ניוד ביטוח מנהלים לקרן פנסיה

שנת 2008 תיזכר כשנה משמעותית בכל הנוגע לתחום החיסכון הפנסיוני. בזכות הרפורמה שהתרחשה באותה השנה, ניוד ביטוח מנהלים לקרן פנסיה הפך לאפשרי ופתח צוהר לאפשרות אטרקטיבית לא פחות. הנה כל מה שצריך לדעת על נושא חשוב זה.

כיום, כל מי שיש בבעלותו ביטוח מנהלים יכול לנייד את חסכונותיו לקרן הפנסיה ולהמשיך להפקיד לגיל פרישה במסגרת זו. עם זאת, קיימים שיקולים שונים שצריך לעשות על מנת לעשות את הבחירה הנכונה עבורכם, שכן לכל צעד שתעשו יש השפעה רבה על איכות חיים לאחר גיל פרישה.

מהם היתרונות של ניוד ביטוח מנהלים לקרן פנסיה?

אם יש לכם ביטוחי מנהלים שהתחלתם לחסוך בהם לאחר שנת 2001, כדאי לשקול ניוד לקרנות הפנסיה, ובמיוחד לקרנות פנסיה נבחרות, שבהן דמי הניהול נמוכים ביותר. ביטוח מנהלים הוא מוצר יחסית יקר, שאת יתרונותיו המשמעותיים (למשל מקדם קצבה קבוע) כבר איבד במהלך הזמן. אתם משלמים עליו דמי ניהול יחסית יקרים, שמכרסמים בכסף שצברתם לאורך השנים.

המטרה היא הרי שתגיעו לגיל פרישה עם כמה שיותר כסף, כדי להבטיח רמת חיים נאותה. לכן, אין באמת סיבה להיצמד למוצר חיסכון פנסיוני, שאינו בהכרח משרת את האינטרס שלכם. לכן שווה לבדוק את הנושא לעומק, ולבחון מעבר.

זכרו שניוד ביטוח מנהלים לקרן פנסיה מאפשר לכם גם ליהנות מיכולת מיקוח טובה יותר מבחינת דמי הניהול שתשלמו וגם כמובן לעבור לגוף מנהל עם השירות המיטבי עבורכם.

עוד יתרון הוא שתוכלו להוזיל את תשלום הפרמיה על ביטוח החיים שבמסגרת החיסכון הפנסיוני, ובעיקר אם הצלחתם לצבור סכום יחסית גדול.

מתי כדאי להתחיל הליך של ניוד כספים?

בגדול, תכנון פרישה מומלץ להתחיל כמה שיותר מוקדם. בהתאם להמלצה זו, ככל שאתם צעירים יותר, כך גם כדאי לכם יותר לבצע ניוד ביטוח מנהלים לקרן פנסיה. מדוע? כי ככל שתחסכו את דמי הניהול בין ביטוח המנהלים לבין קרן הפנסיה, ההפרש יצטבר למשך תקופה יותר ארוכה ויוכל לצבור ריבית, ובמקביל אתם  גם מצמצמים דרמטית את הסיכון שקצבתכם לאחר גיל פרישה תיפגע.

כמובן שגם נושא הבריאות נמצא על הפרק. ככל שאתם יותר צעירים, בריאותכם טובה יותר. כל קרן פנסיה תקבל אתכם בזרועות פתוחות, ולא תבקש החרגות מיוחדות.

ניוד ביטוח מנהלים לקרן פנסיה – לא תמיד כדאי

פעולת הניוד אינה בהכרח כדאי, למשל: אם יש ברשותכם ביטוחי מנהלים שנפתחו עד חודש יוני בשנת 2001, יתכן ודווקא עדיף לכם להישאר במסגרת זו. במקרה זה מעבר לקרן פנסיה דווקא עלול לפגוע משמעותית בקצבה שתקבלו.

כמו כן, אם מצבכם הבריאותי אינו תקין, כדאי לדעת שבקרנות הפנסיה קיימת תקופת אכשרה של 5 שנים בכל הנוגע למרכיב הביטוחי. כמו כן קרנות הפנסיה רשטיות לסרב לקבל לקוחות במצב בריאותי לקוי ואף להחריג מחלות שונות במסגרת הכיסוי שהן מעניקות. לכן, אם יש בידכם ביטוחי מנהלים ואתם שוקלים את המעבר לקרנות פנסיה, דעו שאתם מסתכנים באובדן הכיסוי הביטוחי.

ביטוח מנהלים מבוסס על הסכם אישי בין הגוף המנהל לבין החוסך. אם הצלחתם להשיג תנאים טובים במיוחד, שווה לשקול דווקא להישאר איפה שאתם. קרן פנסיה מתנהלת באמצעות תקנון שהוא מעין חוזה אחיד מול כל החוסכים, ואינה מחויבת לשמור על התנאים שהיו לכם במסגרת ביטוחי מנהלים.

האם יש מקרים שבהם ניוד ביטוח מנהלים לקרן פנסיה בלתי אפשרי?

למרות תקנות הניוד, המאפשרים לכל אדם לבחור את מוצר החיסכון הפנסיוני שלו, קיימים מקרים מסוימים שבהם ניוד בין מוצרים הוא בלתי אפשרי, כגון:

  • אם לקחת הלוואה על חשבון החיסכון הפנסיוני שלכם, או שיש עיקול או שיעבוד על חשבונכם מסיבה כלשהי.
  • במידה וכבר התחלת לקבל את קצבת הפנסיה שלכם.
  • אם הגשתם בקשה לקצבת נכות, והנושא נבחן וטרם קיבלתם אישור.
  • אם אתם מעוניינים להישאר בביטוח המנהלים ואתם רוצים לבצע העברה חלקית
  • לפי תקנה 2 בתקנות הניוד לא ניתן להעביר את סכום הפיצויים בלבד

 מהי הדרך הנכונה להשלים ניוד ביטוח מנהלים לקרן פנסיה?

לסיכום, ראינו שניוד ביטוח מנהלים הוא במקרים מסוימים מאוד כדאי ויכול להגדיל משמעותית את כספי קצבת הפנסיה שלכם. אם המסקנה היא שהניוד אפשרי ויכול לשדרג את איכות חייכם בעתיד, אז השאלה היא רק לאן? לשם כך צריך לבצע השוואה בין קרנות הפנסיה, כדי להבין איזו קרן פנסיה הכי טובה וכדאית בשבילכם.

מתלבטים איך לקבל החלטה נכונה? בפתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח מתמחים בחסכונות פנסיונים ועומדים לשירותכם בכל שאלה ועניין הנוגע לתכנון פרישה וניוד ביטוח מנהלים. צרו איתנו קשר עוד היום ונשמח לעמוד לשירותכם!

ניוד ביטוח מנהלים לקרן פנסיה
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
ביטוח פנסיה לעובד חדש
ביטוח פנסיה לעובד חדש – כל מה שחשוב לדעת

ביטוח פנסיה לעובד חדש הוא אינו דבר מובן מאליו, וזאת למרות שבמדינת ישראל קיים חוק שלפיו כל מעסיק חייב לשלם פנסיה לעובדים שלו. במאמר זה, נדון על ההיבטים השונים של הפקדה לפנסיה לעובד חדש, ונציע לך כמה טיפים שיעזרו לך להתחיל לחסוך לפנסיה כבר היום.

קראו עוד »
הפקדה לפנסיה לעצמאים  – כל מה שצריך לדעת

הפקדה לפנסיה לעצמאים היא עניין שעד לפני כמה שנים היה נתון לשיקול דעתם. אך מאחר ורוב העצמאים לא היו מפקידים כסף לטובת חיסכון פנסיוני, היו הופכים לנטל על המדינה. כל זה השתנה עם חוק חובת הפקדה לפנסיה לעצמאים שנכנס לתוקפו ב- 2017.

קראו עוד »
מתי המעסיק מתחיל לשלם פנסיה?
מתי המעסיק מתחיל לשלם פנסיה?

מתי המעסיק מתחיל לשלם פנסיה היא אחת השאלות שמטרידה עובדים רבים. במאמר זה נסביר מה קורה לאדם שיש לו כבר חיסכון פנסיוני והוא מתחיל לעבוד במקום חדש, מה קורה לאדם שאין בידיו חיסכון כזה ועוד.

קראו עוד »
להצטרפות לקרן פנסיה
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.