כמה עולה ביטוח אחריות מקצועית

עלות ביטוח אחריות מקצועית מושפעת מגורמים רבים. על מנת לדעת כמה עולה ביטוח אחריות מקצועית לבעלי מקצוע מתחומים שונים, חשוב להתייחס למגוון כללים ומשתנים, ולקחת כל אחד מהם בחשבון. 

מה משפיע על עלות ביטוח אחריות מקצועית?

א) מחיר בסיס בהתאם לגבולות האחריות המבוקשים

בכל חברת ביטוח קובעת מחיר בסיס לכל גבול אחריות מרבי בפוליסה. ככל שגבול האחריות יהיה גבוה יותר, כך המחיר הבסיסי יתייקר, אם כי לאו דווקא באופן יחסי.  לדוגמה: מחיר בסיס לגבולות אחריות מרביים של 500,000 ₪ יהיה בגובה של כ- 3,500 ₪, בעוד לגבולות אחריות מרביים של 1,000,000 ₪ המחיר יהיה 6,500 ₪.

שלא כמו בביטוח רכוש, בביטוח אחריות מקצועית הכפלת גבולות האחריות (למשל ממיליון לשני מליון), תהיה כרוכה בתוספת מחיר של 50% בלבד. זאת מאחר שההסתברות פוחתת לניהול של שכבת גבולות האחריות הגבוהים.

ב) מאפייני העיסוק

חברות הביטוח מבדלות תחומי עיסוק וההתמחות זה מזה, ומתמחרת אותם אחרת. אפילו אנשים שעובדים בתוך ענף מסוים, אך בפועל עוסקים בעבודה אחרות, יכולים למצוא את עצמם משלמים סכומים שונים באותה חברת ביטוח עבור ביטוח אחריות מקצועית.

קיימים ביטוחי אחריות מקצועית שונים למהנדסים, הנדסאים, אדריכלים, מטפלים ברפואה משלימה, רופאי שיניים רואי חשבון, חשמלאים, טכנאים ועוד. מומלץ לעיין במאמרים המצורפים בתחתית העמוד כדי לקבל פרטים מעמיקים יותר, בהתאם לעיסוקכם.

ג) מחזור הפעילות העסקית או כמות העובדים שאתם מעסיקים 

ככל שיש לכם פעילות רבה יותר, כך למעשה עולה הסיכוי שיתבעו אתכם, ותיאלצו לממש את הפוליסה.
לכן חברות הביטוח חשבו על 2 שיטות תמחור: 

1.    מחזור המכירות שלכם – ככל שמחזור הפעילות שלכם גבוה יותר, כך תשלמו יותר פרמיה. לרוב אפילו תראו סעיף בפוליסה שמציין כי המחיר כפוף להתאמה בסוף תקופת הביטוח. כלומר, אם דיווחתם שאתם צופים מחזור עסקים בגובה של 1,000,000 ₪, אף בפועל בסוף השנה המחזור בפועל הוא 1,350,000 תאלצו לשלם עוד 35% לפרמיה ששילמתם. 

2.   מספר העובדים שלכם –  ישנן חברות ביטוח שקובעות תוספות למחיר הבסיס לפי מספר העובדים שלכם, ולא בהתאם למחזור הפעילות העסקית שלכם. כך למשל, כל עובד מקצועי, יכול להוסיף 30% ואילו עובד תומך 10% למחיר הבסיס שהייתם משלמים.

ד) גובה ההשתתפות העצמית

גובה ההשתתפות העצמית נקבע אצל כל חברת ביטוח, בהתאם לסוג הענף. יש בעלי מקצועות המבוטחים בביטוח אחריות מקצועית שגובה ההשתתפות העצמית שלהם יחסית נמוך, בעוד אחרים משלמים מחיר גבוה יחסית, כי הם מעורבים ביותר תביעות. מעבר לכך, ניתן לבקש מחברת הביטוח שתאפשר לכם להשתתף עצמית בסכום גבוה יותר מהמצוין בפוליסה, וכך לקבל הנחה על ביטוח אחריות מקצועית. 

ה) ביטוחים קודמים ותביעות קודמות

אם נתבעתם בעשור האחרון, יתכן כי תתקשו לקבל הצעת מחיר מחברת ביטוח. במקרה כזה, בקשתכם תיבחן בדקדקנות, וייתכן כי אם תתקבלו, אז זה יהיה תחת תנאים מגבילים, הגדלת השתתפותכם העצמית או הגדלת פרמיית הביטוח, כיוון שהחברה מסתכנת בכך שתאלצו להשתמש בביטוח. בכל מקרה, דעו שחברות הביטוח אינן משתתפות בכיסוי הוצאות משפטיות ופיצויים הנובעים מתביעות שהוגשו כנגדכם.

ו) כיסוי רטרואקטיבי

לרוב מקובל שמבוטח עובר מחברת ביטוח אחת לאחרת, החברה תשמור על הרצף הביטוחי, כך שתהיו מכוסים בגין מקרים שהתרחשו מאז שהייתם מבוטחים לראשונה, ואפילו לרוב, לא יגבו פרמיית ביטוח נוספת. עם זאת, לרוב בביטוח אחריות מקצועית חברות הביטוח לא מאשרות כיסוי רטרואקטיבי, אלא אם כן תשלמו תוספת משמעותית למחיר הנדרש ללא הכיסוי הרטרואקטיבי. כמו כן, במקרים מסוימים ייתכן ותידרשו לספק הצהרה על העדר תביעות ועל כך שאינם מודעים לכך שמישהו איים להגיש נגדכם תביעה.

לסיכום – כמה עולה ביטוח אחריות מקצועית?

כפי שקראתם, ישנם גורמים רבים שמשפיעים על מחיר עלות ביטוח אחריות מקצועית שיש לקחת בחשבון, ולכן קשה לכתוב מהי העלות המדויקת של ביטוח זה עבורכם, מבלי לדעת פרטים עליכם. בפתרונות עדיפים מתמחים בהתאמת ביטוח אחריות מקצועית למהנדסים, אדריכלים, הנדסאים ולחברות הייטק.

ביטוח אחריות מקצועית במחיר משתלם

כדי לקבל מחיר מדויק של פוליסה בהתאמה אישית , כל מה שעליכם לעשות הוא לפנות עוד היום אל המומחים שלנו בפתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח, ונשמח לעמוד לשירותכם.

כמה עולה ביטוח אחריות מקצועית
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.