ביטוח משכנתא

תוכן עניינים

ביטוח משכנתא הוא תנאי הכרחי כדי לקבל הלוואה מהבנק לצורך קניית בית או דירה. בשביל מה, מה הוא בעצם כולל והאם נדרש לעשות פוליסת ביטוח חיים כדי להצטרף אליו? כל התשובות במאמר שלפניכם.

מזל טוב, מצאתם את בית חלומותיכם! 

כדי באמת להגשים את החלום, תצטרכו לגייס את הסכום הנדרש, או במילים אחרות – לקחת הלוואה מהבנק. הלוואה זו תינתן לכם רק בתנאי שתרכשו ביטוח משכנתא. למה זה נדרש? כי הבנק רוצה להיות בטוח שבתור מלווה, הוא יקבל חזרה את הכסף שהוא נותן לכם. ואם חלילה, משהו יקרה לכם או שמא הנכס יפגע משמעותית – עדיין הוא יוכל לקבל את הכסף שמגיע לו מחברת הביטוח שלכם.

ביטוח משכנתא מגן עליכם

מעבר לכך שהביטוח מגן על הבנק, הוא מגן גם עליכם כמובן – כך תוכלו לשמור על ביתכם במקרה שייגרם נזק משמעותי לביתכם בעקבות נזקי מזג האוויר או אסונות טבע, או במקרה של מוות חלילה של המפרנס. בשעת צרה, לא תצטרכו לדאוג לתשלום המשכנתא, כי הביטוח ידאג לכסות את זה.
 

מה כולל ביטוח משכנתא?

מדובר בביטוח הכרחי, שגם מעוגן בחוק במדינת ישראל. מורכב משתי פוליסות בהן המוטב הוא הבנק המלווה:


– פוליסת ביטוח מבנה – כיסוי לנזקים שעלולים להיגרם למבנה הנכס הממושכן (דירה, בית וכו') בעקבות הצפה, שריפה, רעידת אדמה וכו', וכן  נזקים שנגרמים לאביזרים/חלקים הקשורים למבנה כמו אסלות, דלתות, חלונות, כיורים. כמו כן נזקים לצנרת ולמערכות המים במבנה. נזק לדירה עלול לגרום לפגיעה בערך הדירה וסיכון בהחזרת ההלוואה. הלווים עלולים בעקבות נזק משמעותי לפשוט רגל, ולהיכנס לחובות ללא דרך מוצא. הביטוח הוא הכרחי על מנת לספק מענה לבנק במקרים מסוג זה. שימו לב שהביטוח אינו מכסה את תכולת הדירה.

– פוליסת ביטוח חיים למשכנתא -כיסוי למקרה בו הלווים אינם יכולים לשלם את המשכנה כתוצאה ממוות או נכות. אם הלווה חלילה מגיע למצב של נכות שלא מאפשרת לו לעבוד או נפטר חלילה ואין לו ביטוח, לא יהיה מי שישלם את המשכנתא. לכן הביטוח נועד לספק את התשלומים שנותרו לבנק במקרים אלו. חשוב לדעת שלא מדובר בביטוח חיים סטנדרטי. ביטוח זה מספק מענה אף ורק בתחום המשכנתא, בעוד ביטוח ריסק (הסטנדרטי), מעניק למשפחה סכום חד פעמי שעוזר לה בזמן משבר. מדובר בביטוחים משלימים, שמספקים מענה לבעיות שונות. שימוש לב, יש הרבה אנשים שכבר יש להם ביטוח חיים במסגרת של קרן פנסיה או ביטוח מנהלים, ושווה מאוד לבדוק.

לתשומת לב! ביטוח מבנה למשכנתא אינו תחליף לביטוח מבנה פרטי, המייצג את מלוא ערך הדירה, וכך גם אינו תחליף לביטוח חיים פרטי להגנת המשפחה.

אילו גורמים משפיעים על המחיר?

הפרמיה על ביטוח משכנתא כולל לרוב את שתי הפוליסות שהזכרנו מקודם, וקיימים מגוון גורמים שמשפיעים עליה, למשל:

  • גובה ההלוואה
  • הגיל שלכם
  • משך תקופת ההלוואה
  • האם מעשנים
  • ועוד

לא חייבים לרכוש דרך הבנק

יש סיכוי טוב שאם אתם באים לחתום על משכנתה בבנק, ינסו להציע לכם עסקת חבילה הכולל ביטוח משכנתא. אבל חשוב לזכור שהסוכן מטעם הבנק, לאו דווקא יחשוב על האינטרסים שלכם. חשוב לדעת שניתן לרכוש את הביטוח גם באופן עצמאי, על ידי סוכן ביטוח מטעמכם, ולאחר מכן הבנק יאשר את הפוליסות. רוב הסיכויים שכך תוכלו למצוא פוליסה עם כיסויים נרחבים יותר – למשל כיסוי לנזקי צד ג' וכיסוי לתכולה או ביטוח חיים במחיר ארטרקטיבי יותר. אז אל תתביישו להגיד לפקיד שאתם רוצים לבחון אופציות נוספות מחוץ לבנק. 

ניתן לחסוך ולמחזר את הביטוח

מסתבר שרוב האנשים לא בודקים כמה הם משלמים על ביטוח משכנתא, וחשוב לעשות זאת על מנת לצמצם בעלויות, שיכולות להצטבר לאלפי ואפילו לעשרות אלפי שקלים, ובמיוחד אם יש לכם ביטוח דרך הבנק. חשוב להיעזר בסוכן ביטוח מורשה על מנת לבצע השוואות ולבדוק את כדאיות המעבר לחברת ביטוח אחרות, מאחר ויש פרמטרים רבים שמשפיעים על כך.

הצוות שלנו בפתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח ערוך להעניק לכם ייעוץ בכל הקשור לביטוח משכנתא, ולהציע לכם מגוון פתרונות משתלמים מטעם חברות הביטוח המובילות בישראל. אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר בכל עת.

צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.