מענק פרישה ופטור ממס על מענקי פרישה

בשעה טובה הגעתם לגיל פרישה, וזה הזמן לפרוש כנפיים ולצאת לגמלאות. במקומות עבודה רבים נהוג להעניק לעובד שפורש מענק פרישה. מענק זה מוגדר כסכום כספי חד פעמי, ונקבע בהסכמי עבודה בעקבות סיום העסקה. סכום זה ביחד עם הכספים שהופקדו בקרן פנסיה, מספיקים מענה יפה בגיל פרישה

מהו מענק פרישה?

מענק פרישה הוא למעשה כל הסכומים ששולמו לכם בעת פרישה, המפורטים בטופס 161 שאתם מקבלים מהמעסיק שלכם בעת פרישתכם. בחברות ובארגונים רבים, מעניקים מענקי פרישה לאנשים שמתפטרים במסגרת של תוכנית התייעלות, כך שבאמצעות תשלום מענק פרישה נדיב  המעסיק מפתה את עובדיו לסיים את עבודתם מרצון. בחוק לא קיימת חובה לשלם לעובד מענק פרישה. מענק פרישה יכול להיות משולם במקרה פיטורים, התפטרות ו/או פרישה לגמלאות ומעוגן בהסכם בין העובד למעסיק או בין ארגון עובדים למעסיק.

אילו רכיבים נכללים בתוך המענק?

 • כספי פיצויים הוניים – כספי הפיצויים שהמעסיק הפקיד עבורנו עד 2008 וניתנים למשיכה חד פעמית, בשונה מכספי פיצויים קצבתיים, שאינם נחשבים לחלק ממענק הפרישה, ואליהם נתייחס בהמשך המאמר.
 • מענק הסתגלות – כספים שהמעסיק משלם לעובד והם מתחלקים לשני סוגים: הסוג הראשון, שאינו נחשב לחלק ממענק הפרישה, הוא במקרה שהמעסיק והעובד מסכמים על פרישה מהעבודה מבעוד מועד. במצב כזה, העובד נחשב לעובד החברה ונהנה מכל מיני הטבות, עד ליום פרישתו, כפי שסוכם. סוג זה נחשב לשכר וכאמור, אינו באמת נחשב לחלק מתוך מענק הפרישה. אך מענק הסתגלות מהסוג השני כן נחשב לחלק ממענק הפרישה: במקרה זה מסתיימים רשמית יחסי העובד והמעסיק, בעוד המעסיק מעוניין לעודד את העובד לפרוש, ומחליט לתת לו סכום חד-פעמי, שבהמשך העובד יצטרך לשלם עליו מס.
 • פדיון ימי מחלה – תשלום עבור אי-ניצול ימי מחלה הוא סכום שניתן לעובד עם פרישתו, אבל בעיקר בחברות גדולות או במוסדות ציבוריים. בארגונים אלה מציעים היקף ימי מחלה גבוה יותר ממה שמחייב החוק. המעסיק מעדיף שהעובדים יגיעו לעבודתם, ולכן נוהג לפצות אותו בפרישתם במידה ולא ניצלו את כל ימי מחלתם. זהו חלק בלתי נפרד ממענק הפרישה.
 • מענק בגין שנים עודפות – מענק זה ניתן בדרך כלל למי שיש קרנות פנסיה ותיקות ובשירות המדינה בפנסיה תקציבית. באפיקי חיסכון אלה ניתן לצבור פנסיה בשיטה שונה מזו הנהוגה כיום, ולא ניתן להגיע ליותר מ-70% פנסיה. הכול טוב ויפה כשעובדים 35 שנה, אך עובד שעבד יותר שנים, למעשה עבד יותר ממה שהיה צריך. לכן, במקרה כזה, הוא יקבל כפיצוי מענק בגין שנים עודפות.
 • מענק בגין אי-תחרות – מענק זה נהיה יחסית פופולרי לאחרונה: אם המעסיק מעוניין לשכנע עובד לפרוש ולא לפתוח עסק מתחרה, הוא יציע לו מענק מסוג זה. מאחר וזהו תשלום שדורש תשלום מס מלא, גם הוא מהווה חלק בלתי נפרד ממענק הפרישה

אילו כספים שמקבלים בפרישה, אינם נכללים במסגרת המענק?

 • כספי פיצויים קצבתיים – הכספים מופקדים במסגרות של קופת גמל, ביטוח מנהלים וקרנות הפנסיה בהתאם לחוק פנסיה חובה. בהקשר זה כדאי לקרוא את המאמר שלנו בנושא – האם כדאי למשוך כספי פיצויים – שנמצא כאן.
 • כספי תגמולים – לאורך השנים חסכתם בחיסכון הפנסיוני לא רק כספי פיצויים אלא גם כספי תגמולים. בעת פרישה אלה כספים שלכם, ברגע שתקלו אישורי שחרור וניתן לפדות אותם, בהתאם לחוקים מסוימים.
 • פדיון ימי חופש – כל ימי החופש שלא ניצלם שווים כסף. תקבלו סכום חד פעמי, שעליהם לא תשלמו מס בריאות או ביטוח לאומי אך כל משלמים עליהם מס הכנסה מלא, כאילו קיבלנו משכורת. לא ניתן לקבל על זה פטור כי זה פשוט לא חלק ממענק הפרישה.
 • הבראה – התשלום הרגיל הוא שכר לכל דעת
 • בונוסים – כל הכספים שתקבלו בתור בונוס כלשהו

מהו הפטור ממס על מענק הפרישה?

על המענק צריכים לשלם מס, ממש כמו שמשלמים מס על הכנסה משכר. עם זאת, החל משנת 2018 החליטו לקבוע תקרת הכנסה פטורה ממס, שניתן ליהנות ממנה. הפטור הוא למעשה מכפלה של גובה השכר האחרון כפול שנות הוותק שלכם, עד לתקרה שעומדת על סכום של 12,340 ש"ח (נכון לשנת 2021). כלומר אם התוצאה של המכפלה שקיבלתם גבוהה מתקרה זו, תאלצו לשלם מס.

חשוב לדעת – סכום הפטור על המענק עקב מוות, לא יעלה על 24,680 ₪ לכל שנת עבודה (נכון לשנת 2021).

לגבי הסכום שכן חייב במס, עומדות בפניכם מספר אפשרויות:

 • לייעד את הכספים לצורך רצף קצבה בפוליסות ביטוח וקופות גמל לקצבה
 • לייעד את הכספים לצורך רצף פיצויים/רצף מעסיקים (אם אתם עדיין בגיל עבודה)
 • לבצע פריסת פיצויים קדימה או אחורה על פני מקסימום של 6 שנים
 • לשלם מס בשנה שבה קיבלתם את מענק הפרישה (זוהי ברירת המחדל ויש לה מחיר גבוה, אם נמנעים מלבצע תכנון מס)

פרשתם מהעבודה? זה מה שמגיע לכם

כל מקום עבודה מחויב על פי חוק להעניק פיצויים לעובד בעת סיום העסקתו. גובה סכום הפיצויים נקבע בהתאם לתקופה שבה העובד עבד. למעשה, מדובר במכפלה של סכום המשכורת החודשית האחרונה של העובד כפול מספר שנות הוותק שלו.

כלומר אם גובה המשכורת בתלוש השכר האחרון שקיבלתם עמד על  10,000 ₪, ועבדתם אצל המעסיק עשור,אתם זכאים לפיצויים בגובה  100,000 ₪.  בנוסף לפיצויים לפי חוק ניתן לקבל מענק פרישה נוסף שהינו רשות ואינו מחויב על פי חוק.  מענקי פרישה משולמים במסגרת חוזה האישי שלכם, או במסגרת הסכם שנערך בין המעסיק שלכם לוועד העובדים.

מתי ניתן לקבל על מענק פרישה פטור ממס?

באופן עקרוני, כל הכספים שמשולמים לעובד בעת עזיבת עבודה מחויבים בתשלום מס למעט אלו הפטורים מתשלום בהתאם לתקנות מס הכנסה.

מענק הפרישה יהיה פטור ממס במקרים הבאים:

 • אם לא משולמים לעובד כספי פיצויי פיטורים, אם מהסיבה שאינו זכאי לכספי פיצויים ואם מהסיבה שהוא החליט שלא למשוך את כספי הפיצויים מהביטוח הפנסיוני שברשותו.
 • אם הוא לא מקבל סכומים אחרים כגון פדיון ימי מחלה, כספי הסתגלות, פיצוי בגין הודעה מוקדמת כך שגובה סך המענקים (כולל הפיצויים) נמוך ואינו עובר את התקרה העומדת על 12,420 ש"ח (נכון לשנת 2020) לכל שנת עבודה. 

עדיין יש לכם שאלות על המענק?

מתלבטים אם יש דרך חכמה למקסם את הכסף שקיבלתם או מחפשים השקעות לגיל השלישי? אתם מוזמנים לפנות למומחים של פתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח. אנחנו מעמידים לשירותכם סוכנים פנסיוניים שמתמחים בייעוץ פרישה, שיעזרו לכם לתכנן את העתיד ולהעניק לכם שקט נפשי. השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

מענק פרישה ופטור ממס על מענקי פרישה

תוכן עניינים

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
מיסוי כספי פנסיה
מיסוי כספי פנסיה – כל מה שחשוב לדעת

מיסוי כספי פנסיה היא עניין שמעסיק לא מעט חוסכים, בין אם הם עומדים בפני פרישה ובין אם הם נקלעו למשבר כלכלי ומתלבטים אם כדאי להם למשוך את הכסף או לקבל הלוואה. במאמר זה נסביר על כל אחת מהסיטואציות האלה.

קראו עוד »
מתכנן פרישה
על תפקידו ועל חשיבותו של מתכנן פרישה

פרישה היא שלב משמעותי בחיים, המהווה שינוי משמעותי בתחומים שונים, ביניהם היבטי המימון, הקריירה והחיים האישיים. פגישה עם מתכנן פרישה לצורך תכנון פרישה מוקדם היא חיונית על מנת להבטיח יציבות כלכלית לאורך תקופת הפרישה, ולממש את החלומות והמטרות האישיות.

קראו עוד »
לפרישה בראש שקט
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.