האם תכולת הדירה מבוטחת במקרה של פגיעת טיל?

מבצע "שומר החומות" גרם לתושבי העורף לספוג לא מעט פגיעות ישירות, מאזור עוטף עזה ועד אזור גוש דן, ונשאלת השאלה האם מישהו יפצה את אותם נפגעים ברכוש ובאיזה סכום? אנחנו כאן כדי לעשות סדר בדברים ונתייחס לפיצוי ממס רכוש.

האם קיים בביטוח דירה סעיף המתייחס לכיסוי במקרה של פגיעת טיל?

המצב הביטחוני בשבועות האחרונים מעורר שאלות רבות בנושא זה. חשוב קודם לדעת שקיים הבדל בכיסוי הביטוחי במצב שבו הטיל פגע בבית במצב של מלחמה לבין מצב שבו הנזק נגרם כתוצאה מפעולת איבה. במילים אחרות – הרבה מאוד תלוי בהגדרת הממשלה את המצב הביטחוני הנוכחי.

כשמתרחשת פגיעה ישירה בבית בעקבות ירי טילים, מס רכוש שולח מיידית שמאים שבוחנים את הנזק, לרבות קבלנים ואנשי מקצוע נוספים שמתקנים את המבנה באופן מיידי. גם לתכולת הדירה יש כיסוי, על פי חוק מס רכוש וקרן פיצויים והתקנות הנלוות. במקרה של נזקי מלחמה, מבוטחים החפצים הביתיים של כל אזרחי ותושבי ישראל.

הפיצוי שתקבלו מוגבל בהיקפיו

אמנם יש כיסוי לכולת הדירה, אבל כפי שתוכלו לראות בטבלה שצירפנו, גובה הפיצוי מוגבל למדי.  התקרות מצוינות בהתאם לכמות הדיירים שמתגוררים בבית, ובהתאם לסוג התכולה. כפי שניתן לראות, אין כיסוי עבור נזק שנגרם לתכשיטים, חפצי אומנות, עתיקות או כסף מזומן. במידה ויש לכם סעיף בביטוח דירה הנוגע לביטוח נזקי טרור, זה הזמן לפנות לסוכן שלכם.

תקרת הפיצוי בשקלים עבור תכולת בית שנפגע מטיל

סוגי חפצים ביתייםלמבוגר שגר עם זוג או עם יחידלכל ילד עד גיל 18)לזוג נשוי או להורה יחידליחיד
רהיטים7,870 ₪5,382 ₪26,620 ₪15,393 ₪
בגדים5,466 ₪1,640 ₪10,932 ₪5,466 ₪
מכשירי חשמל ואלקטרוניקה4,736 ₪604.47 ₪36,088 ₪29,772 ₪
חפץ ביתי אחר4,045 ₪2,022 ₪22,063 ₪9,1936

מקור: אתר רכוש המס

ביתכם נפגע? כך תפעלו

אם חלילה ביתכם נפגע, חשוב לשמור על קור רוח ולפעול נכון, בסמוך לזמן האירוע, ברגע שכוחות הביטחון מאפשרים, מגיעים לאזור שנפגעו אנשי קרן הפיצויים ומס רכוש, שמאים ומהנדסים. הם עוברים בין הדירות, העסקים, החנויות והמשרדים שנפגעו, כדי להסביר לכל האנשים על הזכויות שלהם ואיך להגיש תביעה.

יש להימנע מפנות ציוד, מלאי, פסולת וחפצים שנמצאים במקום מגוריכם או בעסק שלכם, ללא תיאום מוקדם עם שמאי מטעם קרן הפיצויים. כמו כן אסור לתקן נזקים ללא בדיקת השמאי.

נזקים לכלי רכב בעקבות המהומות

בשבועות האחרונים התחוללו פרעות בכל רחבי הארץ ועשרות כלי רכב הוצתו והושחתו. נכון לכתיבת מילים אלו טרם התקבלה החלטת ממשלה בנוגע לכיסוי הנזקים. בינתיים, בעלי כלי רכב שנפגעו במסגרת הפוגרומים יכולים לפנות לקרן הפיצויים לצורך הערכת הנזק. סביר להניח שיופנו באופן מיידי לתיקון הנזק, בכל מוסך שהוא, כל עוד השמאי מטעם קרן הפיצויים יאשר את התיקון לפני ביצועו.

חשוב לצרף לטופס התביעה שאתם מגישים לקרן הפיצויים את המסמכים הבאים:

 • רישיון רכב
 • אישור משפחה שכולל מס' רכב וחתימת חוקר וקצין משטרה
 • הסכם ליסיננג (במידה והרכב בבעלות ליסיני לטווח ארוך)
 • ייפוי כוח (במידה ומדישי התביעה אינם בעלי הרכב)
 • הסכם שכירות (לבעלי מוניות)
 • אישור מחברת הביטוח (בתיקון מעל 10,000 ₪ יש לצרף אישור העדר תביעה)
 • צילום של צ'ק או אישור מהבנק על ניהול חשבון על שם הניזוק

נזקים לציוד ומלאי בעסקים בעקבות הפרעות

פיצויים עבור הנזקים לציוד עסקי שנפגע הם על פי חוק, בהתאם לשווי השוק של הציוד (או במילים אחרות – שווי ממוכר מרצון לקונה מרצון בשוק החופשי, במצבו לפני הפגיעה). רק תצטרכו להוכיח שהתכולה שנפגעה אכן שייכת לכם. גם לגבי מלאי מלאי, אתם זכאים לפיצויים, בהתאם לשווי עלות המלאי שנפגע (ללא מע"מ), לאחר שגם כאן תוכיחו שהמלאי אכן שייך לכם.

כמו כן עליכם לצרף מספר מסמכים בעת הגשת תביעה לקרן הפיצויים:

 • רשימת הציוד או המלאי שנפגע
 • דוחות כספיים או מסמכים שמראים כי הציוד או המלאי שייך לכם (למשל קבלות וחשבוניות רכישה, דוחות מלאי מאושרים על ידי רואה חשבון ואחרים)
 • אישורי מס הכנסה על ניכוי מס במקור
 • צילום צ'ק או אישור מהבנק על ניהול חשבון בנק על שמכם

יש להעביר לשמאים המועסקים על ידי קרן הפיצויים את התביעה ואת המסמכים הנדרשים וכל מסמך אחר שייתכן ותידרשו להגיש בעת הצורך.

איך להתגונן מפני נזק פוטנציאלי בעתיד?

במרבית הבתים קיימת הרבה יותר תכולה מתקרת החוק, ונשאלת השאלה כיצד ניתן לכסות את ההפרש, כדי להתגונן מפני מצב זה בעתיד. במקרה כזה עומדות בפניכם שתי אופציות:

1) למלא טופס באתר של מס רכוש על הגדלת הכיסוי, עד לתקרה של 905,747 ₪.  תצטרכו להוסיף 0.3% מהשווי של התוספת, אך שימוש לב שתוקף הכיסוי מיום התשלום ועד לתאריך 31/12 של אותה השנה. אמנם המחיר יחסית זול, אך שימוש לב שעדיין אין כיסוי לחפצי אומנות, תכשיטים, עתיקות וכסף מזומן. כמו כן אתם חושפים בפני השלטונות מידע על הרכוש שברשותכם, ולא כולם אוהבים לנדב את המידע הזה.

2) להוסיף לביטוח הדירה שלכם סעיף של נזקי טרור. אמנם במקרה כזה הפרמיה לא זולה, אך בעת הצורך היא משתלמת מאוד.

אנחנו אתכם גם בימים אלו

המומחים של פתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח נמצאים לצדכם בכל עת, כדי להכווין ולייעץ כיצד עליכם לנהוג גם במקרים אלו. מעוניינים לבחון אם יש לכם ביטוח נזקי טרור לרכושכם הפרטי או לעסק? לבדוק מה מגיע לכם? אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר עוד היום ואנו נעשה כמיטב יכולתנו כדי לעזור לכם.

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.