האם חובה לעשות ביטוח חיים למשכנתא

אחת השאלות הנפוצות ביותר לקראת נטילת הלוואה מהבנק לצורך רכישת דירה היא האם חובה לעשות ביטוח חיים למשכנתא? אז התשובה מעט מורכבת ותלויה בסיטואציה. במאמר זה ננסה לספק לכם מענה לשאלה זו.

האם אפשר לקחת משכנתא ללא ביטוח חיים?

אם הגעתם למאמר שלנו, כנראה שזה בגלל אחת משתי סיבות: או שחשוב לכם לצמצם בהוצאות ואתם רוצים לחסוך כסף ומעוניינים לוותר על ביטוחים שאינם הכרחיים או שנתקלתם בסירוב של חברות הביטוח כי רציתם לעשות ביטוח חיים (או שאתם חוששים מפני סירוב שכזה, כי אתם מתמודדים עם מחלה קשה או שאפילו כבר החלמתם ממנה).

האם חובה לעשות ביטוח חיים למשכנתא או שזו המלצה בלבד?

החוק במדינת ישראל קובע כי כל מי שנוטל הלוואה מהבנק לצורך רכישת בית או דירת מגורים מחויב לעשות ביטוח חיים למשכנתא. מדובר בהלוואה לטווח הארוך, שנועדה להשלים את הפער בין עלות הנכס בפועל לבין ההון העצמי שקיים ברשותכם. ההלוואה נפרשת על פני שנים רבות באמצעות החזרים חודשיים עם ריבית. המדינה רוצה להגן על הבנקים ועל אזרחיה, ולכן היא מחייבת את הלווים לעשות ביטוח חיים למשכנתא.

כך, אם חלילה אחד הלווים נפטר טרם השתלמת ההחזרים, חברת הביטוח תספק את הסכום הנדרש על מנת לכסות את ההלוואה, ומשפחתו של הנפטר תקבל את הנכס לידיה ותוכל להמשיך להתגורר בו. חשוב גם לציין שמוות פתאומי של אחד הלווים עלול להוביל למצב שההכנסות של המשפחה מצטמצמות ועלול להיווצר קושי לעמוד בהתחייבות לבנק. מאחר והבנק מוגדר כמוטב בלתי חוזר הוא זה שמקבל קודם כל את הכספים מחברת הביטוח, ורק אם תישאר יתרה, המוטבים של המבוטח יקבלו אותה.  

האם חובה לעשות ביטוח חיים למשכנתא באמצעות הבנק?

לא רק שזו לא חובה לעשות ביטוח חיים למשכנתא דרך הבנק, החוק במדינת ישראל אוסר על הבנק לחייב את הלווה לרכוש את הביטוח באמצעותו. כל עוד הפוליסה עומדת בדרישות החוק והבנקים (שעבוד הדירה לבנק וסכום ביטוח גובה סכום ההלוואה ומעלה), הרי שניתן לרכוש את הביטוח בכל חברת ביטוח שתבחרו. בהחלט מומלץ לפנות לסוכן ביטוח מקצועי שיוכל לבצע בשבילכם השוואת מחירים ותנאים בין כל החברות ולבחור את זו שמעניקה לכם את הכיסוי האידיאלי.

מה עושים במקרה שחברות הביטוח מסרבות לבטח אתכם?

אם לא תציגו בפני הבנק אישור על רכישת ביטוח משכנתא מתאים, הבנק עלול שלא לאשר הלוואתכם. לכן, אם אתם מתמודדים או שהחלמתם ממחלה קשה או שאפילו אם יש לכם היסטוריה משפחתית בריאותית מורכבת, חשוב מבעוד מועד לגשת לסוכן ביטוח שמתמחה בהתאמת ביטוח חיים ללא הצהרת בריאות. רק סוכן כזה יוכל לעזור ולהדריך אתכם כיצד לרכוש ביטוח חיים ללא הצהרת בריאות, כדי שתוכלו לרכוש לעצמכם נכס.

האם ניתן לוותר על ביטוח חיים למשכנתא כדי לחסוך עלויות?

כאמור מדובר בהכרח חוקי במדינת ישראל, ולא ניתן לוותר על ביטוח חיים למשכנתא על מנת לצמצם בהוצאות. בנוסף חשוב להבין, שבביטוח חיים למשכנתא המוטב הראשי של הבנק, ותינתן לו עדיפות על פני המשפחה. ביטוח חיים נועד לעזור למשפחה במקרה של מוות בטרם עת של המבוטח באמצעות סכום משמעותי, וחשוב שיהיה לכם ביטוח כזה, בעיקר אם מישהו נתמך בכם כלכלית.

עם זאת, בדיקת תיק הביטוח שלכם יכולה לתת לכם תמונה מלאה של מצב הביטוחים שלכם. ביטוח מסוג זה לעתים נכלל במסגרות של מקומות העבודות, ובדגש על חסכונות ארוכי טווח. חשוב לדעת על מה בדיוק אתם משלמים, ואיזה ביטוחים שיש לכם, וייתכן שלאחר בדיקה כזו, תוכלו לקבל פרטים שיאפשרו לכם לצמצם את התשלומים על ביטוחים כפולים או מיותרים.

אז האם זה חובה לעשות ביטוח חיים למשכנתא?

ראינו שהתשובה היא כן, ושיש דרכים לעשות ביטוח למשכנתא גם אם חברות הביטוח סרבו לקבל אתכם וגם יש דרכים לחסוך על ביטוח חיים אם אתם מעוניינים לצמצם הוצאות. כדי לקבל פרטים נוספים אתם מוזמנים להשאיר פרטים בטופס באתר והמומחים של פתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח ישמחו לחזור אליכם בקרוב כדי להתאים עבורם את הפוליסה המושלמת.

האם חובה לעשות ביטוח חיים למשכנתא (1)
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
ביטוחים בזמן חירום
ביטוחים בזמן חירום – כל מה שחשוב לדעת

המציאות הישראלית מחייבת אותנו להיות מוכנים לכל מצב, גם לזמני חירום ומלחמה. במצבים אלו, הצורך להיות מבוטחים כראוי עולה אף יותר, כדי להגן על עצמנו ועל יקירינו ורואים את הסכנה לנגד עינינו. אבל פעולה מתוך פחד, עלולה לגרום גם לטעויות. אז איך לעשות זאת נכון?

קראו עוד »
ביטוח חיים משלים
ביטוח חיים משלים – חשוב או מיותר?

לרוב האנשים קיימת פוליסת ביטוח חיים בסיסית במסגרת הביטוח הפנסיוני שלהם, המכונה ביטוח שארים. אך האם היא אכן מספקת או ששווה לשקול לרכוש ביטוח חיים משלים, כדי שאם חלילה הנורא מכל יקרה, עתיד המשפחה יהיה מובטח?

קראו עוד »
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.