הלוואות על חשבון קרן השתלמות

אם נקלעתם למשבר כלכלי בגלל משבר הקורונה או עקב כל סיבה אחרת, אחת הדרכים המעולות שיעזרו לכם לשמור על איכות חייכם היא הלוואות על חשבון קרן השתלמות. למה זה כדאי, כמה כסף תוכלו לקבל, באילו תנאים ואיך לוודא שזה ישתלם לכם? כל הפרטים במאמר.

כל הסיבות לקחת הלוואות על חשבון קרן השתלמות

אם יש בידכם קרן השתלמות, אתם יכולים לנשום לרווחה. קרנות ההשתלמות הן פתרון מעולה לכל מי שזקוק לכסף זמין באופן מיידי, מבלי שהוא ייאלץ לוותר על אפיק החיסכון הזה, שנחשב לאטרקטיבי במיוחד, בהשוואה למוצרים דומים אחרים שעומדים לבחירתכם. אבל נשאלת השאלה האם הלוואה כזו היא כדאית בכל מצב? התשובה לשאלה זו היא כמובן תלוי.

תנאי הלוואה

תנאי ההלוואה שונים בין הקרנות, אבל בשורה התחתונה – בדרך כלל מדובר בתנאים משתלמים במיוחד, ועל אחת כמה וכמה אם אתם מתלבטים אם לבצע משיכת כספים מקרן השתלמות לפני הזמן או לקחת הלוואה. כשמשקללים את העלות מול התועלת, ברוב המקרים תגלו שהלוואה היא הרבה יותר כדאית.

לכמה זמן ניתן לקחת הלוואה?

לרוב, תוכלו לקבל הלוואות על חשבון קרן השתלמות למשך 7 שנים. במקרים מסוימים תתאפשר ההלוואה לתקופה מוגבלת יותר, למשל – קרנות עובדי ההוראה מאפשרים לקבל הלוואה למשך 3 שנים בלבד.

מהו אופן ההחזר?

בדרך כלל תינתן לכם הבחירה לגבי אופן ההחזר, למשל:

  • החזרים חודשיים לאורך כל תקופת ההלוואה
  • להתחיל להחזיר את ההלוואה לאחר שנה
  • להשיב את כל הסכום כולל ריבית רק בתום פרק הזמן שבחרתם
  • ועוד

מה לגבי הריבית?

מאפייני ההלוואה וכמובן גם הגוף המנהל את קרן ההשתלמות יכולים להשפיע על גובה הריבית שתשלמו. עם זאת, ניתן לומר שבדרך כלל מדובר על ריביות משתלמות מאוד, פריים מינוס 0.5% בממוצע (למעט קרן עובדי ההוראה שבה הריבית היא פריים מינוס 1%).

הסכום המירבי שניתן לקבל

בהלוואות על חשבון קרן השתלמות סטנדרטית תוכלו ליהנות מהלוואה בסדר גודל של עד 80% על חשבון הסכום הנזיל בקרן (הכסף שאתם יכולים למשוך בפטור ממס), ועד כ- 50% מצבירה בלתי נזילה.

חשוב לדעת, שלעתים קיים סף מקסימלי לסכום שתוכלו לקבל במסגת ההלוואה, למשל:

  • חלק מהגופים המנהלים קרנות פנסיה, מגדירים סכום מקסימלי להלוואה, ללא קשר לסכום שצברתם באפיק זה לאורך השנים. סכומים אלה יכולים להגיע עד לסדר גודל שנע בין 200,000 ₪ ל- 500,000 ₪ (תלוי היכן מנוהלת הקרן שלכם).
  • בקרנות ההשתלמות של עובדי ההוראה קיים סף מקסימלי להלוואה שעומד על כ- 40,000 ₪
  • בקרנות ההשתלמות של עובדי המדינה הסף המקסימלי עומד על כ- 250,000 ₪

למה הלוואה עדיפה על משיכת כספים בטרם עת?

 בעיקרון האופציה למשוך כספים מקרן ההשתלמות תמיד נמצאת על השולחן, אבל למרות שהיא שם, כדאי לא להתפתות לה. הפקדת כספים בקרנות ההשתלמות מעניקה לכם הטבות מס משמעותיות, הן על ההפקדות שמוכרות כהוצאה מוכרת, והן על הרווחים (פטור מלא ממס רווחי הון).

משיכת כספים שלא כדין, או לפני הזמן, תאלץ אתכם לשלם מס על התשואה שהניבה עבורכם על הקרן ומיסים על חלק גדול מההפקדות שלכם. כלומר – אתם עלולים להפסיד אלפי שקלים אם לא יותר מזה.

הלוואות על חשבון קרן השתלמות מאפשרות לכם גם לקבל כסף מיידי לכל צורך שהוא, מבלי שתיפגעו. הריביות מאוד אטרקטיביות וקחו בחשבון שהתשואה בקרנות הרבה יותר גבוהה מהן, ולכן זה מאוד כדאי.

הטיימינג כדאי במיוחד כשהכסף כבר נזיל, או במילים אחרות – אחרי שחלפו 6 שנים ממועד ההפקדה הראשונית או במידה והגעתם לגיל פרישה (62 לנשים ו- 67 לגברים, לפי חוק, נכון לשנת 2021).

חשוב לקבל ייעוץ מקצועי כדי לעשות בחירה נכונה

זכרו שמדובר בנושא מורכב, ולכן כדאי לקבל ייעוץ מקצועי. אם אתם מתלבטים אם לקחת הלוואות על חשבון קרנות השתלמות, מעוניינים לבחון לעומק את התנאים ולקבל החלטה מושכלת, פנו עוד היום על פתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח. נשמח להעמיד לשירותכם מומחים מנוסים ומקצועיים בתחום החיסכון והמיסוי, כדי שתעשו את הבחירה הנכונה בשבילכם.

הלוואות על חשבון קרן השתלמות
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
אחוזי הפקדה לקרן השתלמות
אחוזי הפקדה לקרן השתלמות של שכירים ושל עצמאים

אחוזי הפקדה לקרן השתלמות היא נושא שמעסיק הן שכירים והן עובדים, הן שכירים והן עצמאים. במאמר זה נסביר בדיוק כמה כסף אתם צריכים להפקיד לקרן ההשתלמות, מהן התיקרות שחשוב לשים לב אליהן וגם נסביר איך אפשר למקסם את החיסכון שלכם בקלי קלות.

קראו עוד »
קרן השתלמות לעוסק פטור
פטור ממס על קרן השתלמות – כך תקבלו בקלות!

פטור ממס על קרן השתלמות נחשב להטבת מס משמעותית וייחודית, ובזכותו קרן ההשתלמות היא ככל הנראה אפיק החיסכון וההשקעה האהוב ביותר. אז על מה בעצם מקבלים פטור, באילו תנאים, מה צריך לעשות לשם כך ומה תפקידו של סוכן הביטוח בכל הסיפור הזה?

קראו עוד »
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.