תקנות ניוד קרן השתלמות: מתי כדאי לנצל אותן?

תקנות ניוד קרן השתלמות הן למעשה החוקים הקובעים כי ניתן להעביר את קרן ההשתלמות שברשותכם מחברה אחת לחברה אחרת. במאמר זה נפרט מהן התקנות, מתי כדאי לנצל אותן לטובתכם, מהו היתרון של צעד זה, למה חשוב לשים לב ואיך עושים זאת הלכה למעשה.

מהן תקנות ניוד קרן השתלמות?

תקנות הניוד נכנסו לתוקף בשנת 2008, לאחר שהמדינה החליטה להפוך את שוק המוצרים הפנסיוניים לשוק תחרותי וחופשי. המטרה של המדינה היתה לעודד את האנשים לחסוך כמה שיותר כסף, והיא יצאה מתוך נקודת הנחה שאם החברות המנהלות יתחרו ביניהן על כל לקוח פוטנציאלי, החוסכים יהנו מתנאים טובים יותר. לכן היא קבעה שניתן לעבור באופן חופשי בין חברה לבין חברה מבלי שהדבר יהיה כרוך בעמלה, קנס או בתשלום מס.

אילו יתרונות יש לניוד קרנות השתלמות בין גופים מנהלים?

קרן השתלמות נחשבת לאחד ממוצרי החיסכון הפופלריים ביותר, אם לא האהוב ביותר שביניהם. זאת הודות ליתרונותיה הרבים, ובדגש על כך שכיום היא המוצר היחידי שרווחיה פטורים ממס רווחי הון והיכולת ליהנות מהכסף שנצבר בתוך זמן יחסית קצר (בין 3 ל- 6 שנים).

עם זאת, ישנם גורמים מסוימים שעלולים להוות מכשול במקסום ההטבות הייחודיות של קרן ההשתלמות, לדוגמה: תשואות נמוכות או דמי ניהול גבוהים בהשוואה לגופים מתחרים אחרים. בזכות תקנות ניוד קרן השתלמות ניתן להעביר את הקרן שלכם לגוף מנהל אחר, כדי שתוכלו לשפר את התנאים שלכם.

מתי כדאי לנצל את תקנות הניוד לטובתכם?

יש מקרים שתקנות ניוד קרן השתלמות יכולות לעזור מאוד לחוסך, ויש מקרים שצריך לשקול אם כדאי לנצל אותן. כדי להכריע בעניין זה, יש לערוך השוואת קרנות השתלמות ולעקוב אחר הביצועים שלהם בפרספקטיבה של לפחות 3 שנים לאחור ואפילו 5 שנים לאחור, ולבצע את ההשוואה הזו אחת לשנתיים-שלוש.

רק אם כשהשוואתם את ביצועי קרנות ההשתלמות שלכם לאורך זמן, גיליתם שאתם משלמים דמי ניהול גבוהים מדי או שהתשואות שהקרן שלכם משיגה נמוכות ביחס למתחרים, שווה לשקול להעביר את קרן ההשתלמות שלכם לגוף אחר שינהל אותה בשבילכם.

למה חשוב לשים לב לפני שאתם מעבירים את הקרן שלכם?

  • תהליך ההשוואה הוא תהליך מורכב – שימו לב שבעת השוואה בין קרנות השתלמות, לא מספיק לבחון רק את דמי הניהול ואת התשואות לאורך זמן. יש להתייחס למדדים רבים נוספים, כגון מדד שארפ, יתרת הנכסים של הגוף המנהל, מסלולי השקעה, תמהיל השקעה, דירוג במדד השירות ועוד.
  • דמי הניהול יקרים? לפעמים מספיק להתמקח – גיליתם שדמי הניהול שלכם יקרים ביחס לאחרים והתשואות לא מרשימות במיוחד? אתם לא חייבים לעבור לחברה אחרת רק כדי להוריד את דמי הניהול. לפעמים מספיק להתמקח עם הגוף המנהל. אל תתפתו לעבור לחברה שמציעה דמי ניהול נמוכים ושהתשואות שלה נמוכות. זה עשוי לפגוע בכם.
  • לא מרוצים מהתשואות? לפעמים מספיק לעבור מסלול – חברות הניהול מציעות מגוון רחב של מסלולי ניהול, ולפעמים מספיק לעבור למסלול השקעה יותר מנייתי כדי ליהנות מתשואות טובות יותר. עם זאת, יש לזכור שמדובר גם במסלול עם סיכון יותר גדול.
  • לא ניתן להעביר קרנות השתלמות במקרים מסוימים – למשל, אם יש לכם הלוואה שלקחתם על חשבון הקרן.

איך לנצל את תקנות ניוד קרן השתלמות?

תקנות הניוד בעצם מאפשרות לכם לעבור בכל רגע נתון ובחינם בין הגופים המנהלים את קרנות ההשתלמות. תהליך הניוד פשוט ומורכב מ- 3 צעדים קלילים ופשוטים:

  • מציאת קרן השתלמות אטרקטיבית
  • מילוי טפסי בקשה להעברת הקרן
  • העברת כספי הקרן לחברה אחרת

אנחנו נדאג ללוות אתכם לאורך כל התהליך!

העברת קרן השתלמות לחברה אחרת היא תהליך בירוקרטי שרבים חוששים מפניו. המומחים שלנו בסוכנות פתרונות עדיפים ילוו אתכם לאורך כל הדרך, ויתנהלו בשמכם מול הגופים הרלבנטיים, ויעזרו לכם ליהנות ממעבר חלק, קל, פשוט ומהיר באונליין, לא לפני שנבדוק לעומק אם ניצול תקנות ניוד בקרן השתלמות אכן יוצא משתלם עבורכם. אז פנו אלינו עוד היום למיקסום החיסכון שלכם בקרן ההשתלמות!

תקנות ניוד קרן השתלמות
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
הלוואת בלון מקרן השתלמות
הלוואת בלון מקרן השתלמות – האם היא משתלמת?

הלוואת בלון מקרן השתלמות הופכת לרלבנטית יותר מתמיד בעידן שבו אנחנו חיים, הן עבור שכירים והן עבור עצמאים. אחת השאלות המרכזיות שמתעוררות בקרב המתלבטים היא האם לקחת הלוואת בלון מקרן השתלמות או למשוך את החיסכון. אנחנו כאן כדי לתת לכם כמה נקודות למחשבה.

קראו עוד »
חוק קרן השתלמות
חוק קרן השתלמות – חובות וזכויות של שכירים, עצמאים, מעסיקים ועובדים

בניגוד לחוק פנסיה חובה, בישראל אין כיום דבר כזה שנקרא חוק קרן השתלמות, לפחות לא באופן רשמי. עם זאת, קיימים כמה כללים שכדאי להכיר, בין אם אתם שכירים ובין אם אתם עצמאים שחוסכים קרן השתלמות או עומדים לפתוח לעצמם כזו.

קראו עוד »
למי מגיע קרן השתלמות
למי מגיע קרן השתלמות?

למי מגיע קרן השתלמות היא שאלה נפוצה למדי, אך בניגוד למה שנהוג לחשוב – התשובה מעט מורכבת, ובעיקר לגבי עובדים שכירים. שווה לקרוא את המאמר כדי להבין את הנושא יותר לעומק.

קראו עוד »
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.