חיסכון פנסיוני וכיסויים ביטוחיים בזמן מלחמה

ביומיום רוב האנשים אינם מוטרדים מהשאלה איפה הביטוח הפנסיוני שלהם מתנהל, ומה הוא כולל אבל בימים אלה, על רקע המלחמה, חשוב להבין איזה חיסכון פנסיוני יש לכם ואיזה כיסויים ביטוחים הוא כולל.

החשיבות של חיסכון פנסיוני בזמן מלחמה

חיסכון פנסיוני, אבן יסוד בתכנון פיננסי, יכול להציע מידה של הגנה בתקופות אי-ודאות, על רקע המלחמה המתנהלת בימים אלו בין ישראל וחמאס. במאמר זה, נבדוק אילו כיסויים ביטוחיים נכללים בדרך כלל בתוכניות פנסיה, כיצד הם יכולים לספק שקט נפשי במהלך משברים כמו מלחמת עזה וכיצד סוכן פנסיוני יכול לעזור.

חשוב לדעת – כדאי להקדים תרופה למכה

ראשית נציין כי אם אינכם בטוחים אילו מוצרים פנסיוניים יש לכם (קרן פנסיה, ביטוח מנהלים או קופת גמל), ובמיוחד אם אתם גרים באזורים רגישים או אם קיבלתם צו 8, כדאי לפנות עוד היום לסוכן פנסיוני כדי להוציא דוח מהמסלקה הפנסיונית. נכון להיום דוח מהמסלקה ניתן להוציא יחסית בקלות, בעוד שלאדם נפטר לא ניתן להוציא דוח כזה, ותהליך איתור המוצרים הפנסיוניים הרבה יותר מורכב.

הכיסויים שהחיסכון הפנסיוני מספק לכם

חיסכון פנסיוני הוא התחייבות פיננסית ארוכת טווח שאנשים רבים מסתמכים עליה כדי לתמוך בשנות הפרישה שלהם. אחד היתרונות המרכזיים של תוכניות הפנסיה הוא הכיסוי הביטוחי שהן מספקות, במיוחד בעתות משבר. כיסויים אלה מעניקים הגנה מפני מגוון אי ודאויות בחיים, כגון נכות ומוות, והם נועדו כדי להבטיח לכם וליקיריכם ביטחון כלכלי בשעת משבר.

כיסוי ביטוחי בתוכניות פנסיה

ישנם שני כיסויים ביטוחיים הן בקרנות הפנסיה והן בביטוחי המנהלים:

1. ביטוח שארים

במקרה המצער של פטירה, ביטוח זה יעניק למשפחתכם רשת ביטחון כלכלית, שתאפשר להם לנווט בין כל האתגרים הפיננסיים הנלווים לאובדן אדם אהוב. חשוב לדעת כי קצבת שארים אינה מתקזזת עם אף גורם, לעומת קצבת נכות שכן.

2. ביטוח אובדן כושר עבודה

אם החוסך מאבד את יכולתו לעבוד, תוכניות הפנסיה תדאג למשפחתו ברמה מסוימת. הדבר מבטיח המשך קבלת חלק ממשכורתו של החוסך, ומאפשר לשמור על רמת החיים שאליה התרגלה המשפחה.

ביטוח אובדן כושר עבודה בקרן פנסיה

מי שחלילה נפגע במסגרת פעולה צבאית או אפילו סובל מפוסט טראומה תשלם קרן הפנסיה קצבה חודשית שיכולה להגיע עד 25% מהשכר המבוטח שלו בקרן הפנסיה (זאת בהנחה את יתרת התשלום הוא יקבל ממשרד הביטחון).

בהקשר זה נזכיר כי קיים כיסוי מיוחד שנקרא "מטריה ביטוחית", שהיא יכולה להשלים את סכום הפיצוי שהיה משולם מקרן הפנסיה. אם כבר יש לכם את ביטול הקיזוז במטריה הביטוחית חשוב לוודא שהיא כוללת ביטול קיזוז גם מול תשלומים של משרד הביטחון ולא רק מול ביטוח לאומי (תאונות עבודה).

ביטוח אובדן כושר עבודה בביטוח מנהלים

ביטוחי מנהלים מקנים לעתים כיסוי לאבדן כושר עבודה גם במקרה של פגיעה באירוע מלחמתי. פוליסות ביטוח מנהלים שהופקו לאחר שנת 2017 כוללות סעיף המאפשר לחברת הביטוח לקזז את הפיצוי שמקבל המבוטח ממשרד הביטחון מהפיצוי שמגיע לו מהפוליסה. אם הפיצוי ממשרד הביטחון גבוה יותר מהפיצוי מהפוליסה, המבוטח לא יקבל תשלום מהפוליסה.

אם הפיצוי ממשרד הביטחון נמוך מהפיצוי מהפוליסה, המבוטח יקבל השלמה מהפוליסה עד ל-100% מהשכר ולא פחות מ-30% מסכום הפיצוי שהיה צריך לקבל אלמלא הקיזוז.

הנה כמה דוגמאות לכך:

  • עובד ששכרו הוא 10,000 ש"ח ומקבל קצבת נכות של 7,500 ש"ח ממשרד הביטחון, יקבל קצבת נכות של 2,500 ש"ח מהפוליסה.
  • עובד ששכרו הוא 10,000 ש"ח ומקבל קצבת נכות של 5,000 ש"ח ממשרד הביטחון, יקבל קצבת נכות של 5,000 ש"ח מהפוליסה.

כמו כן כדאי לדעת שאם יש לכם ביטוח מנהלים סעיף הפיצויים הולך לשארים ואילו התגמולים הולך למוטבים הנקובים בפוליסה, ולכן כדאי לציין מוטבים.

מה עוד כדאי שתדעו?

להרבה אנשים יש גם מוצרי ביטוח וחיסכון נוספים:

  • ביטוח חיים ו/או ביטוח משכנתא – מלבד קצבת השארים, ביטוחים אלו ישלמו במקרה מוות (חס וחלילה) סכום חד פעמי למוטבים (בביטוח חיים) או לבנק (בביטוח חיים למשכנתא). לכן מומלץ לבדוק מיהם המוטבים בפוליסת ביטוח החיים שלכם, ולעדכן במידת הצורך. פוליסת ביטוח חיים משלמת גם בעיתות מלחמה (אין חריג).
  • קופת גמל ו/או קרן השתלמות – כספים אלו אינם כוללים כיסוי ביטוחי, אך במקרה של מוות חלילה הם ישולמו כסכום חד פעמי למוטבים (אם לא הגדרתם מוטבים בתכניות הם ישולמו ליורשים).

עוד מוצר פנסיוני רלבנטי הוא ריסק זמני. מי שנמצא בריסק זמני בפנסיה מכוסה. חשוב לבדוק רק שלא הגעתם לתומו ולבצע הארכה במידת הצורך.

מה כדאי לעשות עכשיו?

אם אתם מכירים מישהו שצריך עזרה בהוצאת מימוש או חלילה במימוש זכויות במקרה מוות או נכות, המומחים שלנו בפתרונות עדיפים נמצאים לרשותם. צרו קשר עוד היום ונעזור לכם במקצועיות ומכל הלב.

חיסכון פנסיוני וכיסויים ביטוחיים בזמן מלחמה
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
מסלולי פרישה בקרן פנסיה
מסלולי פרישה בקרן פנסיה – איך לבחור נכון?

מסלולי פרישה בקרן פנסיה נועדו לעזור לכם למצות את החיסכון הפנסיוני שלכם, והבחירה ביניהם מתבצעת רגע לפני שאתם פורשים מעבודתכם. מאחר ולא ניתן לשנות את החלטתכם בהמשך יש לשקול את הבחירה בכובד ראש. אז איך בוחרים את המסלול האידיאלי? על כך במאמר.

קראו עוד »
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.