הכנה לפרישה: פורשים בראש שקט

פרישה היא עניין שדורש הכנה. לא רק נפשית, אלא גם פיננסית כדי לוודא שהכסף שהצלחתם לחסוך אכן ישרת אתכם נאמנה גם לאחר סיום פרק העבודה. אז איך עושים את זה נכון? טוב ששאלתם!

הכנה לפרישה מחייבת בקיאות עם מגוון מוצרי הפנסיה, היבטי המיסוי של כל אחד מהם ומידע נוסף שלא בהכרח זמין עבורכם. תכנון נכון יגדיל את ההכנסה הצפויה לכם במהלך שנות הפרישה ולסייע לכם להתאים אותה למטרותיכם וכל אירוע ומצב צפוי ובלתי צפוי.

מי צריך הכנה לפרישה?

נכון לשנת 2020, כ- 10% מהתושבים במדינת ישראל הם בני 65 ומעלה: תוחלת החיים הממוצעת לגברים היא 80 שנים, ואילו לנשים 84 שנים. בעשורים האחרונים אנחנו רואים מגמה של שיפור טכנולוגי בעולם הרפואה, אשר משפיע ישירות על שיפור רמת החיים ועלייה בתוחלת החיים. רוב האזרחים המבוגרים פורשים ממעגל העבודה ומתחילים שלב חדש בחייהם – שלב הפנסיה.

אתגרים חדשים שעומדים בפני הפורשים

מצד אחד התברכנו בתוחלת חיים ממוצעת יחסית גבוהה בהשוואה לשאר העולם, אך לצד זאת יש גם חסרון מרכזי והוא שהכספים שצברנו לאורך החיים חייבים להספיק להם להרבה יותר שנות מחייה.

אתגר זה מצטרף למגמה נוספת שראינו בעשור האחרון: הריבית הנמוכה משפיעה באופן שלילי על החסכונות שאנשים מפקידים בבנק ובאפיקים פנסיונים ולכן הסכום שעומד לרשות אותם אנשים בעת פרישה הוא קטן מכפי שהיו מקווים.

הכנה לפרישה כרוכה בקבלת החלטות רבות. כך תעשו את זה נכון

האתגרים שציינו, העלייה בתוחלת החיים לצד הריבית הנמוכה, מחייבים לחשוב צעד אחד קדימה: שמי שמעוניין לשמור על איכות חיים ורמת החיים שאליה הורגל גם לאחר פרישתו ממעגל העבודה, חייב לתכנן בצורה זהירה ושקולה כיצד הוא הולך להתנהל פיננסי בשנים הבאות ואיך הוא מתכוון להשתמש בחסכונות שצבר. על מנת לעשות את זה נכון, חשוב בהכנה לפרישה להתייחס בתשומת לב לשני היבטים עיקריים: תזרים המזומנים הקיים ותכנון מס.

להעריך מהו תזרים המזומנים הנדרש לצורך מימון חייכם

  • בררו מהם צורכי המחייה שלכם – הכינו רשימה של הוצאות שוטפות והוצאות עתידיות מתוכננות (למשל מימון השכלה גבוהה לילדים, סיוע ברכישת דירה, עזרה במימון חתונה וכו).
  • היו מודעים למצבכם הבריאותי – לנושאי הבריאות והסיעוד יש השלכות משמעותיות על הוצאותיכם הצפויות ועל תוחלת החיים. הם דורשים לחשוב על אלטרנטיביות שונות לגבי מחייתכם ולאופן מימוש הכספים שצברתם.
  • בדקו אילו מקורות הכנסה ורכזו אותם לנגד עיניכם –  אם אתם מקבלים קצבאות מיוחדות, הכנסות משכר דירה או צפויים לקבל ירושה כלשהי – חשוב שתהיו מודעים לכספים אלו שיוכלו להיות חלק מהתכנון הפיננסי שלכם.


לרכז את כל התוכניות הפנסיוניות שלכם

  • רכזו את המידע על התוכניות הפנסיוניות שלכם – חשוב לאתר את כל החסכונות שיש בידיכם, ולקבל מידע על כל סוגי החסכונות והתוכניות שבבעולתכם, מאחר ועל כל אחת מהם יתכנו כללי מיסוי שונים, וחשוב למקסם את התמונה מכל תוכניות שיש לכם. חשוב להתייעץ בסוכן ביטוח פנסיוני, שיעזור לכם בתהליך זה, מאחר ולרוב המידע אינו תמיד זמין בדוחות שמקבלים.
  • בררו כמה כסף כדאי לכם לפדות כקצבה וכמה כסכום חד פעמי  למקסום הטבות המס שלכם – גמלאים זכאים להטבות מס משמעותיות בעת משיכת כספים מהחסכונות הפנסיוניים שלהם, אך לכל אחד מהם יש תנאים מיוחדים. לכל אדם יש את החלופה הטובה ביותר לצורכיו ולכן חשוב להתייעץ בנושא עם סוכן פנסיוני שמתמחה בייעוץ פרישה.
  • התייעצו בנוגע לשאלה מתי כדאי להתחיל לקבל קצבה – דחיית קבלת הקצבה מצד אחד יכולה לעזור לכם להגדיל את הקצבה, אך להפסד קבלת הקצבה מהיום, שלפעמים הוא גבוה יותר מהתוספת שתקבלו על הדחייה. חשוב להחליט מאיזו תוכניות תרצו כבר לקבל קצבה חודשית, ואילו כספים תעדיפו לנייד לתוכנית אחרת ועוד.

המומחים לייעוץ, תכנון והכנה לפרישה

אצלנו בפתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח תוכלו ליהנות מייעוץ וליווי מקצועי של סוכנים מנוסים ומקצועיים שמתמחים בתכנון פרישה אופטימלי בהתאמה אישית, תוך התייחסות לצורכיכם האישיים ולצורכי משפחתכם. אנו נמקסם את הטבות המס, ונספק מענה לסוגיות המורכבות שמלוות אתכם.

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
מתכנן פרישה
על תפקידו ועל חשיבותו של מתכנן פרישה

פרישה היא שלב משמעותי בחיים, המהווה שינוי משמעותי בתחומים שונים, ביניהם היבטי המימון, הקריירה והחיים האישיים. פגישה עם מתכנן פרישה לצורך תכנון פרישה מוקדם היא חיונית על מנת להבטיח יציבות כלכלית לאורך תקופת הפרישה, ולממש את החלומות והמטרות האישיות.

קראו עוד »
מיסוי כספי פנסיה
מיסוי כספי פנסיה – כל מה שחשוב לדעת

מיסוי כספי פנסיה היא עניין שמעסיק לא מעט חוסכים, בין אם הם עומדים בפני פרישה ובין אם הם נקלעו למשבר כלכלי ומתלבטים אם כדאי להם למשוך את הכסף או לקבל הלוואה. במאמר זה נסביר על כל אחת מהסיטואציות האלה.

קראו עוד »
רוצים לפרוש בלי דאגות?
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.