ההכנסות שלכם נמוכות? קבלו הקלות במשיכת כספים

כיום כמעט כל מי שמעוניין למשוך כספים מקרנות הפנסיה, מקופות הגמל או מביטוחי מנהלים, צריך לפנות לפקידי השומה על מנת לקבל פטור על הכספים. המדינה החליטה לנסות להקל על המבקשים ולזרז את העניינים, וכך נולד לו חוזר שנקרא "משיכת סכומים מקופות גמל לבעלי הכנסות נמוכות". החוזר מפרט כללים שמאפשרים לאותם מבקשים למשוך כספים, בכפוף לחתימתם על הצהרה, שמתבצעת ישירות מול הקופות ומבלי שיצטרכו לפנות אל משרדי רשות המסים.

משיכת כספי פיצויים בפטור מניכוי מס

אם יש לכם הכנסות נמוכות, אתם יכולים ליהנות מתנאים מעולים למשיכת הפיצויים שלכם בפטור מניכוי מס. אתם לא צריכים להציג טופס 161 או כל אישור אחר ממס הכנסה. כמו כן הקופות לא ינכו את המס הנהוג לגבות על כספי הפיצויים (47%). לפי ההנחיה החדשה, אתם יכולים פעם בשנה למשוך את כספי הפיצויים שהופקדו עד לתום השנה שקדמה ליום המשיכה. כל זאת עד לתקרת ההכנסה שנקבעה בחוזר.

כיצד לממש את זכאותכם?

כדי ליהנות מזכויות אלה, חשוב קודם כל לוודא שאתם עומדים בתנאים הבאים:
•    סכום הפיצויים בקופה הוא לכל היותר 10,000 ש"ח (נכון לשנת 2020)
•    כספי הפיצויים הופקדו עד לתום שנת המס שקדמה ליום המשיכה (למשל אם אתם רוצים למשוך כספים במהלך 2020, תוכלו למשוך רק את כספי פיצויים שהופקדו עד לתאריך 31.12.2019)
•    יש להצהיר על גובה ההכנסות בשנת המשיכה (אין צורך לכלול את הקצבאות שאתם מקבלים מביטוח לאומי)
•    ההכנסה הצפויה שלכם, כולל משיכת הכספים, לא תעלה על 59,000 ש"ח לגבר ו – 72,000 ש"ח לאישה.
•    גובה המשיכה יהיה עד ההכנסה הצפויה ולא יותר מ- 10,000 ₪ 

שימו לב – חשוב לדעת ולזכור!

•    אם ההכנסה השנתית צפויה לעבור את ההכנסה שנקבעה בחוזר, לא תוכלו לבצע את המשיכה בפטור ממס. במקרה כזה לא תהיה ברירה, אלא לפנות לפקיד השומה.
•    תוכלו להגיש את הבקשה רק פעם אחת במהלך השנה ורק לקופה אחת. משיכת הכספים אינה פטורה ממס, אך היא אינה חייבת במס. בהתאם להכנסתו הנמוכה של החוסך. אם הכנסתו השנתית של החוסך תהייה חייבת במס, ייתכן ותידרשו /  בהגשת דוח שנתי.

משיכת כספי תגמולים בפטור מניכוי מס

יכול להיות שאתם נוטים לבלבל בין כספי תגמולים לבין כספי פיצויים, וזה המקום להבהיר: פיצויים הם הפרשה של המעסיק לקרן שתשמש אותו לתשלום פיצויים לעובד, ליום שבו יפרוש מעבודתו ויהיה זכאי לקבל פיצויים פיטורין. לעומת זאת תגמולים מופרשים על ידי המעסיק ועל ידי העובד כאחד. הסכומים המופרשים כתגמולים, לא נחשבים להכנסה בידי העובד, ובסיום יחסיו עם המעסיק, יקבל לבעלותו את כספי התגמולים בפוליסה, אך משיכתם כפופה לפקודה ולתקנות. 

משיכת כספי תגמולים כסכום חד פעמי, חייבת במס של 35%, מאחר ונחשבת כמשיכה שלא כדין. בעבר בעלי הכנסות נמוכות היו זכאים למס רק לאחר שהגישו טופס 159 א' לגורם האמון על כספי התגמולים. כיום (נכון לשנת 2020) ניתן לבצע משיכה חד פעמית עד לסכום של 15,000 ₪, בהתאם לכללי רשות המסים המפורטים להלן:

•    ניתן למשוך את הכספים פעם אחת, ורק ברבעון האחרון של השנה 
(כלומר החל מחודש אוקטובר ועד סוף דצמבר)
•    יש לחתום על הצהרה כי ההכנסה הצפויה בשנת 2020 אינה חייבת במס 
•    יש לוודא שלא בוצעו הפקדות לקופה באותה שנת מס של תגמולים או פיצויים

משיכה משולבת (כספי פיצויים וכספי תגמולים ביחד)

אם אתם בעלי הכנסות נמוכות והחלטתם למשוך הן את כספי התגמולים והן את כספי הפיצויים שנצברו בקרן, חשוב שתדעו שיש קצת שוני בתנאים למשיכתם המשולבת:

•    סכום כספי הפיצויים עומד על 5,000 ₪ לכל היותר
•    סכום כספי התגמולים עומד על 4,000 ₪ לכל היותר
•    כספי הפיצויים הופקדו עד לתום שנת המס שקדמה ליום המשיכה (למשל אם אתם רוצים למשוך כספים במהלך 2020, תוכלו למשוך רק את כספי פיצויים שהופקדו עד לתאריך 31.12.2019)
•    עליכם להצהיר על גובה ההכנסות בשנת המשיכה (אין צורך לכלול את הקצבאות מביטוח לאומי)
•    ההכנסה הצפויה, הכוללת את משיכת הפיצויים, תגיע עד לסכום של 45,000 ₪ לגבר ועד לסכום של 58,000 ₪ לאישה.

לסיום: טיפ שכדאי להכיר

במשיכה משולבת, של כספי פיצויים ותגמולים, תקרת ההכנסה השנתית לגבר ולאישה נמוכה  יותר מאשר במשיכת כספי פיצויים בלבד. לכן, כדאי לבחון אם אכן משתלם לכם לבצע משיכה מסוג זה.

הקלות במשיכת כספים
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
כמה כסף יש לי בפנסיה?

כמה כסף יש לי בפנסיה היא שאלה שחוזרת על עצמה בפנינו לא מעט פעמים. במאמר זה נספר לכם על כל הדרכים לבדוק כמה כסף צברתם עד כה לתקופת הפנסיה שלכם ומי בדיוק מנהל עבורכם את החיסכון הפנסיוני שלכם.

קראו עוד »
הפקדה לפנסיה לעצמאים  – כל מה שצריך לדעת

הפקדה לפנסיה לעצמאים היא עניין שעד לפני כמה שנים היה נתון לשיקול דעתם. אך מאחר ורוב העצמאים לא היו מפקידים כסף לטובת חיסכון פנסיוני, היו הופכים לנטל על המדינה. כל זה השתנה עם חוק חובת הפקדה לפנסיה לעצמאים שנכנס לתוקפו ב- 2017.

קראו עוד »
איפה יש לי פנסיה
איפה יש לי פנסיה?

אם לאחרונה שאלתם את עצמכם איפה יש לי פנסיה אתם לא לבד. אחוז נכבד מהאוכלוסיה לא יודע איפה הפנסיה שלו מנוהלת, כמה דמי ניהול משלמים, איזו תשואה החיסכון הניב וכו'. אנחנו כאן כדי להנגיש עבורכם את המידע החשוב.

קראו עוד »
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.