כל מה שצריך לדעת על אישור העדר תביעות בביטוח רכב

כדי לרכוש ביטוח מקיף או ביטוח צד ג' חשוב שיהיה לכם אישור העדר תביעות בביטוח רכב. אישור כזה יכול להוזיל את המחיר שתשלמו על הביטוח באופן משמעותי, ולכן חשוב שתדעו איך תוכלו להשיג אותו.

המפתח להוזלת מחיר ביטוח הרכב שלכם

החוק במדינת ישראל מחייב כל בעל רכב לרכוש ביטוח חובה, ובלעדיו אתם עלולים להיות חשופים לקנסות ועונשים כבדים, במיוחד אם תהיו מעורבים חלילה בתאונת דרכים. רוב בעלי הרכבים אינם מסתפקים בביטוח זה, ואף מבטחים את עצמם בביטוח מקיף ואפילו בביטוח צד ג', שנחשבים לביטוחי רשות.

לביטוחים מקיף וביטוח צד שלישי לרכב יש יתרונות רבים, כשהעיקרי שבהם הוא שהם מעניקים לנו שקט נפשי, לצד כיסוי רחב בשלל סיטואציות ביטוחיות, לרבות נזק שנגרם לרכב כתוצאה מתאונת דרכים, פגעי מזג האוויר, ניסיון גניבה ופריצה, נזק לרכבים אחרים ועוד.

עלות ביטוחי הרכב מושפעת מפרמטרים רבים, כגון: גיל וותק על הכביש, סוג הרכב, שנת ייצור, שווי הרכב, מערכות מיגון ובטיחות שמותקנות ברכב וכדומה. ביטוחי הרשות עולים לא מעט כסף, אך קיימת אפשרות ליהנות ממחיר אטרקטיבי בזכות מסמך שנקרא אישור העדר תביעות בביטוח רכב. לכן בפעמים רבות ממליצים שלא לתבוע את ביטוח הרכב, כדי לא לפגוע בהעדר תביעות. אם אתם לא בטוחים, מומלץ להתייעץ עם סוכן ביטוח אמין ומקצועי שיסביר לכם מהן ההשלכות של המהלך ויעזור לכם להחליט האם להפעיל את הביטוח.

מה זה מסמך העדר תביעות?

ראשית, חשוב לציין שמדובר במסמך שמונפק אך ורק למי שרכוש ביטוח מקיף או ביטוח צד ג'. במידה ואתם רוכשים רק ביטוח חובה, דעו שיש מסמך ספציפי המיועד רק לשם כך. מדובר למעשה באישור שמונפק על ידי מי שמבטח את הרכב שלכם, לרוב לקראת תאריך חידוש הביטוח. מטרתו של אישור זה היא לשקף את היסטוריית התביעות שלכם במהלך 3 השנים האחרונות. מסמך זה הוא בעל הכרעה משמעותית בנוגע לשאלת הזכאות שלכם להנחה. במידה ולא הגשתם תביעה נגד חברת הביטוח, לרוב תוכלו ליהנות מהנחה בעלות הביטוח.

מדוע חברות הביטוח דורשות את האישור הזה?

אישור העדר תביעות בביטוח רכב הוא אמצעי חשוב עבור חברת הביטוח להעריך סיכונים על סמך העבר הביטוחי שלכם, ותוך התייחסות למספר התביעות שהגשתם בשנים האחרונות. אם הגשתם הרבה תביעות, חברות הביטוח מסיקות שהם חשופות להפסד, ואז הן מייקרות את הפוליסה שלכם או אפילו מסרבות לבטח אתכם. מי שיוצא מורווח מהעניין הוא נהגים זהירים שנהנים מהנחה במחירים של ביטוח מקיף וביטוח צד ג' לרכב, שיכולה להגיע עד לכ- 50% מהתעריף ובנוסף גם ליהנות מהטבות נוספות, כגון: הנחה/ביטוח דמי השתתפות עצמית, כתבי שירות מורחבים לרכב ועוד.

ההיגיון הוא פשוט: מבוטח שהגיש תביעת ביטוח מסומן בתור מי שעלול להגיש תביעות נוספות מבחינה סטטיסטית. לכן חברות הביטוח מעלות את הפרמיה שלו, כדי לשמור על הרווחיות שלהן אל מול פוטנציאל הסיכון. העניין דומה מעט לתחום ביטוחי הבריאות: אנשים בעלי היסטוריה רפואית משפחתית או בעלי משקל יתר או מעשנים משלמים יותר על הפוליסה לעומת אנשים בריאים וללא היסטוריה רפואית מורכבת.

מתי תידרשו להציג טופס העדר תביעות?

אם אתם מעוניינים לחדש או לרכוש ביטוח רכב חדש, חברות הביטוח יבקשו מכם להציג אישור העדר תביעות לביטוח רכב. הטופס עצמו נשלח  בדואר על ידי חברת הביטוח שממנה רכשתם את ביטוח הרכב בשנה שחלפה, ולרוב הוא יגיע עם מסמכים לחידוש הביטוח. ניתן לבקש אותו גם מחברת הביטוח או מהסוכן שממנו רכשתם את הפוליסה, והם חייבים לספק את המסמך תוך זמן סביר.

חברת הביטוח מודעת לכך שאם מבוטח מבקש ממנה אישור העדר תביעות בביטוח רכב, משמעות הדבר היא שהוא רוכש רכב נוסף ומבקש את המסמך כדי לקבל הצעת מחיר עם הנחת העדר תביעות או לחלופין שהמבוטח מעוניינים להעביר את הביטוח לחברה אחרת.

לכן חברות הביטוח לא תמיד ששות לספק את המסמך הנדרש, ומנסה להעביר אותו תהליך של שימור לקוחות, שיכול להיות מאוד לא נעים. במקרה כזה, ניתן לפנות למחלקת תביעות הציבור של חברת הביטוח, ולהגיש בקשה רשמית שמתועדת במייל או בפקס. אם האישור לא התקבל תוך זמן סביר, אפשר ומומלץ לפנות לאגף פניות הציבור באתר של משרד האוצר ולהגיש תלונה על חברת הביטוח.

האם העדר תביעות בביטוח צד ג' שווה בערכו להעדר תביעות בביטוח מקיף?

בגדול התשובה היא לא. אם נהיה יותר ספציפיים – העדר תביעות בביטוח צד ג' יעניק לכם הנחה בחידוש או ברכישת ביטוח צד ג', אך לא בהכרח ברכישת ביטוח מקיף וגם ההפך נכון. ביטוח צד שלישי שונה מביטוח מקיף, כי הוא מכסה פחות מקרים.

עם זאת, חשוב לציין כי יש חברות ביטוח שרואות במבוטחים עם עבר נקי שיש בידם רק ביטוח צד ג' הוכחה שמדובר בנהגים זהירים, ולכן מבחינתם הם יכולים ליהנות מהנחה גם בביטוח מקיף: שנתיים של העדר תביעות בצד ג' ייחשב כשנה בביטוח מקיף ללא תביעות, 3 שנים של העדר תביעות בצד ג' ייחשבו כשנתיים בביטוח מקיף, 4 שנים של העדר תביעות בצד ג' ייחשבו כ- 3 שנים בביטוח מקיף וכו'. כמו כן יש חברות ביטוח שמחשיבות שנתיים צד ג' ושנה במקיף, כ- 3 שנים ללא תביעות בביטוח מקיף לרכב.

כיצד מקבלים אישור העדר תביעות בביטוח רכב?

מאחר ובשנים האחרונות התקבלו פניות ותלונות רבות של הציבור שנתקלו בקושי לקבל את האישור ישירות מחברות הביטוח. לכן משרד האוצר החליט לחייב אותן להציע את דוח התביעות באמצעות אתר הר הביטוח. האתר של משרד האוצר מפשט את תהליך קבלת אישור העדר תביעות בביטוח רכב, ומאפשר לכם לקבל אותו בכל עת, מכל מקום שיש בו אינטרנט ובלחיצת כפתור.

איך להנפיק מסמך העדר תביעות מאתר הר הביטוח?

  1. היכנסו לאתר הממשלתי בכתובת: https://harb.cma.gov.il/. זוהי הכתובת של אתר הר הביטוח.
  2. לחצו על הכפתור "חיפוש ביטוחים על שמי"
  3. הזינו את הנתונים האישיים שלכם: מספר תעודת זהות, תאריך ההנפקה של תעודת הזהות, האם יצאתם מהארץ ב3 שנים האחרונות או האם הנפקתם דרכון. לאחר מכן אל תשכחו לאשר את תנאי השימוש באתר.
  4. במסך שתקבלו לחצו באמצעות העכבר על הכפתור "עבר ביטוחי לרכב"
  5. הזינו את מספר הרישוי שלכם ולחצו על "הוסף רכב". במידה וברשותכם כמה רכבים, תוכלו להוסיף גם אותם לצורך הנפקת הדוח. כשתסיימו להזין את הנתונים הנדרשים, לחצו על הכפתור "הפק דוח" ומיד לאחר מכן תקבלו אישור העדר תביעות בביטוח רכב.
  6. שמרו את המסמך באמצעות צילום המסך באמצעות לחיצה על כפתור PRINT SCREEN שנמצא במקלדת שלכם ושמירות בקובץ WORD או במסמך אחר. לחלופין – שלחו אותו לחברת הביטוח באמצעות לחיצה על אייקון המעטפה שנמצא בראש העמוד.

ואם אין לכם בכלל עבר ביטוחי?

לאנשים מסוימים אין בכלל עבר ביטוחי, לא לטובה ולא לרעה. אנשים אלה למעשה עומדים לפני רכישת רכב חדש, שמעולם לא היה להם רכב, ורוצים ליהנות גם כן ממחיר מוזל על ביטוח הרכב. האם זה אפשרי? אז במקרים מסוימים התשובה היא כן.

נהגים צעירים שרוכשים לראשונה רכב על שמם – במקרים מסוימים, ועד גיל 30, אם אתם מתגוררים עם הוריכם, תוכלו לקבל העדר תביעות בביטוח הרכב שלהם.

נהגים שהתניידו ברכב ליסינג וכעת רוכשים רכב – אפשר לקבל אישור רשמי מקצין הרכב של החברה שמפרט את העבר הביטוחי של הנהג. דוח זה מונפק במיוחד עבור חברות הביטוח.

אנשים בעלי רישום בעלות רכב משותפת עם אדם בעל מסמך העדר תביעות – לעתים אפשר לשקול רישום בעלות רכב משותפת וליצור פוליסית ביטוח עם שני שמות, של הנהג הוותיק ושל הנהג נטול הוותק. חברות הביטוח נוטות להסתמך בדר"כ על אישור של הנהג בעל הרכב וכך ניתן יהיה להרוויח את אישור העדר התביעות. עם זאת, קחו עצה זאת בערבון מוגבל, כי שינוי בעלות על רכב פוגעת בערך הרכב לפי כללי המחירון. מומלץ להתייעץ קודם כל עם סוכן ביטוח מנוסה שמבין את התחום היטב.

האם אפשר לרכוש ביטוח רכב אם יש לכם הרבה תביעות?

חברות הביטוח מנהלות רשימה של בעלי רכבים שהגישו לפחות 2 תביעות ב- 3 השנים האחרונות. אם הן רואות שהגשתם תביעות, יתכן יציעו לכם פוליסה מאוד יקרה אם תנאים רעים ודמי השתתפות עצמים גבוהים או שבמצב גרוע יותר, הן יסרבו לבטח אתכם לחלוטין, גם לא תמורת פרמיה גבוהה ואז תוכלו לרכוש רק ביטוח חובה דרך חברת הביטוח הממשלתית – הפול. אם אתם יודעים שיש לכם עבר של תביעות, חשוב לפנות לייעוץ מקצועי עם אחד המומחים של פתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח. אנחנו מנוסים מאוד בתחום ויש לנו היכרות עם חברות הביטוח המובילות ואנחנו נלחמים עבור הלקוחות שלנו שיקבל אישור חריג כדי לרכוש ביטוח מקיף או ביטוח צד ג' לרכב.

לא עושים ביטוח רכב בלי סוכן ביטוח מקצועי

חברות הביטוח הישירות כיום מפתות את הלקוחות עם ביטוחים מוזלים, ולא דורשות אישור העדר תביעות בביטוח רכב, אלא מסתפקות בהצהרה שלכם. מי שבוחר לשקר בהצהרה, יכול אמנם ליהנות ממחיר מוזל, אבל אם ייאלץ לתבוע, החברה עלולה לחקור את עברו בעצמה ואם היא תגלה ששיקרתם, היא תסרב להעניק לכם פיצויים.

חשוב להבין שביטוח רכב דורש ליווי של איש מקצוע שייעד להשוות עבורכם את הפוליסות תוך התייחסות למשתנים רבים, לבחון את התנאים, לקרוא את האותיות הקטנות, לבדוק את גבולות הכיסוי, את ההשתתפות העצמית, מאפייני הרכב והנהג ולבחון דרכים להוזיל את העלויות מבלי לוותר על הרחבות וכיסויים חשובים שאתם עלולים שלא להיות מודעים אליהם.  

בפתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח עובדים עם חברות הביטוח המובילים וכלים מתקדמים כדי להתאים לכם את ביטוח הרכב האידיאלי. כמו כן הסוכנים שלנו דואגים לכם, נלחמים עבורכם ומתנהלים בשמכם מול חברת הביטוח בזמן אמת. אז צרו איתנו קשר עוד היום ותיהנו משירות מקצועי ומיחס אישי לכל אורך הדרך.

אישור העדר תביעות בביטוח רכב
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.