מהו גובה הקצבה המזערית לפי תיקון 190 בשנת 2021?

על מנת למשוך את הכספים שצברתם בחסכונות פנסיוניים במסגרת תיקון 190 לפקודת מס הכנסה, חייבים לעמוד בשני תנאי סף: לחצות את גיל 60 ולהציג 3 תלושים המעידים שאתם מקבלים קצבה מזערית בפנסיה שלכם, בהתאם לחוק. אז מהו סכום הקצבה המזערית לפי תיקון 190 ומה קורה אם אינכם זכאים לקבל פנסיה מזערית?

לפני הכול נזכיר לכם מה זה בכלל תיקון 190 לפקודת מס הכנסה

עד לפני כעשור היה מאוד מקובל שאנשים חוסכים בכוחות עצמם כספים לגיל פרישה, באמצעות מכשירי חיסכון כמו פיקדונות בנקאיים או קרנות נאמנות. העניין הוא שהתשואה שקיבלו באמצעות פקדונות בנקאיים היתה כמעט אפסית ואילו בקרנות הנאמנות היו משלמים הרבה עמלות יקרות.

לפי כמה שנים, נוכח העובדה שתוחלת החיים רק הולכת וגדלה, המדינה השכילה להבין שהיא לא יכולה לדאוג בעצמה לאזרחיה הוותיקים לאורך זמן. הפתרון שעליו חשבה הוא לעודד אזרחים ותיקים להשקיע את כספיהם במוצרי חיסכון אטרקטיביים יותר שיוכלו גם להניב תשואה טובה יותר. כדי לדרבן את החוסכים לשתף פעולה, החליטה להעניק להם גם הטבות נוספות כמו דמי ניהול נמוכים והטבות מיסוי רבות.

אז החלה רפורמה בתחום הפיננסי בישראל, ובין היתר נכנס לתוקפו תיקון חוקתי, תיקון 190 לפקודת מס הכנסה שחולל מהפך. הודות לשינוי זה הקשישים יכולים להשקיע את כספיהם הנזילים שחסכו בבנק ולהפקיד אותם בקופות גמל (או במכשירי חיסכון פנסיוניים אחרים) שמציעים תנאים הרבה יותר טובים בהשוואה למוצרי החיסכון האלטרנטיביים, למשל דמי הניהול מוזלים והטבות מיסוי בזמן פדיון הכסף.

מעבר לזאת, אפילו ניתנה האפשרות להשתמש בחיסכון בקופות גמל לפי תיקון 190 באפיק חיסכון קצבתי ולקבל פטור מלא מתשלום מס רווחי הון במשיכה הכספים בתור קצבה מוכרת.

כיום אפשר אפילו להשתמש בקופות גמל בתור אפיקי השקעה משתלמים ביותר לטווח הארוך והבינוני או בתור מכשיר חיסכון פנסיוני בו יוכלו גמלאים לחסוך כספים לקראת גיל הפרישה, בתנאים משתלמים במיוחד.

חשוב להכיר את כל היתרונות שמוצעים לכם במסגרת החיסכון בהתאם לתיקון 190:

  • הכספים המופקדים לחיסכון נשארים נזילים
  • דמי הניהול נמוכים בהשוואה לערוצי השקעה אחרים
  • אפשרות חופשית לנייד את הכספים בין מסלולי השקעה ובין חברות השקעה
  • הטבות מס משמעותיות מאוד במועד משיכת הכספים
  • ניצול הטבות המס ניתן גם עבור היורשים של חסכנותכם
  • ועוד

מהי הקצבה המזערית שקבועה במסגרת תיקון 190?

נכון לשנת 2020, תיקון 190 לפקודת מס הכנסה קובע שעל מנת למשוך כספים עליכם לקבל קצבה מזערית בסכום של 4,498 ₪. רק אלו שחצו את גיל 60 ושקיבל לפחות 3 פעמים קצבאות פנסיה העומדות בסכום זה לפחות, יכולים למשוך את חסכונותיהם כסכום הוני חד פעמי ולשלם מס רווח הון מוזל (15% מהרווח הנומינילי במקום 25% מהרווח הריאלי, כפי שנהוג לשלם במשיכת כספים מאפיקי חיסכון אחרים).

חשיבותה של קבלת קצבה מזערית בהקשר למשיכת הכספים מהחיסכון הפנסיוני

כאמור, על מנת למשוך את כספי הגמל במשיכה חד פעמית (משיכה הונית) חשוב לוודא שתהיו זכאים לקבל קצבת זקנה שגובהה לפחות כגובה הקצבה המינימלית הקבועה בחוק במועד הגשת בקשת המשיכה (4,498 ש"ח נכון לשנת 2021). אם קצבת הפנסיה שלכם נמוכה מסכום הקצבה המזערית הקבועה בחוק, לא תוכלו לבצע משיכה הונית של החיסכון, אך כן תוכלו לקבל את כספיכם כקצבה.

לפני שמצטרפים לחיסכון בהתאם לתיקון 190 – עוצרים ובודקים

אם אתם מתקרבים לגיל פרישה או שגילכם מעל ל- 60, ואתם שוקלים חיסכון בקופת גמל במסגרת תיקון 190, חשוב מאוד לא לפעול בפזיזות. ודאו שאתם צפויים לקבל קצבה זקנה מזערית, כלומר שסכומה יותר מ – 4,498 ₪ (נכון לשנת 2021). אם אתם צפויים לקבל קצבה נמוכה מסכום זה, לא תוכלו ליהנות מכל היתרונות שמציע תיקון 190.

במילים אחרות – כדי לקבל פטור חלקי ממס עליכם לא רק להגיע לגיל פרישה אלא גם לבחון את זכאותכם לקבלת קצבת פנסיה מזערית. אחרת תשלמו עליהם מס בשיעור של 35% בעת משיכתם, וזה חבל.

מה לעשות אם אתם לא צפויים לקבל קצבת פנסיה מזערית ועדיין רוצים לחסוך כספים בהתאם לתיקון 190?

גם אם אינכם זכאים לקבל קצבת פנסיה מינימלית, כלומר קצבה של לפחות 4,498 ₪ (נכון לשנת 2021), אתם לא חייבים לוותר לחלוטין על הרעיון של לחסוך בקופת גמל לפי תיקון 190. המשמעות היא פשוט שלא תהיה לכם אפשרות לבצע משיכה הונית (חד פעמית). עם זאת, קופת הגמל תוכל לשמש אתכם כמכשיר קצבתי שממנו תשולם לכם קצבת פנסיה קבועה על בסיס חודשי.

מצד שני – מי שכן מתכנן למשוך את חסכונותיו לאחר גיל 60 אך אינו זכאי לקצבת פנסיה מזערית, יכול לחלופין לחסוך את כספיו באמצעות מכשיר שנקרא קופת גמל להשקעה. כמו כן אם נולדתם לפני 1.1.1948, תוכלו להשקיע את חסכנותכם בפוליסת חיסכון כדי ליהנות מהטבות מס מתוקף סעיף 125 ד' לפקודת מס הכנסה.

עדיין מתלבטים מה הכי נכון לעשות?

אתם מוזמנים לפנות עוד היום אל המומחים של פתרונות עדיפים – סוכנות ביטוח. כבר למעלה מ- 20 שנה אנחנו עובדים בשיתוף פעולה עם חברות הביטוח ובתי ההשקעות המובילים בארץ. כמו כן אנו מלווים אינספור חוסכים ותיקים באדיבות ובמקצועיות ומייעצים להם כיצד להגדיל את חסכונותיהם ב- עשרות ומאות אלפי שקלים לתקופת הפרישה. צרו קשר ונשמח לשוחח אתכם ולהתאים גם לכם את הפתרון האופטימלי שיעניק לכם שקט נפשי.

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
להצטרפות לקופת גמל תיקון 190
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.