ביטוח ערך קרקע – מימון לחיים חדשים במקרה של הרס מוחלט לדירה

ביטוח ערך קרקע, שנקרא לעתים גם ביטוח סכום נוסף בבית משותף, נועד על מנת לספק הגנה במקרה של הרס מוחלט במקרה של רעידת אדמה. איזה כיסוי הוא מספק בדיוק ומה חשוב לדעת?

הרס חלקי לעומת הרס מוחלט

רעידת אדמה עלולה לגרום לנזק חלקי או מלא. כשנגרם נזק חלקי הכוונה היא שאפשר לשקם את הבניין, גם אם חלק מהדירות או כולן נפגעו וגם אם נגרם נזק למרחבים הציבוריים ולרכוש המשותף לדיירי הבניין. מה שצריך לעשות זה שכל דייר יפעיל את הביטוח לשיקום דירתו, ובמקביל ועד הבית יפעיל את הביטוח שלו כדי לשקם את המרחבים שבאחריותו על מנת להשיב את המצב לקדמותו.

אבל מה עושים כשרעידת האדמה גורמת לנזק מוחלט לבניין או במילים אחרות שאי אפשר לשקם את הבניין וצריך לפנות את ההריסות ופשוט לבנות את הבניין מאפס? במקרה כזה הדיירים עלולים להישאר במשך שנים ללא מקום מגורים, אפילו אם יש להם ביטוח רעידות אדמה וביטוח בית משותף לוועד הבית. זמן השיקום עלול להתארך מאוד.

ביטוח ערך קרקע מיועד לבעלי דירות בבנייני מגורים, ומטרתו לספק הגנה לשווי המלא של הדירה במקרה של הרס טוטאלי של הבניין כתוצאה מרעידת אדמה או כתוצאה ממקרים נוספים המופיעים בביטוח הדיר,. ולהביא את המבוטחים חזרה למסלול חיים רגיל.

חשיבותו של ביטוח ערך קרקע

אם כל הדירות בבניין שחרב היו מבוטחות בפוליסות מבנה טובות, הרי שיהיה מימון לפתרון: בנייה מחדש או רכישת חלופות הולמות לכל דייר. אבל מה קורה במידה ולא כל הדירות היו מבוטחות? במקרה כזה אין מימון לפתרון ובפועל כל הדיירים "תקועים", למעט אלה שרכשו תוספת לכיסוי ערך הקרקע בפוליסת ביטוח הדירה שלהם.

ביטוח ערך קרקע, שכיום נקרא בשם ביטוח סכום נוסף בבית משותף, מגן על הזכויות שלכם בבניין שעתיד להיבנות. במקרה של רעידת אדמה (או כל אירוע ביטוחי אחר שמתואר בפוליסה כגון שריפה או פיצוץ גז וכו') שבו נגרם מצב של טוטאל-לוס בבניין (הרס של יותר מ- 70%), תקבלו פיצוי לפי שווי שוק של הנכס.  

במה זה שונה מביטוח מבנה לדירה? נסביר: בביטוח מבנה הפיצוי המקסימלי שתקבלו הוא לפי עלות הפרויקט של בניית הדירה מחדש במסגרת הבניין בו היא קיימת. ביטוח ערך קרקע מעניק לכם את הפיצוי המקסימלי לשווי השוק של הדירה, כלומר בכמה הייתם יכולים למכור אותה. לכן סכום זה מתייחס גם את עלות הפרויקט של בניית הדירה בבניין הקיים וגם את שווי הקרקע של הדירה. במילים אחרות אתם יכולים לקבל פיצוי גדול יותר, שיאפשר לכם ממש לרכוש דירה אחרת בשווי דומה לדירתכם.

אל תישארו חשופים לסכנות!

לאורך החודש האחרון (פברואר 2023) ראינו כי קיימת עלייה משמעותית, דרמטית ומדאיגה בקצב רעידות האדמה בישראל. מומחי סיסמולוגיה מסכימים שזה רק עניין של זמן עד שרעידת אדמה חזקה תפקוד את אזורינו, והם גם מסכימים שמדינתנו אינה ערוכה מספיק טוב לתרחיש זה.

כיסוי ערך קרקע הוא כיסוי משלים לביטוח רעידת אדמה, ויחדיו הם מספקים למבוטחים את הפיצוי המקסימלי במקרה כזה. זהו ביטוח שנתון לבחירתכם, ולוועד אין ביטוח דומה לזה. לכן, אם יש לכם כיסוי ערך קרקע בביטוח הדירה, אתם לא תלויים בביטוח של השכנים או הוועד. במקרה ובניין המגורים בו התגוררתם, או שבו היתה דירה בבעלותכם, עבר אירוע ביטוחי המכוסה בפוליסה שכתוצאה ממנו נגרם נזק גדול שאינו מאפשר את המשך השימוש בו, יהיה לכם את המימון להתחלה חדשה בדירה אחרת בשווי דומה לזו שאבדה.

בדקו את ביטוח הדירה שלכם, וודאו שהוא כולל כיסוי ערך קרקע. אם חסר לכם כיסוי כזה, דברו איתנו במהרה. על אחת כמה וכמה, אם עדיין אין לכם ביטוח דירה. אנו עובדים מול כל חברות הביטוח המובילות ומשתמשים בכלים מתקדמים המאפשרים השוואה מקיפה בין המחירים והתנאים של הפוליסות שלהן. נשמח להתאים לכם את הפתרון האידיאלי.

תרצו לחזור לנושא מסוים?
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
חשיבותו של ביטוח שריפה במסגרת ביטוח דירה

ביטוח שריפה הוא כיסוי חשוב בפוליסת ביטוח דירה שנועד על מנת להגן על אחד הנכסים היקרים ביותר שלכם מפני נזקי שריפות. לצערנו אנחנו נחשפים לאחרונה למקרים רבים של שריפות שגרמו לנזק כלכלי עצום. אז מה הביטוח מכסה, ומה צריך לקחת בחשבון לפני שרוכשים אותו?

קראו עוד »
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.