מה זה מס רכוש ובמה הוא שונה מביטוח נזקי טרור?

המתיחות הביטחונית הבלתי פוסקת בין ישראל לבין מדינות האויב שמקיפות אותה, גרמה למדינת ישראל להחליט לשאת את האחריות בנושא פיצוי תושביה בעת גרימת נזק שנגרם לרכושם. כך נולד חוק מס רכוש וקרן הפיצויים. אז מה זה מס רכוש, במה הוא שונה מביטוח נזקי טרור ואילו כיסויים נוספים יכולים לעזור? אנחנו כאן כדי להסביר.

חוק מס רכוש וקרן פיצויים

אם תהיתם בינכם לבין עצמכם מה זה מס רכוש, איך המדינה מפצה אתכם במידה ונגרם נזק לרכב, לדירה או לעסק שלכם ואיך ניתן להרחיב את הכיסוי המוצע, הגעתם למקום הנכון. מטרת חוק מס רכוש וקרן פיצויים, התשכ"א 1961 הוא להסדיר את נושא הפיצויים שהמדינה מספקת לתושביה במקרים שבהם נגרם נזק לרכוש כתוצאה מפועלות טרור, פעולות איבה ומלחמות.

מה זה מס רכוש ומהי חשיבותו?

לצערנו אנחנו חיים במדינה שבה מתרחשים אירועים ביטחוניים חדשות לבקרים. במסגרת חוק מס רכוש התשכ"א 1961 וקרן הפיצויים התשל"ג 1973, המדינה נוטלת אחריות על עצמה על מנת להציע פיצוי לתושבי המדינה בגין נזקים ישירים עקיפים שנגרמים לרכוש. כל זאת במטרה לעזור לתשובים לחזור למצבם הרגיל מהר ככל הניתן. במילים אחרות, המדינה מאפשרת לתושביה להגיש תביעה בגין נזקים שנגרמו לרכושם עקב פעולות טרור ואיבה או מלחמה כדי לקבל את הפיצוי המגיע להם כחוק.

בגין אילו נזקים ניתן לתבוע את המדינה?

אפשר להגיש תביעה בגין מגוון רחב של נזקים:

  • נזקי מבנה ונזקי תכולה (כגון רהיטים, מוצרי חשמל, בגדים וכדומה) – אם נגרם נזק לדירה או לרכוש שבתוכה, תוכלו לקבל פיצוי לפי חוק מס רכוש וקרן פיצויים ובהתאם לתקנות הנלוות. סכום הפיצוי למבנה תלוי באומדן של שמאי מוסמך. הפיצוי עבור התכולה מתבצעת לפי מחירון מסודר שכולל מגוון רחב של ציוד וחפצים. עניין בולט לעין הוא שקרן הפיצויים אינה מכסה ומפצה בגין נזקים שנגרמו לחפצי אמנות, לתכשיטים ולכסף מזומן.

    שימו לב שמדובר בסכומים מינימליים וחשוב לבחון אפשרות להרחיב את הכיסוי:

סוגי חפצים ביתייםלמבוגר שגר עם זוג או עם יחידלכל ילד עד גיל 18)לזוג נשוי או להורה יחידליחיד
רהיטים7,870 ₪5,382 ₪26,620 ₪15,393 ₪
בגדים5,466 ₪1,640 ₪10,932 ₪5,466 ₪
מכשירי חשמל ואלקטרוניקה4,736 ₪604.47 ₪36,088 ₪29,772 ₪
חפץ ביתי אחר4,045 ₪2,022 ₪22,063 ₪9,1936
  • נזקים שנגרמו לרכבים – ביטוחי רכב אינם מכסים נזקי מלחמה ופעולות איבה, ולכן מס רכוש אמור לכסות את הנזק שנגרם לרכבכם. עליכם לפתוח תביעה במס רכוש, שמאי ממחלקת הפיצויים צריך לאשר את הבקשה לתיקון הרכב ולאמוד את הנזק שנגרם, ולסיום תופנו למוסך מורש לבחירתכם כדי לתקן את הנזק.

  • נזקים שנגרמו לעסק (ציוד ומלאי) – אם נגר לעסק נזק בעקבות פעולות טרור ואיבה, תוכלו להגיש תביעה בגין הנזקים שנגרמו לכם. תקבלו כיסוי על הציוד העסקי שלכם שנפגע, בהתאם לשוויו המקורי. עם זאת, כדי לקבל את הכיסוי, תצטרכו להוכיח בעלות על התכולה, באמצעות אישורי מס הכנסה על ניכוי מס במקור. חשוב לדעת שהכיסוי אינו כולל אובדן כסף מזומן והמחאות.
  • נזקים שנגרמו לחפצים ולציוד אישי של עוברי אורח ששהו במקרה באזור שבו קרה האירוע.

למה חשוב להרחיב את הכיסוי?

המבנה עצמו מבוטח על ידי המדינה, אך סכום הפיצוי תלוי בחוות דעת של שמאי רכוש, שיאמוד את מידות הנזק, ויקבע את גובה הפיצוי. אין כאן הגבלה או תקרה לסכום הפיצוי. לעומת זאת, אמנם התכולה בדירה מבוטחת על פי חוק מס רכוש וקרן פיצויים, אך מדובר בפיצוי מוגבל ביותר, שמחושב לפי הרכב המשפחה המתגוררת במבנה שנפגע. מהטבלה ניתן להבין בקלות שהכיסוי הביטוחי שניתן במסגרת מס רכוש וקרן הפיצויים אינו מספיק לכיסוי התכולה בכלל. קיימות תקרות פיצוי, ובלי הרחבה במסגרת ביטוח הדירה, הרי שבעלי הדירה יתקשו לחזור לשגרת חייהם, ועלולים להיגרר להוצאות כלכליות כבדות.

אם אתם סבורים ששווי רכושכם גבוה מהכיסוי הסטנדרטי, תוכלו להיכנס לאתר רשות המסים ולרכוש בתשלום נוסף של 0.3% עבור השווי הנוסף ולרכוש את ההרחבה מנציבות מס הכנסה. ביטוח זה יעניק לכם כיסוי עד שווי של כ- 1,120,000 ₪.

לחלופין, תוכלו לרכוש הרחבה לביטוח נזקי טרור בפוליסיות ביטוח לדירה, ביטוח לרכב וביטוח לעסק במסגרת הביטוחים שמציעות חלק מחברות הביטוח. שימו לב שהפיצוי שתוכלו לקבל מחברת הביטוח יכסה את ההפרש בין הסכום שנקוב בהרחבה לבין הפיצוי שתקבלו דרך קרן הפיצויים של המדינה. כמו כן יש לבחון את הסייגים לאחריות של חברת הביטוח לעומק (למשל – הפקעה או הריסת הרכוש שלכם על ידי הממשלה והצבא, התייחסות לחומרים ביולוגיים וכימיים ועוד).

הגשת תביעה למס רכוש

אם רכושכם נפגע עקב פעולות טרור או מלחמה, תוכלו להגיש תביעה מקוונת באתר רשות המסים בלשונית קרן פיצויים – מסר רכוש. לאחר שתקליקו על הלקונית, תתבקשו למלא מספר פרטים אישיים, לתאר את הנזק שנגרם, ולציין אם את מתכננים להגיש תביעה פרטית או עסקית. ציינו את פרטיכם המלאים, כולל שם, כתובת, דרכי התקשרות ופרטי בנק. קראו את ההערות והתייחסו אליהם בהתאם. ניתן לשמור את המסמך כטיוטה ולמלא את הטופס מאוחר יותר. בסיום לחצו על שידור הטופס. ניתן להגיש את הטופס באתר האינטרנט או באמצעות הסמארטפון. לאחר מכן תקבלו מספר אישור, שחשוב שתשמרו לצורך מעקב.

חשוב מאוד! אסור לכם לגעת או לתקן את הרכוש שנפגע עד הגעת שמאי.

מעוניינים להרחיב את הכיסוי למס רכוש?

כעת, אחרי שהבנו מה זה מס רכוש, זה הזמן להחליט כיצד להרחיב את הכיסוי. כדאי מאוד להתייעץ עם אחד המומחים שלנו בפתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח כדי לבחון את האופציות ולהחליט איך הכי כדאי לכם להרחיב את הכיסוי. הצוות המקצועי והמנוסה שלנו ישמח לעזור לכם לבטח את רכושכם הפרטי והעסיק כראוי ולהעניק לכם שקט נפשי ולהתאים לכם כיסוי מיטבי בפני אירועי טרור.

מה זה מס רכוש
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
חשיבותו של ביטוח שריפה במסגרת ביטוח דירה

ביטוח שריפה הוא כיסוי חשוב בפוליסת ביטוח דירה שנועד על מנת להגן על אחד הנכסים היקרים ביותר שלכם מפני נזקי שריפות. לצערנו אנחנו נחשפים לאחרונה למקרים רבים של שריפות שגרמו לנזק כלכלי עצום. אז מה הביטוח מכסה, ומה צריך לקחת בחשבון לפני שרוכשים אותו?

קראו עוד »
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.