קרן פנסיה ותיקה

קרן פנסיה ותיקה נחשבת אם הוקמה לפני 1995, השנה שבה חל מהפך בתחום החיסכון הפנסיוני בישראל. איך מחשבים את גובה קצבת הפנסיה? מהם זכויותיהם של אלמנות ויתומים? מה היא נותנת לכם במקרה של נכות, מה עושים אם צריך למשוך ממנה כסף בטרם עת וכיצד להתנהל איתה?

מה זה קרן פנסיה ותיקה?

קרנות הפנסיה הן לא עניין חדש. למעשה כבר ב- 1954 הוקמו הקרנות הראשונות, והיו לא מעט אזרחים שהיו מפקידים אליהן את כספם כדי להתכונן לגיל הפרישה. אלא שבמהלך שנות ה- 80 ישראל נקלעה למשבר אקטוארי משמעותי. אמנם בזמנו כבר היו קרנות פרטיות שהצליחו לשגשג למרות הכול, אך הן הפסיקו לקבל חברים חדשים.

על מנת לפתור את אותו משבר, בשנת 1995 החליטו בישראל על רפורמה בתחום הפיננסי. במהלך הדרמטי קיבלו 3 החלטות דרמטיות:

  • כל קרן שהיתה פעילה עד 1995, נסגרה בפני לקוחות חדשים והוכרזה בתור קרן פנסיה ותיקה. את כל הכספים שכבר הצטברו לטובת העמיתים, הקרנות הוותיקות ממשיכות לנהל גם כיום.
  • כל קרן שהיתה פעילה עד 1995, נסגרה בפני לקוחות חדשים והוכרזה בתור קרן פנסיה ותיקה. את כל הכספים שכבר הצטברו לטובת העמיתים, הקרנות הוותיקות ממשיכות לנהל גם כיום.
  • כל קרן שהיתה פעילה עד 1995, נסגרה בפני לקוחות חדשים והוכרזה בתור קרן פנסיה ותיקה. את כל הכספים שכבר הצטברו לטובת העמיתים, הקרנות הוותיקות ממשיכות לנהל גם כיום.

חישוב גובה קצבת הפנסיה

יש לקחת בחשבון 2 פרמטרים חשובים: השכר הקובע ושיעור הקצבה: כפי שציינו, שיעור הקצבה הוא 2% עבור כל שנת עבודה (עד למקסימום של 70%). אך לגבי השכר הקובע – כל קרן מתייחסת לנושא זה קצת אחרת. ניקח לדוגמה את מקפת שמשתמשת בשיטת הממוצעים, ואת מבטחים שמשתמשת במודל 3 השנים. שיטות אלו מקובלות גם בקרנות נוספות.

לפי שיטת הממוצעים – מדובר בחישוב מורכב: ראשית, מחשבים את היחס בין השכר של החוסך בכל חודש עבודה לבין ממוצע השכר במשק בכל חודש. לאחר מכן מחשבים את ממוצע כל היחסים לאורך כל תקופת עבודתכן. את התוצאה מכפילים בשער הממוצע במשק במועד היציאה לפנסיה – והתוצאה היא השכר הקובע.

לפי שיטת 3 השנים – מתייחסים לחודשי העבודה החל מאוקטובר 2003, ומחשבים את אותו ממוצע, כפי שציינו בפסקה הקודמת. במקביל, יש לחשב שכר ממוצע שמבוסס על 3 השנים האחרונות (כלומר 36 משכורות אחרונות). לאחר מכן משקללים את שני הממוצעים שקיבלנו – והתוצאה היא השכר הקובע לפי שיטה זו.

זכויותיהם של אלמנות ויתומים

במקרה של קרן פנסיה ותיקה ופטירתו של החוסך, האלמנות מקבלות 60% מהקצבה (כולל ידועות בציבור), ואילו הילדים זכאים ל- 20% מהקצבה, עד לגיל 21.

אלמנות זכאיות לכספן, בתנאי שהתגוררו עם הנפטר לפחות במשך שנה, ואם היו כבר בני זוג במועד התחלת הזכאות לקצבת הזקנה. אם הפכו לבני זוג לאחר שהנפטר התחיל לקבל פנסיה, יהיה על האלמנה להוכיח כי התגוררה עמו במשך שנתיים לפחות, וכן שהן עבור את גיל הפרישה במועד הפטירה. כל זאת נכון גם לגבי אלמנים כמובן.

זכאות לקצבת נכות דרך קרן פנסיה ותיקה

כל מי שיש לו קרן פנסיה ותיקה, יכול ליהנות מקצבת נכות אם איבד לפחות 30% מכושר העבודה שלו, לפרק זמן של 3 חודשים או יותר. לצורך קביעת שיעור אובדן כושר עבודה, יש לפנות לרופא מטעם הקרן. חשוב לקחת בחשבון שאם מגישים בקשה לקצבה זו, יתכן ותפגעו בזכאותכם לפנסיה, לכן חשוב מאוד להתייעץ עם סוכן ביטוח שמתמחה בתחום הפנסיוני, כדי לפעול בדרך האידיאלית עבורכם.

משיכה חד פעמית מקרן ותיקה

הכסף שחסכתם נועד לאפשר לכם לחיות בנוחות לאחר פרישתכם, בגיל 67 לגברים או בגיל 62 לנשים, כשאין לכם יותר הכנסות חודשיות. עם זאת, לעתים אין ברירה ויש צורך למשוך את הכספים עוד קודם – בפעולה שנקראת היוון כספים. פעולה זו מותרת רק אם גובה הסכום הוא לכל היותר 25% מכספכם, ולאחר מכן תישאר זכאות לקצבה שאינה נמוכה מהמינימום.

חשוב לזכור שהיוון משפיע על שיעורי המס שמוטלים על החיסכון הפנסיוני שלכם, ולכן אין לבצע אותו לפני שאתם מתייעצים עם סוכן פנסיוני שבקי בכל הנוגע לקרנות פנסיה ותיקות.

כיצד להתנהל אם יש לכם קרן פנסיה ותיקה?

התנהלות במקרה כזו מחייבת ידע עשיר והיכרות מעמיקה עם הנושא על מנת להפיק מקסימום תועלת מהחיסכון שצברתם לאורך כל שנות עבודתכם. אתם מוזמנים לפנות אל המומחים של פתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח לקבלת ייעוץ, הכוונה ופרטים נוספים. נשמח לסייע לכם בהתנהלות מול הקרן, ולמצות את מלוא זכויותיכם.

מוצרים נוספים

קרן פנסיה כללית
שכירים ועצמאים המעוניינים לחסוך ולצבור כמה שיותר כספים לפנסיה, יכולים לעשות זאת באמצעות קרנות הפנסיה השונות, לרבות אמצעות קרן פנסיה כללית. מה ההבדל בינה לבין הקרן המקיפה? על כך במאמר שלפניכם. ההבדלים בין קרן פנסיה מקיפה לקרן פנסיה כללית בקרן פנסיה כללית החוסכים יכולים …
ביטוח מנהלים
ביטוח מנהלים הוא אפיק חיסכון פנסיוני בעל יתרונות רבים. גם אם אתם צעירים ונראה לכם שהפנסיה עוד רחוקה מכם שנות אור, חשוב להתחיל לחסוך כמה שיותר מוקדם, באמצעות מוצרי חיסכון ארוכי טווח. מה זה ביטוח מנהלים בכלל? גם אם אתם צעירים ונראה לכם שהפנסיה עוד רחוקה מכם שנות אור, חש…
קרן פנסיה מקיפה
החוסכים באמצעות קרן הפנסיה המקיפה נהנים גם מחיסכון פנסיוני וגם ממרכיב ביטוחי המגן עליהם במקרה של נכות ואובדן כושר עבודה. מה עוד כדאי לדעת על מוצר אטרקטיבי זה? קרן פנסיה מקיפה – מהי? בשוק הפנסיוני היום ניתן למצוא מוצרים אטרקטיביים לחיסכון, ביניהם קרן הפנסיה המ…
מטריה ביטוחית לקרן הפנסיה – השלמת חובה לחוסכים
גם אם אתם חוסכים את כספכם בחיסכון פנסיוני, מומלץ מאוד שתהיה לכם גם מטריה ביטוחית, כדי שבעת הצורך תהיו באמת מכוסים. במאמר זה נסביר מדוע היא כל כך חשובה, מהן יתרונותיה במקרה של אובדן כושר עבודה, ואילו הרחבות ניתן להוסיף לפרקי היסוד של הפוליסה. מהי מטריה ביטוחית ולמי היא …
פוליסה מאחדת צבירות חיסכון
מרבית חברות הביטוח העמידו בשנים האחרונות לרשות הלקוחות את האפשרות לרכז צבירות חיסכון פנסיוני בפוליסה אחת. מהי פוליסה מאחדת צבירות חיסכון? מדובר בפוליסת ביטוח במעמד קופת גמל המאפשרת איחוד של צבירות חיסכון ממוצרים פנסיוניים שונים.הפוליסה הינה במעמד קופת גמל המשלמת ל…
ייעוץ פרישה
כיצד ניתן להבין אם הסכום שצברתם לפנסיה מספיק? אם לא, מה ניתן לעשות בנושא? ובעצם, מה זה בכלל "מספיק"? על שאלות אלו, בגדול, מנסים לענות בשירות ייעוץ פרישה. עם חובת ההפרשה לפנסיה לשכירים ולעצמאים, יחד עם העלייה בפופולריות של אמצעי חסכון נוספים – המונח "ייעוץ פרישה" נהיה רלוו…
קופת גמל
המונח קופת גמל כולל בתוכו מגוון אפיקי חיסכון והשקעה לטווח קצר, בינוני וארוך. יתרונות המיסוי הופכות אותם לאטרקטיביים במיוחד, הן לשכירים והן לעצמאים. חיסכון לפנסיה באופן פרטי לא נחשבת כיום להמלצה אלא לחיסכון חיוני לכל אדם – ויפה שעה אחת קודם. האפשרויות לחיסכון פנס…
הכנסה חודשית קבועה
פרשתם מעבודה ויש ברשותכם סכום כסף גדול ? אפשרות מעניינת תהיה להמיר את הסכום הגדול שקיבלת להכנסה חודשית קבועה לכל החיים ו/או לתקופת זמן לפי בחירתכם. כל מה שעליכם לעשות הוא להפקיד את הסכום באופן  חד פעמי ולמשוך הכנסה חודשית לאורך זמן. הכנסה חודשית/משיכה לשיעורין&nbs…
קרן פנסיה – הביטוח הפנסיוני הזול והנפוץ ביותר
קרן פנסיה היא אחד המוצרים הפופולריים ביותר בתחום החיסכון הפנסיוני, ולא בכדי. במאמר זה נסביר מה זה בכלל קרן פנסיה, מהם היתרונות והחסרונות שלה, איך היא עובדת, במה היא שונה ממוצרים פנסיוניים אחרים ובקיצור – את כל מה שרציתם לדעת על קרן פנסיה והתביישתם לשאול. אז מהי קרן פנסיה בעצ…

מאמרים נוספים בנושא זה

להצטרפות לקרן פנסיה
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.

לקבלת הצעה לביטוח או לחיסכון עוד היום
במחיר המשתלם ביותר מכל חברות הביטוח בישראל
השאירו פרטים, ונציג יחזור אליכם מיד לשיחת ייעוץ