מחשבון קרן השתלמות – איך להשתמש בו?

מחשבון קרן השתלמות הוא כלי שעוזר למתעניינים לקבל החלטה איפה להשקיע וכמובן גם מראה כמה כסף יהיה לכם בסוף תקופת ההשקעה. לצורך שימוש בו תצטרכו למלא כמה נתונים. אז איך לעשות את זה נכון?

קרן השתלמות – אפיק החיסכון המשתלם ביותר

קרן השתלמות נחשבת כיום לאפיק חיסכון אטרקטיבי במיוחד, הן בזכות התשואות שהקרנות מצליחות להשיג והן בזכות שלל היתרונות והטבות המס המשמעותיות שהוא מספק. כיום ישנם אתרים רבים שמציעים סימולציה כלומר להראות כמה תרוויחו בסוף תקופת החיסכון, בהתאם למסלול ההשקעה שבחרתם ושאר הפרמטרים הנדרשים. הסימולציה הזו מתרחשת באמצעות מחשבון קרן השתלמות.

לפני הכל נזכיר מהי קרן השתלמות?

קרן התשלמות היא תוכנית חיסכון שנועדה במקור לשכירים ולעצמאים כאחד, לצורך מימון השתלמויות, קורסים, לימודים וכו'. כיום ניתן להשתמש בכסף וליהנות מהתשואות שלו לכל מטרה שהיא, לאחר 6 שנים או לאחר 3 שנים, במידה ומטרת הכסף היא לשימוש המקורי שלשמו נועדה הקרן.

במקרה של שכירים, מדובר בקרן שלא ניתנת אוטומטית לכל אחד, אלא אם הוא כן הוא עובד בסקטור הציבורי וחתום על הסכם קיבוצי או צו הרחבה. עבור עובדים בסקטור הפרטי קרן ההשתלמות היא הטבת שכר הנתונה להחלטתו של המעסיק. במידה והוא מעוניין לצ'פר אתכם בקרן, הרי שיחדיו תפרישו את הכספים אליה – המעסיק 7.5%, אתם 2.5% משכרכם וסה"כ 10%. עצמאי יכול להפריש לעצמו את אותו הסכום, כשמתוכן כ- 4% נחשב להוצאה מוכרת.

אילו נתונים צריך להכין מראש?

מדובר בכלי שניתן למצוא באינטרנט, והוא עוזר לכל המעוניין לחשוב את הכספים שיקבל במועד שבו אותו אדם ירצה לפתוח את הקרן שלו.

מחשבון קרן השתלמות יציג בפניכם שדות למילוי נתונים, שיבוסס על שאלות כמו:

  • מה סכום ההפקדה החודשית של עובד
  • מה סכום ההפקדה החודשית של מעביד
  • מהו סכום ההפקדה השנתית
  • מה הסכום הקיים           
  • מהי התשואה השנתית הממוצעת
  • מהם דמי ניהול מחיסכון?
  • מס' שנות חיסכון
  • ועוד

למה חשוב לשים לב?

שימו לב שכשמחשבים את סכום ההפרשות לקרן ההשתלמות, לא משקללים את כל השכר. תוספות כמו דמי נסיעות, שעות נוספות, בונוסים ואירועים מיוחדים – אינם נכללים.

אמנם לא קיימת תקרת הפקדה לקרנות השתלמות, יש אך תקרה הטבה לפטור ממס. נכון לשנת 2021 התקרה מוגדרת בסכום של 15,712 ₪ לשכירים או 18,600 ש”ח לשנה לעצמאי. מעבר לכך תשלמו מס שולי. מחשבון קרן השתלמות יכול לעזור לכם להבין אם אולי עדיף להפקיד פחות כספים כדי להימנע מתשלום מס.

מהם היתרונות של מחשבון קרן השתלמות?

מחשבון קרן השתלמות יכול לעזור לכם בהרבה דרכים: תוכלו "לשחק" עם הנתונים, למשל להקליד סכומי הפקדות שונים או תשואה שונה של קרנות וכו'. תוכלו לבחון מגוון מסלולים וכו'. כך גם תוכלו לבחון איך לשפר את הביצועים של הקרן שלכם. חשוב להזכיר שהמעבר בין הגופים המנהלים או בין מסלולים אינו כרוך בתשלום מכל סוג שהוא.

יתרון נוסף שמדובר בכלי פשוט וזמין שמאפשר לכל אחד לבחון את הקרן שלו בלחיצת כפתור מכל מקום שבו יש אינטרנט. עם זאת, לא כדאי לעשות את תהליך הבדיקה הזה לבד, ומומלץ להיעזר בסוכן פנסיוני.

האם אפשר לסמוך על התוצאה שמציג מחשבון קרן השתלמות?

מחשבון קרן השתלמות אמור לתת תמונה לגבי פוטנציאל הסכום שתרוויחו ואולי תרצו להשתמש בו לצורך השוואת קרנות השתלמות. עם זאת, קחו בחשבון שאף אחד לא יכול לדעת מה צופן העתיד. מחשבון קרן השתלמות הוא כלי פשוט למדי ואינו מסוגל לנבא את התנהגות השוק, לכן גם אם מצאתם מחשבון איכותי הכולל פרמטרים רבים, יתכן שבפועל לאו דווקא תקבלו את התוצאה שהוא מציג לכם.

חשוב להבין שהשוואת קרנות השתלמות היא תהליך הרבה יותר מורכב ומחשבון אינו מציג את התמונה המלאה, ואינו מתייחס לפרמטרים רבים. לכן, אם אתם רוצים למנף את ההשקעה שלכם, כדאי לכם לפנות למומחים של פתרונות עדיפים – סוכנות לביטוח.

מחשבון קרן השתלמות
תוכן עניינים
מאמרים נוספים שאולי יעניינו אתכם
קרן השתלמות לעצמאי שהוא גם שכיר
תקרות לקרן השתלמות לעצמאי שהוא גם שכיר

יוקר המחייה בישראל הוביל אנשים רבים לעבוד בו זמנית בשתי עבודות: אחת כשכירים ואחת כעצמאים. לא משנה אם מדובר בעסק קטן שמהווה הכנסה נוספת או בעסק שמגלגל סכומים גדולים, תוכלו לפתוח לעצמכם קרן השתלמות לעצמאי שהוא גם שכיר וליהנות ממגוון הטבות משמעותיות.

קראו עוד »
קרן השתלמות פותחים רק עם המומחים!
השאירו פרטים ונשוב אליכם בהקדם

/ 5.