הגשת תביעות ביטוח לאומי – מחלות קשות

למעט תביעת ביטוח מחלות קשות, הגשת תביעות לביטוח לאומי יכולה מאוד לעזור לכם. ביטוח לאומי מעניק זכויות וגמלות שונות בהתאם לבדיקות זכאות. על מנת לקבוע אילו זכויות מגיעות במצבים רפואיים שונים, נבחנת רמת ואופן ההשפעה של המצב הבריאותי או הנכות על הפגיעה בתפקודי היום יום השונים. 

מהן הזכויות אותן ניתן לקבל בעת הגשת תביעות ביטוח לאומי?

קצבת נכות – הקצבה משולמת למי שהגיש תביעה ובה נקבע, כי כתוצאה מהחמרה במצב הרפואי נפגעה יכולת כושר העבודה, כאשר ניתן להמשיך לעבוד ולהשתכר ובנוסף לקבל קצבת נכות. כמו כן, נשים רשאיות להגיש תביעה עבור קצבת נכות עד גיל 62 וגברים עד גיל 67. הזכאות לקצבת נכות כללית או חלקית מורכבת משני שלבים:


1. קביעת אחוזי נכות – נקבעים אחוזי נכות רפואית לכל ליקוי רפואי לאחר שהתובע נבדק.
2. דרגת אי כושר – נבחנת ההשפעה של המגבלה הרפואית על רמת כושר העבודה, יכולת ההשתכרות והשתלבות במקום עבודה וכן נקבעת דרגת אי כושר עבודה.


קצבה בעבור שירותים מיוחדים – הקצבה משולמת למי שבשל מצבו הרפואי נפגעה יכולת התפקוד שלו בפעולות היום יום, ואינו יכול לבצע באופן עצמאי לכל הפחות שלוש מתוך שש הפעולות הבאות – לקום ולשכב; לשלוט על סוגרים; לאכול ולשתות; להתרחץ; להתלבש ולהתפשט; להתנייד. לאחר בחינת היכולות הנל תיבדק המסוגלות לניהול משק הבית. כמו כן, נשים רשאיות להגיש תביעה עבור שירותים מיוחדים עד גיל 62 וגברים עד גיל 67.


קצבת ניידות – קצבה זו משולמת לתובעים הנכללים ברשימת הליקויים ואלה שניידותם נפגעה כתוצאה מרקע רפואי כרוני לקוי. רשימת הליקויים היא רשימה של מצבים המזכים בהטבות בניידות. רשימת הליקויים מורכבת מליקויים נוירולוגיים, אורתופדיים, וכלי דם. כמו כן, נשים וגברים כאחד רשאים להגיש תביעה זו עד גיל 67.


נפגעי עבודה או נכות כתוצאה מתאונת עבודה – תביעה בגין תאונת עבודה זהו אפיק המתחלק ל – 3:
1.    תאונת עבודה – עובדים שנפגעו במהלך או בעקבות עבודתם, לדוגמה עובד שנפל במקום העבודה ובעקבות כך נחבל.  
2.    מחלת מקצוע – עובדים שמצבם הבריאותי נפגם כתוצאה מעבודתם ו/או תנאי העבודה, לדוגמה שיפוצניק שחלה בגלל חשיפה לחומרי בנייה מזיקים שונים.
3.    מיקרוטראומה – עובדים שמצבם הבריאותי נפגע כתוצאה מעשיית פעולות חוזרות באופן יום יומי ועל פני תקופה ארוכה, למשל מרצה שמיתרי הקול שלו נפגמו בשל שימוש רב בקולו בהרצאות.

חשיבות התביעה

קיימת חשיבות מירבית למועד הגשת התביעה בגין תאונת עבודה בעת ניהולה, כאשר יש להגיש אותה תוך שנה אחת מיום תאונת העבודה ו/או איבחון מחלה כתוצאה מאופי העיסוק. חשוב להבין, כי שלב ההכרה והצגת המסמכים והעובדות בפני המוסד לביטוח לאומי הוא קריטי, על כן יש להציג את פרטי המקרה בצורה המקצועית ביותר. כמו כן, הליך זה הוא היחיד בתחום הזכויות הרפואיות שזכות הערעור על החלטת המוסד בפני בית דין לעבודה קיימת.

אנשים רבים נוטים להתייאש מהבירוקרטיה הכרוכה בהליכי התביעה השונים ולוותר על זכויותיהם או לחילופין לטפל בתביעה בצורה לא מספיק מקצועית ולבסוף לאבד את הזכויות המגיעות להם. מומלץ להתייעץ עם אנשי מקצוע בעלי ניסיון בתחום על מנת לבדוק את תנאי וסיכויי התביעה ולהבטיח את מימוש הזכויות הרפואיות וקבלת הקצבה לה זכאים.

הגשת תביעות ביטוח לאומי - מחלות קשות
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
צרו קשר
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.