מה קורה לקרן פנסיה במקרה של גירושין?

בכל העולם המערבי – וישראל אינה יוצאת מן הכלל – אחוז הזוגות המתגרשים נמצא בעליה. בשנים האחרונות נושא חלוקת קרן הפנסיה הוסדר בחקיקה. אז מה בדיוק קורה לחיסכון לפרישה במקרה של גירושין?

נושא חלוקת הרכוש בהליך הגירושין הוא משמעותי ולעיתים מורכב – ואחת השאלות המרכזיות הנשאלות היא מה קורה לכספי הפנסיה, שנצברו במהלך השנים, עם היפרדות מבן או בת הזוג.

החל משנת 2014, חלוקת כספי הפנסיה הוסדרה בחקיקה. כך, זוגות העומדים בפני הליך גירושין יכולים, בקלות יחסית, לחלק ביניהם את כספי החיסכון שנצברו.

מהות ההסדרה היא להשוות את דין כספי הפנסיה לזה של יתר הרכוש שהצטבר במהלך תקופת הנישואין. כלומר, עליו להתחלק בצורה שיוויונית בין בני הזוג. יש להדגיש כי כסף שהופקד בקרן לפני הנישואין אינו כלול בחלוקה זו.

מה ניתן לעשות מבחינה מעשית?

מבחינה פרקטית, במקרה של גירושין מורים לחברת הפנסיה לפצל את הקרן לשתי קופות נפרדות, אחת על שמו של כל אחד מבני הזוג. כלומר, מחצית מסכום קרן הפנסיה של הבעל – שהצטברה במהלך הנישואין – תועבר על שמה של האישה, ולהיפך.

בני הזוג יכולים להתדיין על אופן החלוקה, והדבר עלול לגרום לתהליך לקחת זמן ממושך יותר ולהיות בעל משמעות כלכלית נוספת, עקב שכירתם של עורכי דין, רואי חשבון וכלכלנים המתמחים בתחום חלוקת הרכוש. עם זאת, המצב היום הרבה יותר חיובי מבעבר – שכן כל עוד בני הזוג מסכימים על אופן החלוקה, הפעולה היא די פשוטה (וכאמור, מעוגנת בחוק).

יש לשים לב, כי מלבד המשמעות הברורה בנוגע לגובה הסכום בקופת הקרן, להיפרדות יש משמעויות נוספות מבחינת קרן הפנסיה. במקרה של גירושין, בן או בת הזוג לשעבר לא יהיו זכאים לקצבת שארים, למשל. במידה וישנם ילדים, הם ישארו מוגדרים כשארים עד גיל 21, והקצבה לה יהיו זכאים אף תגדל (מכיוון שהיא לא מתחלקת גם עם בן או בת הזוג).

בנוסף, גירושין ישפיעו על מקדם ההמרה לקצבה בקרן הפנסיה. מכיוון שבקרן ישנו רכיב של תשלום לבן/בת הזוג לאחר מותו של המבוטח – כאשר אין יותר בן או בת זוג, הקצבה לפורש תהיה גבוהה יותר.

לסיכום, אמנם עם ההסדרה בחוק, הליך חלוקת קרן הפנסיה פשוט יותר מבעבר – אך עדיין, ברור שהליך גירושין הוא לא פשוט, הן מבחינה פרקטית והן מבחינה רגשית. כפי שתכנון פנסיוני דורש מחשבה לאורך תחנות רבות בחיים, כך גם כאן – ויש להבין את מלוא המשמעות של גירושין על קרן הפנסיה שלכם. לשם כך, רצוי להתייעץ עם גורם מקצועי.

מה קורה לקרן פנסיה במקרה של גירושין
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
האם כדאי למשוך כספי פנסיה
האם כדאי למשוך כספי פנסיה כדי לכסות את המשכנתא ואת ההלוואות?

הריבית הגבוהה מביאה לכך שיותר ויותר ישראלים מושכים את קרנות הפנסיה וההשתלמות ושוברים חסכונות על מנת לכסות את המשכנתא והלוואות אחרות. האם גם לכם כדאי, אילו השלכות צפויות לטווח הארוך ומה אפשר עוד לעשות כדי לא לכרוע תחת הנטל?

קראו עוד »
איפה יש לי פנסיה
איפה יש לי פנסיה?

אם לאחרונה שאלתם את עצמכם איפה יש לי פנסיה אתם לא לבד. אחוז נכבד מהאוכלוסיה לא יודע איפה הפנסיה שלו מנוהלת, כמה דמי ניהול משלמים, איזו תשואה החיסכון הניב וכו'. אנחנו כאן כדי להנגיש עבורכם את המידע החשוב.

קראו עוד »
להצטרפות לקרן פנסיה
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.