כיצד קצבת נכות מקרן פנסיה מושפעת מתוספות שכר ובונוסים?

לצערנו לעתים מעסיקים מעוניינים להפחית את סכום הפרשות המעסיק לקרן הפנסיה של העובד, ולכן מבצעים הפרדה בין שכר היסוד לבין בונוסים, תוספות שכר וכדומה. לכן נשאלת השאלה כיצד רכיבי השכר הפיקטיביים עלולים להשפיע על סכום קצבת נכות מקרן פנסיה שתקבלו במקרה של אי כושר?

פנסיה חובה לכל עובד

כל אדם שעובד, בין אם הוא שכיר ובין אם הוא עצמאי מחויב לפי חוק בביטוח פנסיה. צו הרחבה לפנסיה חובה לפי חוק הסכמים קיבוציים התשי"ז-1957, קובע שעל המעסיק להפריש לפנסיה אחוז שנקבע בצו זה, אשר מתעדכן אחת לתקופה.

כמו כן, לפי החוק במדינת ישראל, מעסיק מחויב להעניק לעובדיו בתוך 30 יום את הסכם העבודה כתוב, שבו הוא עליו לציין, בין השאר, מהו שכר היסוד של העובד ואילו תוספות הוא מקבל, כגון: בונוסים, שעות נוספות, פרמיות ועוד. לעתים תוספות אלה יירשמו בנפרד.

איך קובעים מהו השכר המבוטח של העובד?

השכר הבסיסי, שכר היסוד או השכר הרגיל, הוא השכר המבוטח של העובד לצורך הפרשות פנסיה. הרכיבים בו שיש לקחת בחשבון לצורך חישוב פיצויים והפרשות לפנסיה כוללים: שכר היסוד עצמו, תוספת ותק, תוספת יוקר מחייה, תוספת משפחה ואחרון חביב – תוספת מחלקתית או מקצועית.

על מנת לעמוד בדרישה של חובת ביטוח פנסיוני, יש להתבסס על השכר המשולם לעובד או השכר הממוצע במשק (לפי הנמוך מביניהם). כמו כן הרכיבים שהמעסיק מחויב להפריש הם רק אלו שכלולים במסגרת חוק פיצויי הפיטורין, שהזכרנו לעיל. כלומר אין חובה להפריש לפנסיה בגין שעות נוספות גלובליות, פרמיה, בונוס או כל תוספת אחרת ששונה משכר הבסיס.

לא רק חיסכון, אלא גם ביטחון

קרן הפנסיה מאפשר לחסוך לגיל פרישה אך כוללת בתוכה גם ביטוח אובדן כושר עבודה ותשלום קצבת נכות שהמבוטח יכול לקבל במידה ועבר תאונה או מחלה ונמצא במצב של אי כושר, גם אם טרם הגיע לגיל פרישה. כל זאת, בתנאי שהוא עומד בתנאים מסוימים.

קצבת הנכות נגזרת מהשכר המבוטח

מצב אחד, ככל שהשכר של העובד יהיה גבוה יותר, כך קצבת הפנסיה וקצבת הנכות שיקבל תהיה גבוהה יותר, ולכן השאיפה של כל עובד באשר הוא צריכה להיות שהשכר המבוטח יהיה כמה שיותר גבוה. מצד שני – המעביד לרוב יעדיף לשלם רק את מה שמוטל עליו בחוק, ולכן ישאף שהשכר המבוטח יהיה נמוך כדי שיוכל להפריש פחות לקרן הפנסיה.

איך רכיבי שכר פיקטיביים משפיעים על קצבת אובדן כושר עבודה?

אם העובד מתמודד עם מחלה או עבר תאונה ונמצא במצב של אובדן כושר עבודה, הוא יכול להגיש תביעה לקרן הפנסיה, וכמובן גם לשאר הביטוחים שברשותו, לרבות ביטוח לאומי. רופא הקרן יקבע אחוז נכות או רמת אי כושר ולאיזו תקופה, ואם המבוטח זכאי לקבל תשלום קצבת נכות גם מקרן הפנסיה. קצבה זו נגזרת משכרו המבוטח, שממנו יקבל עד 75%. לכן ככל שהשכר המבוטח יהיה גבוה יותר, הקצבה תהיה גבוהה יותר. מעבר לכך, קרן הפנסיה תשלם עבור המבוטח לתגמולים במהלך כל תקופת אובדן הכושר, והוא יהיה מבוטח במסגרת תקופה זו.

חשוב לדעת

מעבר לתשלום קצבת נכות מפנסיה, הקרן תנכה קצבה שהתקבלה ממקור אחר. לכן, רכיב שאינו קצבה, לא ינוכה (לדוגמה, דמי פגיעה לא ייחשבו לקצבה שיש לנכות ואז המבוטח יקבל גם את דמי הפגיעה וגם את הקצבה). עם זאת כדאי מאוד לקרוא את תקנון קרן הפנסיה ולדעת איך חושב הפיצוי.

תשלום קצבת נכות עקב אי כושר אינה פוגעת בפנסיה. הקרן לא מקזז את הקצבה שאתם מכבלים מכספיכם הצבורים, ואפילו ממשיכה לשלם את התגמולים, ולכן אתם אפילו ממשיכים להיות מבוטחים.

מעוניינים לבחון את החיסכון הפנסיוני שלכם?

המומחים של פתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח עומדים לשירותכם בכל עניין ושאלה. אנחנו עובדים עם חברות הביטוח ובתי ההשקעות המובילים בארץ כבר עשרות שנים, ונשמח לערוך עבורכם בדיקה מעמיקה ויסודית שתאפשר לכם ליהנות מחיסכון הרבה יותר גדול בעתיד. צרו קשר עוד היום לפרטים נוספים.

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
מתי צריך לשלם פנסיה לעובד
מתי צריך לשלם פנסיה לעובד?

מתי צריך לשלם פנסיה לעובד היא שאלה שמטרידה מעסיקים רבים, ובעיקר מעסיקים שחווים צמיחה והרחבה של העסק, ולראשונה מתחילים להעסיק עובדים חדשים. במאמר זה ננסה לעשות עבורכם סדר בדברים.

קראו עוד »
תכנון פנסיוני
תכנון פנסיוני – למה זה חשוב?

תכנון פנסיוני הוא צעד מבורך שיכול לשרת אתכם בעתיד. החיים הם מסע מאתגר, אבל גם מלא בהזדמנויות. אנחנו עובדים קשה כדי להקים משפחה, לרכוש בית, לחסוך כסף לעתיד. אבל מה יקרה לנו כשלא נוכל לעבוד יותר?

קראו עוד »
להצטרפות לקרן פנסיה
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.