כל מה שרציתם לדעת על תוספת ותק לקצבת זקנה

כשאתם מגיעים לגיל פרישה, אתם זכאים לקבל קצבת אזרח ותיק מהמדינה. משנת 2018 אתם זכאים לקבל גם תוספת ותק לקצבת הזקנה. מהי התוספת הזו, כיצד מחשבים אותה ומה קורה במידה ואתם הופכים לסיעודיים?

ברכות, הגעתם לגיל פרישה – עכשיו מה?

בשעה טובה הגעתם לגיל פרישה, והחלטתם לצאת לפנסיה. כעת, במקום המשכורת שהייתם מקבלים מעבודתכם, המדינה מעניקה לכם קצבאות ותוספות שונות במטרה לעזור לכם לכסות את הוצאות המחייה. לשם כך מגיעות לכם הכנסות ממגוון מקורות.

מה מגיע לכם בעת הגיעכם לגיל פרישה?

החל מגיל פרישה מקבלים את כספי החיסכון הפנסיוני, כלומר – את הכסף שחסכתם לאורך השנים בקרן הפנסיה, בביטוח מנהלים או בקופת גמל, באמצעות הפרשות משכרכם והפרשות של מעסיקכם. החל מגיל פרישה, תוכלו לממש את זכויותיכם מאפיק החיסכון הפנסיוני שלכם, בהתאם לתנאים, ובכפוף למגוון תנאים נוספים, כגון שכרכם או אחוזי ההפרשה.

במידה ואינכם זכאים לתשלומים אלה, במרבית המקרים תהיו זכאים לקבל קצבת אזרח ותיק (קצבת זקנה) מטעם המוסד לביטוח לאומי. כל מי שתושב ישראל ושולם בעבורו דמי ביטוח, כנדרש בחוק. למקבלי קצבה זו, שאין הכנסות אחרות, יתכן ותינתן להם הזכאות גם לקבל השלמת הכנסה, בהתאם לפרמטרים מסוימים. במקביל, מומלץ לבדוק אם קיימת זכאות לגמלת סיעוד מביטוח לאומי.

כמו כן, לסכום הבסיסי מתווספות תוספת ותק ולפעמים גם תוספת דחיית קצבה, כך למעשה כמעט כל הפנסיונים מקבלים סכום מעט גבוה יותר מהקצבה הבסיסית, שבממוצע עומד על כ- 2,250 ₪.

מהי תוספת ותק לקצבת אזרח ותיק?

בינואר 2018 עבר חוק שהוסיף עד 50% מגובה קצבת הזקנה למאות אלפי פנסיונרים ופנסיונריות. תשלום זה מוגדר בתור תוספת ותק לקצבת זקנה, והוא מעניק עד 311 ₪ ליחיד או 622 ₪ לזוג לכל מי שגילו עד 80, ועד 328 ₪ ליחיד או 656 ₪ לזוג, למי שמבוגר יותר. זוהי תוספת המשולמת בשיעור של 2% מהקצבה הבסיסית לשנה, לפי מספר שנות הביטוח שנצברו במוסד לביטוח לאומי.

המוסד לביטוח לאומי משלם תוספת ותק לקצבת זקנה לפי מספר השנים שבהן אתם מבוטחים, כשהמטרה היא שתקבלו תוספת של 2% מדי שנה. מאז ינואר 2019 מתחילים למנות את חודשי הוותק החל משנת הביטוח הראשונה. לדוגמה: מי שמבוטח 25 שנה יקבל 50% תוספת ותק לקצבת זקנה הבסיסי.

ניתן לדחות את קבלת הקצבה עד גיל הזכאות המוחלטת. תוספת ותק לקצבת אזרח ותיק משולחת לכל מי שהמשיך לעבוד, שכרו עולה על הסכום הקבוע בחוק, ושבגלל סיבה זו אינו זכאי לקבל קצת זקנה. על כל שנה של אי-זכאות לקצבה, אותו מבוטח מקבל תוספת של 5% לאחר פרישתו. למשל, אישה שעבדה ושכרה היה גבוה יותר מהסכום שמוגדר בחוק, והחליטה לפרוש בגיל 65 במקום 62, תהיה זכאית לקבל תוספת של 15% ברגע שתתחיל לקבל קצבה.

מחשבון תוספת ותק – כך תדעו כמה תקבלו

המוסד לביטוח לאומי יצר כלי לחישוב תוספת ותק – מחשבון תוספת ותק. מחשבון זה נועד לחישוב תוספת הוותק המתווספת לקצבת אזרח ותיק, נכון להיום או עד הגיעכם לגיל פרישה. באמצעות מחשבון תוספת ותק של ביטוח לאומי תוכלו לבדוק בעצמכם בקלות מה סכום תוספת הוותק המגיעה לכם. תתבקשו לענות על כמה שאלות פשוטות ולמלא את כל התקופות בהם עבדתם או לא עבדתם, ולאחר מכן תקבלו את התוצאה.

בואו לקבל ייעוץ פרישה!

עומדים להתחיל את הפנסיה אוטוטו? בפתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח אנו מעמידים לשירותכם יועצי פרישה מקצועיים ומנוסים, שזמינים עבורכם כדי למקסם את פוטנציאל החיסכון והקצבאות שלכם, כדי שתוכלו ליהנות מרמת חיים גבוהה ונעימה, תוך התאמה אישית למצבכם המשפחתי, הבריאותי, הכלכלי וכמובן לרצונותיכם. זכרו – ליווי מקצועי יכול לעשות הבדל משמעותי! השאירו פרטים ונשמח ליצור אתכם קשר בהקדם.

תוספת ותק לקצבה
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
מיסוי כספי פנסיה
מיסוי כספי פנסיה – כל מה שחשוב לדעת

מיסוי כספי פנסיה היא עניין שמעסיק לא מעט חוסכים, בין אם הם עומדים בפני פרישה ובין אם הם נקלעו למשבר כלכלי ומתלבטים אם כדאי להם למשוך את הכסף או לקבל הלוואה. במאמר זה נסביר על כל אחת מהסיטואציות האלה.

קראו עוד »
מתכנן פרישה
על תפקידו ועל חשיבותו של מתכנן פרישה

פרישה היא שלב משמעותי בחיים, המהווה שינוי משמעותי בתחומים שונים, ביניהם היבטי המימון, הקריירה והחיים האישיים. פגישה עם מתכנן פרישה לצורך תכנון פרישה מוקדם היא חיונית על מנת להבטיח יציבות כלכלית לאורך תקופת הפרישה, ולממש את החלומות והמטרות האישיות.

קראו עוד »
לתיאום פגישה עם יועץ פרישה
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.