומלץ להשקיע דווקא בקופת גמל לפי תיקון 190?

הודות לתיקון 190 שנכנס לתוקפו בשנת 2021 קופות הגמל כיום נחשבות לאפיקי החיסכון המשתלם ביותר (בניגוד לפוליסות ביטוח מנהלים או פוליסות חיסכון, שני אפיקים פופלריים נוספים בקרב ציבור החוסכים הוותיקים שמתכוננים לקראת פרישתם).

בהשקעה בקופת גמל לפי תיקון 190 משתלמת בכמה היבטים, אך בעיקר בגלל שאם מפקידים כספים לקופת גמל במסגרת תקנה 190 ניתן ליהנות ממגוון רחב של מסלולי השקעה והמעבר ביניהם קל, פשוט, נוח וללא כל קנה או עמלה. וכך אפשר בכל רגע נתון להחליט על רמת הסיכון שבה מעוניינים לחשוף את ההשקעה לסיכון, בהתאם לגובה התשואה ששואפים להשיג על הכספים.

מעבר לכך, עם קופת גמל תוכלו ליהנות מיתרונות רבים נוספים, למשל דמי ניהול נמוכים יותר מאלה שמשלמים בביטוח מנהלים. כל אלה הופכים את ההשקעה בקופת גמל בהתאם לתיקון 190 למשתלמת ביותר עבור פורשים שעומדים לצאת לגמלאות ומעוניינים לבצע היוון כספים עם פרישתם (משיכה חד פעמית).

מסלולי ההשקעה העומדים לבחירתכם בעת חיסכון בקופת גמל לפי תיקון 190

כאשר חוסכים בקופת גמל לפי תיקון 190 צריך לבחור בין מגוון מסלולי השקעות. כדי לבחור את המסלול המתאים ביותר לכם, ניתן לבדוק את נתוני התשואה שהניב כל אחד מהם לאורך זמן.

במסגרת מסלולי ההשקעה למעשה משקיעים את כספיכם במוצרים פיננסיים ושווקים שונים בהתאם להעדפותיכם האישיות. למעשה, תוכלו להחליט אם לפצל את השקעותיכם או להעביר את הכספים ממסלול א' למסלול ב' או למסלול אחר, והכול בהתאם לרמת הסיכון שבה אתם מעוניינים.

תוכלו למצוא מסלולי השקעה סולידיים ברמת סיכון נמוכה, מסלולים עם חשיפה מצומצמת למניות ומסלולים ברמת סיכון גבוהה עם חשיפה מנייתי גבוהה. מעבר לזאת, במסגרת חיסכון בקופת גמל על פי תיקון 190 תוכלו להשקיע גם בנכסים בלתי סחירים, למשל נכסי נדל"ן, ניירות ערך מכל העולם, הנפקדות, תשתיות ועוד.

ללא ספק מדובר באפיק השקעות משתלם ואיכותי, שאינו זמין כמעט במכשירי ההשקעה האחרים. יש לזכור שניהול ההשקעות באפיק זה מתבצע על ידי מנהלי השקעות מקצועיים מטעם הגוף שמנהל עבורכם את הקופה (כלומר, בית השקעות או חברת ביטוח).

מדוע מסלולי השקעה בסיכון גבוה יכולים להתאים גם למבוגרים שמשקיעים לפי תיקון 190?

תיקון 190 לפקודת מס הכנסה מאפשר לחוסכים בני 60 ומעלה, שמקבלים קצבת פנסיה מזערית המזערית הקבועה בחוק (4,498 ₪ נכון לשנת 2021), לבצע משיכה הונית של כספי הגמל שלהם. מי שעומד בדרישות הסף, ישלם על משיכה זו מס רווחי מוזל: רק 15% על הרווח הנומינלי, במקום 25% מתוך הרווח הריאלי.

מדובר בהטבת מס מאוד משמעותית במעמד פדיון הכספים, ובמיוחד כשהאינפלציה נמוכה. לכן, אם אתם מפקידים כספים לקופת גמל לפי תיקון 190 יתכן וישתלם לכם להגדיל את החשיפה למניות, ולצמצם את החשיפה להשקעות בסיכון במוצרי חיסכון אחרים (למשל פוליסת חיסכון, קרן נאמנות או תיק מניות מנוהל), שבהם אתם צפויים כאמור לשלם מס רווחי הון של 25% כשתמשכו הכספים.

מי שמעביר את החסכונות הנזילים שלו מחשבון הבנק או הפיקדון הבנקאי השמרני כדי להשקיע אותם במסלולים הסולידיים, למעשה מפספס את פוטנציאל הרווח שמציע התיקון לחוסך.

ומה יקרה לכסף שלכם אם חלילה הבורסה תקרוס באופן בלתי צפוי?

שלא כמו במסגרת השקעות בבורסה (למשל באמצעות קרנות נאמנות), במסגרת קופות גמל תיקון 190 אתם יכולים להעביר את הכספים שהפקדתם בין מסלולי השקעה שונים בכל שלב, לפי המצב בשוק ההון והעדפתכם האישית לגבי חשיפת התיק למניות. לא מדובר באירוע שכרוך בתשלום מס רווחי הון. לכן, אתם ממש יכולים ליהנות כפליים: גם להרוויח וגם לחסוך בהוצאות הניהול ובתשלום המסים. תוכלו לעבור בקלות רבה בין המסלולים כאוות נפשכם.

מסלולי השקעה בתיקון 190
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
קיבוע זכויות בגיל פרישה
קיבוע זכויות בגיל פרישה: מה חשוב לדעת?

קיבוע זכויות בגיל פרישה הוא הליך חשוב שנועד למזער באופן ניכר את חבות המס שלכם על החיסכון הפנסיוני. יש ליזום את התהליך מול רשות המיסים, על מנת להימנע מתשלום סכום גבוה למדינה שלא לצורך. אז איך עושים זאת נכון?

קראו עוד »
להצטרפות לקופת גמל תיקון 190
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.