פנסיה חובה לעובדי משק בית – מה מגיע לכם לפי חוק?

אם מעסיקים עובד משק בית חייבים להפריש לו לפנסיה, בדיוק כמו שמוטלת החובה על מעסיקים להפריש פנסיה לכל עובד אחר. מהו חוק פנסיה חובה לעובדי משק בית, כמה צריך להפריש ומה קורה אם לא מפקידים כסף?

מהי פנסיה חובה לעובדי משק בית?

אנשים רבים אמנם לא תופסים את עצמם כמעסיקים, אבל האמת היא שאם אנחנו מעסיקים מטפלת, עובד משק בית, גם אם זה רק לכמה שעות ספורות, אנחנו נחשבים בעיניי החוק כמעסיקים לכל דבר. החל משנת 2008 בישראל קיים חוק פנסיה חובה, המחייב מעסיקים להפקיד כספים עבור עובדים מכל הסוגים, לאחת ממוצרי הפנסיה הקיימים בשוק.

מהם כספי המיועדים לטובת חיסכון פנסיוני?

לפני שנגלוש לעניינים הטכנים, נזכיר שחיסכון פנסיוני נועד למעשה על מנת לשלם לחוסך קצבה חודשית, עם הגיעו לגיל פרישה (בגיל 60 למי שיוצאת לגמלאות מוקדם, או  לפי חוק 62 לנשים ו – 67 לגברים נכון לשנת 2021). מטרת הקצבה היא להחליף את ההכנסה של אותו אדם מעבודתו, ולסייע לו לשמור על רמת החיים אליה הורגל, גם בתור פנסיונר.

אמנם ביטוח לאומי משלב קצבה למי שפרש מעבודתו ועומד בתנאי החוק, קצבה המוכרת כקצבת זקנה, אך זו קצבה זעומה ביותר ולא ניתן לממן איתה את כלל צורכיהם של הפנסיונים, בטח ובטח ככל שתוחלת החיים עולה.

לכן, מדינת ישראל הוציאו צו הרחבה פנסיה חובה, לפיו כל מעסיק חייב להפריש לעובדיו כספים לטובת הפנסיה, החל מגיל 20 לנשים ומגיל 21 לגברים, בשיעור אחוז מסוים, הנגזר התאם למשכורותיהם. גם העובד נדרש לפי חוק להפקיש חלק מסויים משכרו לטובת מטרה זו. ההפקדות מצבטרות באחד ממוצרי החיסכון הפנסיוניים, כשהמוכר ביותר מהם הוא קרן הפנסיה.

יש לציין שמעבר להפקדות לטובת שנות הפנסיה, ההפקדה כוללת גם רכיב של כיסוי מקרה של אובדן כושר עבודה ולמקרה של מוות. בעוד בקרן הפנסיה רכיב של הוא חלק בלתי נפרד מהחיסכון, בקופת גמל או בביטוח מנהלים, המעסיק מחויב לרכוש עבור עובדיו רכיב זה.

אחרי כמה זמן מפרישים לטובת פנסיה חובה לעובדי משק בית?

במידה ולעובד שלכם יש כבר קרן פנסיה פעילה, יש להפריש לקרן הפנסיה לאחר 3 חודשים. יש להפקיד כספים רטרואקטיבית, החל מהיום הראשון לעבודתו.

במידה ולעובד שלכם טרם קיימת קרן פנסיה פעילה, ניתן להפקיד כספים עבורו רק לאחר שיעבוד אצלכם במשך חצי שנה.

כמה כסף מפקידים לטובות פנסיה חובה לעובדי משק בית?

מאז ינואר 2017, נקבע כי שיעור ההפרשה לפנסיה יהיה 18.5% משכרו של העובד, ויתחלק בין המעסיק לעובד: המעסיק יפקיד 12.5% מהשכר החודשי לתגמולים ולפיצויים, ואילו העובד יפריש 6% משכרו..

ניקח לדוגמה: שכרו החודשי של העובד עומד על 1,000 ₪. המעסיק חייב להפקיד עבורו 6% לטובת פיצויים (60 ₪) ועוד 6.5% לטובת תגמולים (65 ₪). כמו כן על העובד להפקיד מתוך שכרו 6% תגמולים (60 ₪). סה"כ יופקדו לקרן הפנסיה מדי חודש 185 ₪ שמהווים למעשה 18.5% מהשכר.

מה קורה במקרה שבו נפסקים יחסי עובד-מעסיק?

כאמור, הכסף שמפקיד המעסיק לטובת הפנסיה, מורכב הן מדמי תגמולים והן מדמי הפיצויים. בהתאם לסעיף 14 לחוק פיצויי פיטורין, הפיצויים משוחררים לטובת העובד, ואינם ניתנים להחזרה למעסיק, חוץ ממקרים שבהם הכסף נמשך שלא בשל אירוע מזכה (למשל: נכות, מוות או פרישה מעבודה החל מגיל 60), או במקרה של שלילת זכאות לפיצויים, בהתאם למפורט בסעיפים 16 ו- 17 לחוק פיצויי פיטורין.

מה קורה אם לא מפקידים כספים לטובת פנסיה בהתאם לחוק?

חשוב להבין שמדובר בחוק לכל דבר ועניין במדינת ישראל, ולעובד אין שום אפשרות לוותר על הפנסיה. קרן הפנסיה נועדה לא רק כדי להבטיח את עתידו של העובד שלכם בשנות פרישתו, אלא גם כדי לפצות אותה במקרים של אובדן כושר עבודה. אם חלילה יקרה לעובד משהו, הוא או קרוביו עלולים לתבוע את המעסיק בסכומים של עשרות ואפילו מאות אלפי שקלים. כמו כן אתם עשויים לשלם ריבית פיגורים ופיצויי הלנה ואף לקבל קנסות ממשרד הכלכלה.

איך מפקידים תשלומים לטובת הפנסיה?

העובד יכול לבחור את קרן הפנסיה המועדפת עליו, תוך 60 יום מתחילת עבודתו אצל המעסיק. לצורך בחירה קרן מומלץ לבצע השוואת קרנות פנסיה. עם זאת, במידה והעובד לא מעדכן את המעסיק לגבי הקרן שבחר, המעסיק צריך לפנות לסוכן ולבטח אותו בקרן פנסיה מקיפה חדשה, ובהמשך יוכל העובד לנייד את כספיו לקרן אחרת.

לצורך פתיחת קרן פנסיה לעובד משק בית, יש לקבל אישור על פתיחת תיק בביטוח לאומי עבור העובד. כמו כן, על המעסיק להעביר הפקדות אחת לחודש.

מעוניינים לפתוח קרן פנסיה?

צרו קשר עם המומחים של פתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח כדי ליהנות מתנאים משתלמים: דמי ניהול אטרקטיביים, תשואות טובות וחיסכון פנסיוני אצל אחת החברות המובילות בתחום בארץ. אל תתפשרו על מה שמגיע לכם כעובדים!

קרן פנסיה לעובדי משק בית
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
האם כדאי למשוך כספי פנסיה
האם כדאי למשוך כספי פנסיה כדי לכסות את המשכנתא ואת ההלוואות?

הריבית הגבוהה מביאה לכך שיותר ויותר ישראלים מושכים את קרנות הפנסיה וההשתלמות ושוברים חסכונות על מנת לכסות את המשכנתא והלוואות אחרות. האם גם לכם כדאי, אילו השלכות צפויות לטווח הארוך ומה אפשר עוד לעשות כדי לא לכרוע תחת הנטל?

קראו עוד »
תכנון פנסיוני
תכנון פנסיוני – למה זה חשוב?

תכנון פנסיוני הוא צעד מבורך שיכול לשרת אתכם בעתיד. החיים הם מסע מאתגר, אבל גם מלא בהזדמנויות. אנחנו עובדים קשה כדי להקים משפחה, לרכוש בית, לחסוך כסף לעתיד. אבל מה יקרה לנו כשלא נוכל לעבוד יותר?

קראו עוד »
קרן פנסיה פותחים רק עם המומחים!
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.