קיבוע זכויות: כך תחסכו כמיליון ש"ח בפנסיה

אם הגעתם לגיל פרישה, כדאי שתכירו את טופס 161 ד' – טופס קיבוע זכויות. מהם התנאים לקבלת הטבת מס, מה כולל תהליך הגשת הטופס ולמה חשוב לשים לב? על שאלות אלה ונוספות נענה במאמר שלפניכם.

האם ידעתם שמגיע לכם פטור?

האם ידעתם שכל אחד שיוצא לגמלאות זכאי לפטור ממס של 796,000 ₪ נכון לשנת 2020, פטור שבשנים הקרובות אף צפוי לעלות ולהגיע ל – 1,026,306 ₪? לצערנו, לפי הסטטיסטיקה העגומה, רוב הסיכויים שמידע זה טרם הובא לידיעתכם.

לפי התנועה לחופש המידע רק כ- 60 אלף אזרחים הגישו בקשה לקיבוע זכויות, ואכן ממצים את זכויותיהם בהקשר של הטבות המס. מדובר על נתון זעום ביותר, ומסתבר שרוב הישראלים משלמים מס מיותר קצבת הזקנה שלהם.

מה המשמעות של קיבוע זכויות לפנסיה?

טופס 161 ד, שנקרא גם טופס קיבוע זכויות, הוא מה שמאפשר לכם לנצל את הפטור ממס ההכנסה שמגיע לכם עם הגעתכם לגיל פרישה. טופס זה מאפשר לכם לקבל את הכסף שצברת כסכום חד פעמי, כקצבה חודשית ואפילו כשילוב של שתי האפשרויות האלה. בזכות הטופס הזה תוכלו לחסוך לכם המון כסף – כמיליון שקלים ואפילו יותר בעתיד!

כמו כן אתם יכולים לנצל את הפטור שלכם על הפיצויים המגיעים לכם בעת פרישה (שמגיעים לכם מ- 32 השנים האחרונות לפני גיל פרישה). עם זאת, יש לציין כי כל משיכה של שקל פיצויים, פוגעת ב- 1.35 מיתרת ההון שלכם. כלומר, על כל 100,000 ₪ פיצויים פטורים, יתרת הפטור תקטן ב-135,000 ₪ כשהם צמודים למדד. מדוע זה כך? כי המטרה של המדינה היא שאתם תייעדו את הכספים שחסכתם לשם קצבת פנסיה ולא על מנת שתמשכו סכומים גבוהים של פיצויים פטורים. לכן חשוב לשקול היטב את ההשקעה הכלכלית על משיכת הפיצויים או קבלת כקצבת פנסיה.

למי זה מיועד והאם זה מומלץ?

קיבוע זכויות הוא למעשה חלק בלתי נפרד מתיקון 190 בפקודת מס הכנסה. מדובר בהליך שמאפשר לכל מי שמגיע לגיל פרישה (67 לגברים ו- 62 לנשים נכון להיום) לקבל פטור ממס הכנסה על הפנסיה. כל מי שהחל לקבל קצבה שהיא מעל המינימום המוגדר (4,525 ₪ נכון לשנת 2020), רשאי למשוך את כספו בהתאם לתקרת ההון המוגדרת.

כדאי מאוד לבצע קיבוע זכויות, כי ללא קיבוע זכויות תמשיכו לשלם מס גבוה יותר על קצבת הזקנה שלכם. שימו לב שלא מקבלים באופן אוטומטי את הפטור ממס על קצבת הזקנה ואם לא תגישו את הטופס, אז לא תקבלו את הפטור ממס שמגיע לכם.

אם קצבת הזקנה שלכם נמוכה, ואתם ממשיכים לעבוד במשרה חלקית, קיבוע זכויות עשוי לפטור אתכם לגמרי ממס הכנסה. כמו כן באמצעות הליך זה, תוכלו למשוך סכומים חד פעמיים בפטור ממס מהחיסכון הפנסיוני שלכם.

כיצד מתבצע ההליך?

כדי לבצע את ההליך, יש קודם כל למלא טופס 161 ד (בקשה לקיבוע זכויות) ולהגיש אותו לפקיד השומה במס הכנסה, לאחר שהוא מלא וחתום. בטופס זה עליכם, בין היתר, לבחור כיצד ברצונכם לממש את ההטבה שמגיעה לכם. לאחר מכן עליכם להגיע אל פקיד השומה במס הכנסה. הפקיד יסדיר עבורכם את הטבת הפטור במס.

>>> להורדת טופס בקשה לקיבוע זכויות לפי סעיף 9א לפקודה (161ד)

הליך קיבוע זכויות נעשה אצל פקיד השומה במס הכנסה, במטרה להסדיר את הטבת הפטור ממס. מלבד הטופס, תצטרכו לספק לפקיד מידע ומסמכים רלבנטיים אחרים, כגון:

  • אישורי יתרות עדכניים מקופות הגמל
  • אישור בדבר גובה הקצבה הצפויה מקופות הגמל
  • דוח מהמסלקה הפנסיונית עם פירוט מדויק של כול כספי החיסכון הפנסיוני
  • מסמכים נוספים על אירועי פרישה שנעשו בעבר (טפסי 161 מכל המעסיקים).

לאחר שהפקיד יעבור על כל המידע והנתונים, הוא יקבע את שיעור הפטור שאתם זכאים לו.

מה עדיף – לבצע משיכה חד פעמית או לקבע זכויות על הקצבה?

לכל אדם ייתכן ויהיה עדיף משהו אחר: במידה והאדם חלילה חולה, יהיה עדיף לנצל את קיבוע הזכויות לצורך היוון,  מאחר ואין לדעת כמה יוכל ליהנות מקצבתו בעתיד. לעומת זאת לאדם בריא מומלץ לקבל כמה שיותר פטור על הקצבה, במידה ואינו זקוק לכספים באופן מיידי.

פרשתם לגמלאות ורק עכשיו גיליתם מה זה קיבוע זכויות – מה עושים?

חשוב לדעת שאם הגעתם לגיל פרישה ושכחתם או לא ידעתם שעליכם לקבל את זכויותיכם, לא הכול אבוד. בהחלט אפשר לבצע את ההליך ולקבל החזרי מס רטרואקטיביים, עד 6 שנים לאחור.

למה חשוב לשים לב בעת קיבוע זכויות במס הכנסה?

הבחירות בטופס קיבוע זכויות הן מחייבות, ולאחר שחלפו 90 ימים ממועד הגשת הבקשה לא ניתן לשנות אותן. מדובר בהליך בלתי הפיך! לכן ממש כדאי לפנות ליועץ פרישה שמתמחה במיסוי פנסיוני, כדי לבצע תכנון כלכלי חכם ונכון.

שימו לב שאמנם אתם בוחרים בטופס 161 כיצד לנצל את הפטור על הקצבה, ואת ההגדלות העתידיות בפטור. אם בחרתם בהיוון קצבה, ייתכן ורשות המסים תעיר לכם שביצעת בחירה לא מיטבית, כי מבחינתה הבחירה האידיאלית היא ניצול פטור בקיבוע זכויות על קצבת הזקנה.

יש לכם שאלות נוספות?

המומחים שלנו בפתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח ישמחו לעמוד לשירותכם בכל עניין ושאלה. אתם מוזמנים לפנות אלינו בכל עת, ואנחנו נחזור אליכם בהקדם.

מוצרים נוספים

קרן פנסיה כללית
שכירים ועצמאים המעוניינים לחסוך ולצבור כמה שיותר כספים לפנסיה, יכולים לעשות זאת באמצעות קרנות הפנסיה השונות, לרבות אמצעות קרן פנסיה כללית. מה ההבדל בינה לבין הקרן המקיפה? על כך במאמר שלפניכם. ההבדלים בין קרן פנסיה מקיפה לקרן פנסיה כללית בקרן פנסיה כללית החוסכים יכולים …
ביטוח מנהלים
ביטוח מנהלים הוא אפיק חיסכון פנסיוני בעל יתרונות רבים. גם אם אתם צעירים ונראה לכם שהפנסיה עוד רחוקה מכם שנות אור, חשוב להתחיל לחסוך כמה שיותר מוקדם, באמצעות מוצרי חיסכון ארוכי טווח. מה זה ביטוח מנהלים בכלל? גם אם אתם צעירים ונראה לכם שהפנסיה עוד רחוקה מכם שנות אור, חש…
קרן פנסיה מקיפה
החוסכים באמצעות קרן הפנסיה המקיפה נהנים גם מחיסכון פנסיוני וגם ממרכיב ביטוחי המגן עליהם במקרה של נכות ואובדן כושר עבודה. מה עוד כדאי לדעת על מוצר אטרקטיבי זה? קרן פנסיה מקיפה – מהי? בשוק הפנסיוני היום ניתן למצוא מוצרים אטרקטיביים לחיסכון, ביניהם קרן הפנסיה המ…
מטריה ביטוחית לקרן הפנסיה – השלמת חובה לחוסכים
גם אם אתם חוסכים את כספכם בחיסכון פנסיוני, מומלץ מאוד שתהיה לכם גם מטריה ביטוחית, כדי שבעת הצורך תהיו באמת מכוסים. במאמר זה נסביר מדוע היא כל כך חשובה, מהן יתרונותיה במקרה של אובדן כושר עבודה, ואילו הרחבות ניתן להוסיף לפרקי היסוד של הפוליסה. מהי מטריה ביטוחית ולמי היא …
פוליסה מאחדת צבירות חיסכון
מרבית חברות הביטוח העמידו בשנים האחרונות לרשות הלקוחות את האפשרות לרכז צבירות חיסכון פנסיוני בפוליסה אחת. מהי פוליסה מאחדת צבירות חיסכון? מדובר בפוליסת ביטוח במעמד קופת גמל המאפשרת איחוד של צבירות חיסכון ממוצרים פנסיוניים שונים.הפוליסה הינה במעמד קופת גמל המשלמת ל…
ייעוץ פרישה
כיצד ניתן להבין אם הסכום שצברתם לפנסיה מספיק? אם לא, מה ניתן לעשות בנושא? ובעצם, מה זה בכלל "מספיק"? על שאלות אלו, בגדול, מנסים לענות בשירות ייעוץ פרישה. עם חובת ההפרשה לפנסיה לשכירים ולעצמאים, יחד עם העלייה בפופולריות של אמצעי חסכון נוספים – המונח "ייעוץ פרישה" נהיה רלוו…
קופת גמל
המונח קופת גמל כולל בתוכו מגוון אפיקי חיסכון והשקעה לטווח קצר, בינוני וארוך. יתרונות המיסוי הופכות אותם לאטרקטיביים במיוחד, הן לשכירים והן לעצמאים. חיסכון לפנסיה באופן פרטי לא נחשבת כיום להמלצה אלא לחיסכון חיוני לכל אדם – ויפה שעה אחת קודם. האפשרויות לחיסכון פנס…
הכנסה חודשית קבועה
פרשתם מעבודה ויש ברשותכם סכום כסף גדול ? אפשרות מעניינת תהיה להמיר את הסכום הגדול שקיבלת להכנסה חודשית קבועה לכל החיים ו/או לתקופת זמן לפי בחירתכם. כל מה שעליכם לעשות הוא להפקיד את הסכום באופן  חד פעמי ולמשוך הכנסה חודשית לאורך זמן. הכנסה חודשית/משיכה לשיעורין&nbs…
קרן פנסיה – הביטוח הפנסיוני הזול והנפוץ ביותר
קרן פנסיה היא אחד המוצרים הפופולריים ביותר בתחום החיסכון הפנסיוני, ולא בכדי. במאמר זה נסביר מה זה בכלל קרן פנסיה, מהם היתרונות והחסרונות שלה, איך היא עובדת, במה היא שונה ממוצרים פנסיוניים אחרים ובקיצור – את כל מה שרציתם לדעת על קרן פנסיה והתביישתם לשאול. אז מהי קרן פנסיה בעצ…
קרן השתלמות
קרן השתלמות היא אפיק חיסכון משתלם ביותר. מכיוון שהשם קצת מבלבל לא כולם מקשרים זאת ישירות עם מוצר שקשור לחיסכון כמו קופת גמל, אבל בעצם מדובר אפיק חיסכון לכל דבר. מהי קרן השתלמות? הקרן מיועדת לחוסכים לטווח ארוך או בינוני – בין אם מדובר על עובד שכיר, שנהנה מהפקדות של …

מאמרים נוספים בנושא זה

רוצים לפרוש בלי דאגות?
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.

לקבלת הצעה לביטוח או לחיסכון עוד היום
במחיר המשתלם ביותר מכל חברות הביטוח בישראל
השאירו פרטים, ונציג יחזור אליכם מיד לשיחת ייעוץ