זכות הבחירה החופשית של מסלולי הביטוח הפנסיוני

כל עובד זכאי להצטרף לקרן פנסיה לפי בחירתו

חוק קופות הגמל (סעיף 20) קובע כי כל 'עובד הזכאי להצטרף כעמית לקופת גמל רשאי לבחור בכל עת כל קופת גמל לצורך הפקדת תשלומיו ותשלומי מעבידו. המעביד לא יתנה את תשלום הכספים לקופת הגמל בעד עובדו בכך שיופקדו בקופה מסוימת או בקופה שיבחר העובד מתוך רשימה מסוימת של קופות,אף אם נקבע אחרת בדין או בהסכם.' (מתוך חוק הפיקוח של שירותים פיננסיים קופות גמל התשס"ה – 2005 בחל מיום 10/11/2005). משמעות חוק זה הוא בבחינת מהפיכה, שכן אתה כעובד, זכותך לבחור את קופת הגמל שלך (קופת גמל = קופת גמל לתגמולים ופיצויים, ביטוח מנהלים וקרן פנסיה) במקום העבודה הנוכחי או במקום העבודה החדש אליו הצטרפת לאחרונה.על המעביד שלך חלה החובה לקבל את בחירתך,  ואין הוא רשאי להתנות את תשלומיו בהפקדה בקופת גמל מסויימת או בקופת גמל מתוך רשימה ספציפית שהוא בחר. מעביד שלא יאפשר לך לפעול כאמור לעיל עובר עבירה פלילית וצפוי לעונשים.

רק העובד קובע את קרן הפנסיה ו/או קרן ההשתלמות שלו

עליך כעובד מוטלת האחריות לבחור בקופת הגמל המתאימה ביותר לצרכייך הנוכחיים והממקסמת ביותר את ערכם הכלכלי של הכספים המושקעים בביטוח הפנסיוני. על מנת להפוך החלטות מסוג זה לרציונאליות יותר תוכל להעזר בייעוץ פנסיוני או בסוכן פנסיוני לפי בחירתך.

ראוי לציין כי במידה והצטרפת למקום עבודה שחלים עליו הסכמים קיבוציים הקובעים את סוג קופת הגמל אליה יבוצעו ההפקדות (לדוגמא: הסכם קיבוצי הקובע כי ההפקדות לתגמולים ולפיצויים יופקדו אך ורק בקרן פנסיה מקיפה), יש באפשרותך לבחור את הגוף המנהל של קרן הפנסיה ואינך חייב להצטרף לברירת המחדל שתוצא לך על ידי המעסיק או על ידי הסוכן הפנסיוני של המעסיק.

בנוסף סעיף 20 ב קובי כי אם לפי ההסכם (צו הרחבה) נקבעה קופת גמל מסויימת, ואתה כעובד לא בחרת בקופת גמל אחרת (על אף שניתנה לך האפשרות לעשות כן), המעביד רשאי להפקיד את הסכונים באותה תקופה מסויימת שנקבעה בהסכם.

זכות הבחירה החופשית של מסלולי הביטוח הפנסיוני
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
קרן מקפת הותיקה
קרן מקפת הותיקה: מבט על

קרן מקפת הותיקה היא קרן פנסיה שהוקמה בשנת 1951 על ידי ההסתדרות הכללית החדשה. הקרן נועדה לספק פנסיה לעובדים והעובדות שהיו חברים בהסתדרות. קרן מקפת הותיקה הייתה אחת מתוך מספר קרנות פנסיה שהולאמו בשנת 2003, בעקבות משבר הגירעונות שהתגלה בקרנות אלו.

קראו עוד »
איפה יש לי פנסיה
איפה יש לי פנסיה?

אם לאחרונה שאלתם את עצמכם איפה יש לי פנסיה אתם לא לבד. אחוז נכבד מהאוכלוסיה לא יודע איפה הפנסיה שלו מנוהלת, כמה דמי ניהול משלמים, איזו תשואה החיסכון הניב וכו'. אנחנו כאן כדי להנגיש עבורכם את המידע החשוב.

קראו עוד »
להצטרפות לקרן פנסיה
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.