ניוד ביטוח מנהלים לקופת גמל

חשבתם על ניוד ביטוח מנהלים לקופת גמל? הנה כמה דברים שכדאי שתדעו לפני שאתם מעבירים את כל הכספים שחסכתם במשך שנים לצורך קבלת פנסיה בגיל פרישה.

במשך שנים רבות ביטוח מנהלים היה אחד ממוצרי החיסכון הפנסיוני היוקרתיים, האטרקטיביים והאהובים. עם זאת, בשנים האחרונות אותו מוצר שינה את פניו, וכבר אין לו את אותם יתרונות שמשכו אליו חוסכים פוטנציאליים בעבר. אחת הסיבות לכך נעוצה בדמי הניהול הגבוהים שמשלמים עליו, מה שהופך אותו בטווח הרחוק לפחות כדאי. סיבה זו גורמת לחוסכים רבים לחשב מסלול מחדש ולשקול ניוד ביטוח מנהלים לקופת גמל, שנחשב במקרים מסוימים משתלם יותר.

מתי כדאי לבצע ניוד ביטוח מנהלים לקופת גמל?

לפני שנענה על שאלה זו, נעשה קצת סדר בדברים. עד שנת 2008 היו שני סוגי ביטוחים:

1) ביטוח מנהלים הוני – מאפשר לכם לקבל את כספכם בבת אחת, ברגע שתגיעו לגיל הפרישה מהעבודה.

2) ביטוח מנהלים קצבתי – מאפשר לכם לקבל קצבה חודשית קבועה לכל החיים. סכום הקצבה מחושב בהתאם לסך הכספים שצברתם בביטוח המנהלים ולמקדם ההמרה (שעד שנת 2013 נקבע מראש, ומאז הוחלט שנקבע לכל אדם רק בהגיעו לגיל 60). עם השנים המקדמים הפכו להיות יותר ויותר גבוהים, ולכן האטרקטיביות של ביטוחי המנהלים פחתה והתעורר הצורך לשקול אופציות אחרות.

כך או כך, חשוב שתדעו, שבמידה וקיימים ברשותכם כספים בביטוח מנהלים שחסכתם עד שנת 2008, תוכלו למשוך את כל הכסף שצברתם בבת אחת באופן חד פעמי. כספים שחסכתם לאחר מכן, תוכלו למשוך כקצבה בלבד.

בניוד ביטוח מנהלים לקופת גמל מומלץ לנייד אך ורק את החלק ההוני בלבד שצברתם לאורך הזמן, בעוד שאת החלק הקצבתי עדיף לנייד דווקא לקרן פנסיה.

שיקולים בהעברת כספי החיסכון מביטוחי מנהלים לקופות גמל

אחד השיקולים המרכזיים ביותר לצורך ניוד ביטוח מנהלים לקופת גמל הוא גובה דמי הניהול שאתם משלמים. רק אם התשלום גבוה, המעבר ישתלם עבורכם. דמי ניהול כוללים עמלה על כל הפקדה (במקרה של ביטוח מנהלים או קופת גמל, עד 4%) וגם עמלה על הסכום הצבור (עד 1.05%). לרוב, בקופות הגמל, דמי הניהול יותר אטרקטיביים, ולכן עבור חוסכים שהם יחסית צעירים, ההפרש בדמי הניהול, שמצטבר לאורך עשרות שנים, יכול לעזור לצבור סכומים משמעותיים.

מתי לא ניתן להשלים תהליך ניוד ביטוח מנהלים לקופת גמל?

אם ביטוח המנהלים מעוכל או משועבד, כי למשל לקחתם הלוואה כל חשבון כספי החיסכון הפנסיוני שלכם, לא תוכלו לבצע את תהליך הניוד.

האם ניוד ביטוח מנהלים לקופת גמל ניתן לביטול?

בגדול התשובה היא כן, אבל אך ורק בתנאי שאתם מגישים בקשת ביטול תוך 10 ימים מהיום שביקשתם לנייד את החיסכון הפנסיוני שלכם. במידה ועבר פרק זמן ממושך יותר, ניתן להגיש בקשה לחזור לביטוח המנהלים שעזבתם, אך הגוף המנהל אינו מחויב לאשר את בקשתכם.

לסיכום – האם מדובר בצעד הכרחי?

תקנות הניוד מאפשרות מהלך זה לכל המעוניין. היתרון בניוד החלק ההוני של ביטוח מנהלים לקופת גמל הוא בכך שאתם משמרים את האפשרות שלכם לקבל את כל כספכם בבת אחת כשתגיעו לגיל 60. כמו כן יש פוטנציאל להגדיל את סכום החיסכון שלכם בזכות אותו חיסכון בדמי הניהול.

 אם זה כדאי? לשם כך צריך לבדוק פרמטרים נוספים, כגון תשואות, רמת הסיכון שאתם מוכנים לקבל, הטבות מס כאלה ואחרות, תכנון והבנה של הצרכים הייחודיים שלכם לאחר גיל פרישה ועוד. אנחנו בפתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח נשמח לעמוד לשירותכם ולבצע עבורכם את כל הבדיקות באמצעות סימולטורים מתקדמים, על מנת לעזור לכם את הנושא לעומק ולקבל החלטה מושכלת. פנו אלינו עוד היום לקבלת ייעוץ אישי.

ניוד ביטוח מנהלים לקופת גמל
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
להצטרפות לקופת גמל
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.